Pokud náš seriál Alternativy k placeným aplikacím čtete již od samotného začátku, tak už jste dost možná postřehli, že jsme vám jednu neplacenou alternativu k Adobe Lightroom představili. Jednalo se o program darktable, jenž je určený především pro profesionální fotografy, kteří potřebují mít veškeré nástroje pro úpravu fotografií pohromadě. Pro začátečníky je však darktable, stejně jako Lightroom, vcelku složitý a může trvat dlouhou dobu, než se v těchto programech zorientujete. Pokud hledáte nějakou neplacenou a hlavně jednodušší alternativu zdarma, pomocí které můžete spravovat vaše fotografie, tak jste tady naprosto správně. Jednu takovou si totiž nyní představíme.
Alternativní aplikace zdarma určená pro Adobe Lightroom, o které si dnes řekneme více, se nazývá ApolloOne. Hned na začátek můžu říci, že tato aplikace jednoduše spojuje ty nejlepší funkce z Adobe Lightroom a z nativního Náhledu. Veškeré fnkce jsou poté zabaleny v jednoduchém a intuitivním kabátku, tedy uživatelském rozhraní. Nejlepší na tom je fakt, že ApolloOne je doopravdy velmi svižný program a při prvním použití by se až mohlo zdát, že se jedná o nativní aplikaci. Po spuštění ApolloOne se vám přes celou pplochu zobrazí vámi vybraná fotografie. Napravo od ní poté najdete veškerá dostupná metadata o fotografii, takže o ni můžete získat veškeré potřebné informace. Ve spodní části fotografie se poté po najetí myší zobrazí posuvník s ostatními fotkami, pokud jste jich tedy otevřeli více najednou.
V pravé horní části aplikace se nachází další ikony, pomocí kterých můžete zobrazit další informace o fotografiích. V rámci lupy najdete další informace a metadata o samotné fotografii, s pomocí filtru je poté možné fotografie filtrovat. Pokud se přesunete do sekce s ikonou mapy, tak si můžete jednoduše pomocí metadat na mapě zobrazit, kde přesně byla fotka vyfocena. Samozřejmě v tomto případě musí fotka obsahovat GPS data. Dobrou zprávou je, že metadata můžete do fotografií pomocí ApolloOne i přidávat, popřípadě odebírat. Velmi zajímavou funkcí je poté možnost pro nastavení tagů pro Spotlight, tzn. pokud třeba nastavíte k fotce tag „chorvatsko“ a do Spotlightu napíšete chorvatsko, tak se vám zobrazí právě tato fotografie. Z Lightroomu poté nechybí možnost pro hodnocení fotky pomocí hvězdiček, z macOS poté můžete využít označování pomocí barevných značek. Zkrátka a jednoduše, pokud hledáte skvělý, jednoduchý a svižný program pro úpravu fotografií, Náhled vám nedostačuje a Lightroom je pro vás velmi složitý, tak je ApolloOne přesně to, co hledáte.
Bylo by dobre si aplkaci taky vyzkouset pri psani. Pak by se totiz zmenil clanek na „Placena alternativa k palcenym aplikacim: ApolloOne aneb Adobe Lightroom za 379 CZK“
Ale One Month Trial je jen za 25,00 Kč ;). A když jsme u toho psaní, revize by se hodila nejen u titulku. Je vlastně s podivem, že se autor v roce 2020 omezuje u recenze pouze na text…