Na začátku srpna nám létalo nad hlavami přibližně 600 satelitů Starlink. Byť jich je avizováno 12 tisíc, už takové množství postačilo k uzavřenému betatestu. I když lidé, kteří měli tu možnost zúčastnit se uzavřeného testování, museli podepsat dokument o mlčenlivosti, víme, jak to v dnešní době bývá. Jak to tedy s rychlostí internetu Starlink společnosti SpaceX vypadá?
Úvodem můžeme říct, že rychlost internetu není vůbec špatná, jelikož průměrná rychlost je několik desítek megabitů za sekundu. Někteří uživatelé se dokonce dostali až na 60 Mb/s. Rychlost nahrávání je o dost nižší, ani tak se ovšem nejedná o žádnou hrůzu. Nejdůležitějším atributem je ovšem latence. Uvažme, že signál proletí atmosférou k družici, pak putuje do pozemního střediska, poté do klasického internetu. Abychom uvedli hodnoty latence na pravou míru, optické sítě mají latenci okolo jednotek milisekund, další rychlé sítě včetně mobilních pak nižší desítky. Muskův Starlink dosahuje momentálně latence v řádu desítek milisekund, ač bylo slíbeno, že uživatelé budou mít k dispozici internet s latencí maximálně 20 ms. I když slíbených hodnot Starlink v drtivé většině případů nedosahuje, je na místě připomenout, že na obloze je nyní zhruba 5 % z celkově avizovaného počtu satelitů. Muskův Starlink tak nyní rychlostí připomíná spíše starší 3G sítě, i to je ale naprosto dostačující. Na speedtesty zveřejněné na Redditu se můžete podívat zde, zde a zde.
Je skutečně otázka, zda to stojí za zaplevelení oblohy. Jak vlastně vypadá přijímací terminál? Je to malé a mobilní nebo je to velký kus železa, který se musí napevno nainstalovat a pečlivě a přesně zaměřit?
Nainstalovat ano, pevně zaměřit ne.
Anténa ve tvaru disku s průměrem 30 cm za natočí a nakloní sama. Každopádně na obloze bude vždy „viditelných“ několik satelitů, takže nebude žádná orientace potřeba.
Nezaměňovat se satelitem pro televizním vysílání.
Zaplevelení oblohy je nezmysl, jen je to modiálně oblíbené, jak nahnat čtenáře a prodat jim reklamu u článku. Satelity jdou videt jen pár dní po startu. Ani ty z 7. 8. 2020 dnes již nejdou vidět.