Na zpravodajském portálu The Wall Street Journal mohou čtenáři nyní nalézt nový profil ředitele Applu Tima Cooka. Zpráva nabízí podrobnější vhled do rozdílu mezi způsobem, jakým společnost Apple vedl kdysi Steve Jobs, a jak ji nyní vede Cook.
Cookův profil na WSJ mapuje dobu jeho vedení Applu od samého počátku, tedy od roku 2011. Zmiňuje například to, že se Cook prakticky od chvíle svého nástupu do čela společnosti řídí jednou z rad svého předchůdce:“Neptej se, co bych udělal já. Udělej to, co je správné.“ Uchoval si tedy svou obvyklou denní rutinu, která zahrnuje vstávání před čtvrtou hodinou ranní a následné sledování celosvětových údajů o prodejích. Cook i nadále pokračuje například také v pravidelných pátečních večerních setkáních se členy provozních a finančních týmů. Příslušná zpráva také cituje Cookovy kolegy a blízké, podle kterých je současný šéf jablečné společnosti „skromným wokholikem s jednoznačným závazkem vůči Applu“. Podle současných i bývalých zaměstnanců Applu se Cookovi podařilo ve firmě vytvořit uvolněnější prostředí, než jakým Apple byl pod Jobsovou taktovkou. Na pečlivosti a smyslu pro detail to ale Cookovi údajně nijak neubírá – ve zprávě je například zmiňován případ, kdy bylo z firmy omylem odesláno pětadvacet počítač do Jižní Koreje namísto do Japonska. Příslušní zaměstnanci čelili ze strany Cooka výtkám s tím, že tímto Apple „ztrácí svůj závazek být excelentním“. Cookovi zaměstnanci dále ve zprávě popisují například to, jak lehce jejich šéf dokáže ztratit trpělivost s těmi, kteří nejsou na svou práci nebo na jednání s ostatními dostatečně připraveni.
Ve zmíněném článku na Wall Street Journal ale nechybí třeba ani popis opatrnosti, s jakou Cook přistupuje k vývoji nových produktů, přičemž se ale zároveň snaží držet krok s konkurencí. Zpráva cituje Dana Riccia z divize hardwaru, který podle svých vlastních slov zkoumal myšlenku na chytrý reproduktor již kolem roku 2015, a Cook na něm vyzvídal podrobnější informace. Apple ale svůj HomePod představil až o dva roky později, zahájení jeho prodeje trvalo ještě déle. Cook má podle svých zaměstnanců a kolegů snahu přicházet s nápady na nové produkty, u řady z nich se ale zároveň obává, že by se špatně prodávaly.
„nechybí třeba ani popis opatrnosti, s jakou Cook přistupuje k vývoji nových produktů, přičemž se ale zároveň snaží držet krok s konkurencí.“ Nojo… Bývaly časy, kdy se konkurence snažila držet krok s Applem a ne naopak.
Ale konec rejpání. Cooka považuji za úspěšného CEO. Firmu vede již 9 let. Pod jeho vedením se společnost stala nejhodnotnější společností světa, představila úspěšné produkty typu Watch nebo Airpods a stále se snaží vyrábět kvalitní produkty, i když se jim to v případě softwaru ne vždy povede. Přeji spoustu dalších úspěšných let.
Pokud se software nedaří Applu tak už teda nevím komu ano, právě bych řekl, že jim častěji pokulhává hardware (problémy s displeji u iPhone kdysi, dlouhodobé problémy s butterfly klávesnicí, přehřívání maců s Core i9 procesory a jistě se toho najde více) :-D
Čoveče, s tím softwarem to je složitější.. Trochu doplácí na svou uzavřenost (podobný pocit mám z Microsoftu). Android mi příjde dynamičtější (ale nese to s sebou zase jiné nevýhody). Osobně jedu v desktopu a laptopu na různých distribucích Linuxu, a ten OS je prostě jiný vesmír. Rozšířený mezi běžnými uživateli není asi kvůli pověsti „složitého“, ale existují i velmi povedené a uživatelsky přívětivé distribuce ve stylu Win. Ale to jen tak plácám :)
Lala: Souhlas, linuxové distribuce jsou dnes poměrně dost uživatelsky přívětivé, pokud nepotřebuješ nastavovat něco složitějšího (už třeba dvě zvukovky v PC můžou dělat po základní instalaci problémy). A hlavně se linuxu nemůže upřít jedna věc, dokáže z daného hardware vymačkat větší výkon (ve srovnání s win). Já jsem linux opustil z důvodu, že se dle mého názoru moje oblíbené distribuce (Fedora, Mandriva, Mageia) ubírají nesprávným směrem a každé nové vydání je na úkor novinek horší ve spoustě ostatních věcí. „Debian-buntu“ věcem jsem na chuť nikdy nepřišel. Ovšem v linuxu pokud člověk ví, má vše na rozdíl od MacOS a win naprosto pod kontrolou.A díky linuxu se v MacOS dobře orientuju, co si budem říkat, střeva jako Bash, adresářová struktura, značení disků jsou stejné, prostě unix je unix. Ovšem třeba ALSA je podle mě lepší než zvukový systém MacOS a tam kde jsem byl v linuxu maximálně spokojen s Audicious zadarmo jsem si musel na jabku za nekřesťanský peníz koupit Audirvanu, která umí totéž a je pouze v hezčím kabátku.
Spíš by mě zajímalo, co tento HomoCoook vymyslel krom různých Pride edicí náramků, krytů, tapet, speciálních červených edicí… 🤔
Rozhodne asi víc než ty za svůj dosavadní život, budeš zřejmě hodně omezenej.
Kazdej nema takovy rozhled, jako jablickar… Kdyby to fur necpali vsem, mozna bude homofobu mene. My taky vsude necpem, ze jsme normalni heteraci.
A přitom to všude cpete jenom vy a uplně mimo téna, asi si nejste sami sebou jistí, tak to musíte pořád dokola omílat, aby se to neprovalilo😀
Vymyslel především to, jak úspěšně (akcionáři si určitě nemohou stěžovat) vést obrovskou společnost, udržet si základnu zákazníků a přinášet nové produkty, které udávají trend trhu i bez vizionářských schopností svého předchůdce. A tam kde začne pokulhávat technická stránka věci nastoupí geniální marketing a ty to prostě chceš za cenu, kterou bys u konkurence nebyl ochotný zaplatit.
Jeste “vymyslel” to, ze technologicka spolecnost na svoji keynote misto predstaveni technologii a novinek, resi lidska prava, lasku ke vsemu nebilemu atd… Doted nezapomenu jak plakal pri objimani nejake pani, protoze pani je skvela, protoze nebyla bila….
Ach ano, v Applu je to nyni tak dokonale uvolnene, ze se panove ohnou o pici fontanku a jizda muze zacit
Čerpáš z vlastní zkušenosti, tak tu perdel nenastavuj, teď nebreč.