Včera odpoledne jsme se ze strany Applu dočkali poměrně zajímavého oznámení, které se týkalo jeho boje za zlepšení životního prostředí. Společnost se v něm veřejně zavázala, že do roku 2030 přestanou všichni její dodavatelé zanechávat při výrobě Apple produktů uhlíkovou stopu, díky čemuž budou de facto nové hardwary 100% ekologické. Poměrně zajímavé přitom je, že jeden takovýto produkt už Apple ve své nabídce má.
V tiskové zprávě Apple na jejím samotném konci uvedl, že už nyní jeden jeho produkt 100% ekologický je. Jednat se má konkrétně o 16” MacBook Pro, který se vyrábí z prvních šarží hliníku, při jehož produkci byl uhlík eliminován na naprosté minimum a tudíž se dá považovat za “čistý”. Na vlastnostech produktu jako takového se však samozřejmě tento krok nikterak nepodepíše, což je pro jeho koncové uživatele jedině dobře.
Jak dlouho Apple “čistý” hliník pro výrobu MacBooků Pro 16” používá není v tuto chvíli bohužel jasné, jelikož to v tiskové zprávě neprozrazuje. Je však poměrně pravděpodobné, že tomu zatím bude jen krátce, jelikož s podobným kouskem by se jistojistě v případě, že by trval jakkoliv déle, světu pochlubil. Pokud by například “čistý” hliník používal už od představení produktu, určitě bychom o tom našli zmínku v představovací tiskové zprávě, což se však na podzim loňského roku nestalo.
Pokud bauxit těží bílí nosorožci a v hliníkárně se topí jahodovým dřevem, bude to bezesporu pravda.
Jsem asi stara konzerva s struktura, ale toto me absolutne nezajima. Bohuzel patrim ke stare generaci, kterou nezajima barva duhy, barva pleti fotografa prospektu, barva ksichtu na emoji a vlastne ani samotny emoji. Zajimaji me technicke specifikace, jak je u NTB vyreseno treba chlazeni atd. Jinak ten “cisty” hlinik vyvazi tu baterku, ktera v tom je? To uz Coltan netezi opicky a deticky v Kongu?
O tomhle smecku se tu psalo uz pred casem
https://www.letemsvetemapplem.eu/2019/12/06/apple-zacal-vykupovat-pro-sve-produkty-cisty-hlinik/comments/
Prectete si diskuse pod clankem, podrobne jsem to tam rozebiral.
V kostce, Apple odebira z hlinikarny, co ma „zero local emissions“, protoze klasicky proces vyroby hliniku z taveneho bauxitu pomoci uhlikovych tyci, ktere se spaluji s kyslikem v bauxitu a touto exotermickou reakci pomahaji udrzovat teplotu potrebnou pro reakci, byl nahrazen postupem s jinymi elektrodami, kteryzto vsak spotrebuje mnohem vice elektricke energie (nahrazeni energie ze spalovanych uhlikovych elektrod)
A protoze v USA jede vyroba elektriny z 64% z fosilnich paliv, celkova CO2 a ucinnost vyroby a vedeni eletriny z fosilu je cca 40%, celkova CO2 narocnost tohoto procesu vyroby hliniku je o cca 30-50% vyssi, nez u klasiky.
Ale mame „zero local emissions“, Apple user muze byt spokojen, jak je progresivni.
Klasicky ekopodvod, obdoba podvodu s elektroauty, kterym se pocita nulova produkce CO2, pricemz v realu v ceskem (a i treba nemeckem) energetickem mixu je produkce CO2 z provozu elektroauta vyssi, nez u spalovacich motoru.
Nemecko je asi nejlepsi komedie.
Jaderky tam nahrazuji elektrarnama na zemni plyn, a za cenu desivych investic do infrastruktury a za obrich ztrat ve vyrobe, vedeni, transformaci a nabijecim procesu s celkovou ucinnosti ca 25-30% tim nabijou elektrouato, misto aby proste zemni plyn spalili v CNG motoru s ucinnosti 30-35%.
Sice mnohem drazsi, zato horsi zpusob.
Ale papirove ma elektroauto nulove CO2 emise, veselme se!
A Apple ma zero emission hlinikarnu!
Brave new world, kdo ma IQ nad 100 a utrpel technicke vzdelani, nech prosim podstoupi lobotomii, bude stastnejsi.
Ahoj Joudo, diky za zajimave shrnuti. Jen by me zajimalo, asi to mas nastudovane, jak to vidis s elektroauty do budoucna. Treba za 10 let, kdyz uz treba budou lepsi baterky, a ja nevim co. Maji elektroauta aspon vyhled prekonat spalovaci? Zajima me samozrejme (idealne) celkova stopa rocniho pouzivani, nebo za svou zivostnost, pokud by se to neco (napr. baterka) zlepsilo. Proste jestli zadnou nekdy brzy davat opravdovy smysl.
Predem diky
Elektroauta stoji a padaji s baterkama.
Aby to davalo smysl, je potreba aby baterky klesly na cca petinu ceny a jeich energeticka hustota stoupla na aspon dvojnasobek.
Zivotnost je OK uz nyni.
Pak nastane chvile, kdy baterkova farmy udrzi energii z nestabilnich OZE zdroju, na kazde strese rodinneho domu bude fotovoltaika a ve sklepe domovni baterka.
Momentalne a ve stavajicim vyhledu je to blbost.
Jouda: Diky. Kdyz baterky klesnou na petinu ceny, pujde o ekologictejsi vyrobek? Tomu jsem neporozumel, jak si to myslel.
@Zajimave
Kdyz ceny baterii klesnou na petinu a mene, pak dava smysl si na kazdou strechu dat fotopanely a do sklepa baterku.
Z te baterky pak pres noc dobijes elektroauto.
Elektroauto provozovane ciste na OZE elektrinu ma opravdu nulove emise CO2.
Problem s OZE je v tom, ze elektrina se neda skladovat, levne baterky vyresi tenhle problem.
Ale popravde toto jsou moje odhady, zadnou hlubsi analyzu jsem na toto tema nedelal.
Zanalyzoval jsem jenom soucasny stav a znamy vyhled (viz nemecka nahrada jadra plynem), a tam elektroauta spise skodi nez pomahaji
jenže cena baterek nehraje až takovou roli, protože baterky samy o sobě jsou ekologická katastrofa a jejich likvidace je dražší a náročnější, než jejich výroba. Navíc, výroba energie do těch baterek bude z čeho? Prostě elektřina z baterek je pro mobilitu úplně vedle. Stejně tak dobíjení nebo výměna baterek, to je úplně mimo realitu. Jedinou cestou jsou vodíkové palivové články a podobné technologie, prostě auto si energii musí vyrobit samo na místě, žádné dobíjení nebo něco podobného.
To je tak dúhové zmýšľanie…od dnes budem jazdiť na 3 rýchlostnom stupni a na otáčkach 5000, aby som vyrovnal tu uhlíkovú stopu…a aj klimu pustím naplno a nezavriem okna…