Když před více než rokem Apple oficiálně potvrdil, že macOS 10.15 Catalina přestane podporovat 32bitové hry, mnoho uživatelů z míry toto oznámení nevyvedlo. Přeci jen, se 32bitovými aplikacemi jsme se před nějakým časem rozloučili i na iOS a nutno podotknout, že zhoršený uživatelský komfort toto rozhodnutí rozhodně nepřineslo. S odstupem času se však alespoň mě osobně chce říci, že u macOS jsme se dostali do situace zcela odlišné – minimálně tedy z hlediska her.
Usmrcení 32bitových aplikací není svým způsobem nic hrozného. Nejedná se totiž o usmrcení v pravém slova smyslu, jelikož vývojáři stačí “jen” vydat jejich předělávky ve 64 bitech a vše je opět zalité sluncem – tedy funkční. Přesně toto se ostatně stalo v případě iOS a tak nějak se očekávalo, že totéž proběhne i na macOS. Když jsem však před pár týdny kvůli článku projížděl Steam a macOS hry, zjistil jsem, že podobné očekávání bylo tentokrát liché. A co víc, nebavíme se jen o béčkových hrách, ale i o AAA titulech – tedy samozřejmě těch starších. Skvělým příkladem může být třeba Zaklínač 2: Vrahové králů od CD Projekt RED, kterého si na Catalině (a samozřejmě ani na Big Suru) nezahrajete. Jedná se přitom o špičkovou hru, která má i po letech co nabídnout a je proto naprosto jasné, že by pro si jí mnozí majitelé Maců s macOS Catalina vyzkoušeli. O předešlém dílu, tedy prvním Zaklínači, pak asi netřeba hovořit. Ten totiž na 10.15 samozřejmě také neběží.
Přiznám se, že absence 64bitové verze starších AAA her mě poměrně zarazila a především pak zamrzela. Tímto stylem totiž Apple nikdy herní průmysl nedobije. Jasně, ne že by se o to v poslední době snažil jakkoliv výrazněji, avšak vzhledem k tomu, že se v něm točí obrovské peníze by určitě nebylo od věci, kdyby do něj alespoň zlehka stále “tepal” tím, že vývojáře přesvědčí k přizpůsobování her jeho platformám, skrze což by majitelům svých Maců nabízel další a další možnosti využití. Ty by mohl následně v budoucnu využít a do herního průmyslu vkročil daleko více. Nicméně bez jakékoliv “herní historie” to bude pro něj velmi těžké.
Vraťme se ale ještě chvíli k mému rozhořčení. Podle diskuzních fór z celého světa totiž nejsem v žádném případě sám, koho nepřizpůsobení her pro nový macOS překvapilo a zklamalo. Třeba zrovna ohledně Zaklínače vyplakávají na internetu tisíce lidí a je jasné, že další tisíce “trpí” beze slov. Bohužel se však nezdá, že by se CD Projekt RED chystal k optimalizaci tohoto titulu. Působila tak na mě alespoň odpověď jejich PR centra, na které jsem se jakožto zástupce tuzemského media obrátil s tím, zda se update chystá. Na to PR oddělení reagovalo slovy, že plány se hrami nemůže odhalit. Ano, vyložit si to lze i tak, že už update chystají a jen o něm nechtějí dát s předstihem světu vědět. Na druhou stranu, vážně by byly podobné tajnosti u hry vydané 17. května 2011 potřeba? Myslím, že určitě ne.
Mnozí z vás budou určitě namítat, že svým způsobem nadávám Applu za něco, za co vlastně ani nemůže a já nemůžu vyloženě říci, že tomu tak není. Na druhou stranu, mobilní a počítačové aplikace jsou zkrátka dva zcela rozdílné světy (respektive byly ještě před příchodem Projektu Catalyst umožnujícího tvorbu univerzálních aplikací) a určitě by proto nebylo od věci nastavit u těchto dvou světů rozdílná pravidla – tedy například to, že AAA tituly či vlajkové aplikace zkrátka optimalizaci dostat musí, protože jsou důležité pro rozvoj hardwaru jako takového, nikoliv jen pro zisky vývojářů. Nic takového však Apple evidentně nenastavil a nyní na to “dojíždíme” my všichni. Zpětně však samozřejmě nic takového už nezvládne, takže se s usmrcením některých softwarů nezbývá než smířit.
Slusi se dodat, ze tim apple neodstrelil jen hry, ale take specialni sw, graficke ripy a ovladace pro tiskarny a dalsi zarizeni, jejichz nahrada je problematicka a nakladna, resp. uzivatele nuti prejit do oken. Bohuzel se v tomto na apple nyni tezko spoleha, jakkoliv blbe to zni, ale z dokonalych profesionalnich stroju, ktere umely slouzit klidne 10 let, se stavaji drahe prehravace mp3jek s elektronickym diarem a prohlizecem fotek.
A co vsechen ten SW, ktery dnes nejde spustit, protoze vyzaduje Windows 95, XP… Microsoft je mnohem opatrnejsi a investuje obrovske penize do zpetne kompatibily. Vydelava velkou casti na podpore stareho SW treba pro firmy. Apple ma smer jiny, tahne kupredu. Kazde odriznuti zjednodusuje a zkvalitnuje vyvoj a jeho vysledek. Vybrat si muzete vy sam, co je pro vas dulezite.
Je to tak. Proto macOS funguje, tak, jak funguje. Windows jde cestou zpětné kompatibility, ale za následek to má příšernou nestabilitu, no a je to moloch.. Věřím, že spousta těch aplikací bude převedena přes Catalyst, aby byl SW kompatibilní s ipadem i macem. A to, že developer odmítá upgrade aplikace, to už není problém Apple. Ale pochopitelně jde o prachy, macOS není tak lukrativní, jako ios, tak se s tím nikdo nechce zahazovat. To by se ale s přechodem na Silicon mohlo změnit.
Od doby, kdy Apple obetoval filozofii, na ktere vyrostl, ve prospech mainstreamu a dobre vypadajicich prodeju v excelovych (nebo numbersovych) tabulkach, jde do kopru. Kazdy rok novy system s gejzirem „vychytavek“ kde jednu starou chybu nahradi pet novych. Kazdy mesic patche, po kterych nejlepe udelat cistou instalaci. U novych instalaci aby clovek mel strach, jestli neco jeste vytiskne. Je mi to lito, mam tu znacku rad, ale unavuje me byt u Applu permanentne nedobrovolnym beta testerem. Na to staci Windows.
ked to spravili v iOS, tak som prisiel o aplikacie a hry za 300 eur, pretoze vyvojar nebude predsa prerabat 10 rocnu hru z ktorej nic nema, ale boli tam tie najlepsie veci, dnes vychadza zriedka nieco vydarene a v peknej grafike
Nemáte nekdo prosim tip, kde stahnout starsi 32 bitove aplikace pro macos (snow leopard)? Mam stary MB a rad bych ho jeste nejak vyuzil. Díky.
odstranění 32bit, a různé funkcionality pod povrchem (jako kodeky v základu a podobně) v posledních verzích macOS bylo jen čištění systému od všeho co by nešlo portovat na arm (apple silicon), vše co není multiplatformní. Bylo to jasné už předem.
Je pravda, že jsou tím zabité některé neudržované a legacy aplikace, ale právě díky tomu lze rozjet plnohodnotný macOS klidně na ipadu. (Apple to nepustil ven, nejblíž je tomu zatím developer kit ve formě mac mini, stále stejný čip). Tak si vyberte.
Clanek je blabol, pruserem je vinen samozrejme Apple nikdo jiny.
Co jste jako probuh cekali?
Vzdyt vyrobce tech starych luxusnich softu uz treba ani neexistuje, aby vubec mohl nekdo zacit portovat na 64bit.
Ion Storm, co delal puvodni a dodnes neprekonany Deus Ex je davno v trapu.
Monolith, co delal pecky jako NOLF a FEAR to same.
Tyhle hry jsou dodnes skvele hratelne, ne jak dnesni genericke sracky typu AssCreed, FarCry, vsecko na jedno brdo a tupy grind bez napadu.
A proc by to mel vubec nekdo draze portovat, kvuli dvema rokum, nez Apple uplne zarizne x86 a udela z Macu ciste ARMove tablety s klavesnici vhodne tak leda ke kafi ve Starbucks?
…a redaktor by se měl naučit česky – trh de nedobíjí, ale dobývá, takže tvrdé Y po B. Jestli je i odborná kvalita ekvivalentní jazykové, tak nás potěš Pán(Apple)bůh
A bude hur, az Apple da do Macu ARM procesory. A zadna Rosetta to nezachrani. Vzpomenete si na moje slova. Jsou vyvojari, kteri proste nebudou investovat do prestavby jejich softwaru na novou architekturu. Ruzne VST pro hudebni prumysl, nebo uz zminovany problem s virtualizaci Win, nebo souvisejici konec Bootcampu. Aby se tohle Applu jeste nevymstilo, je to velky risk.