Na kvalitu fotoaparátů je u smartphonů v posledních letech kladen čím dál větší důraz. Vzhledem k tomu, že mnohým uživatelům nahradily klasické fotoaparáty se však této skutečnosti absolutně nelze divit. Za jednoho z tahounů mobilního fotosvěta je dlouhodobě považován i Apple se svými iPhony. Nejnovější představený jablečný telefon – tedy iPhone SE 2. generace – se však alespoň dle testů odborníků z DxOMark do vybrané smetánky nejlepších fotomobilů světa zařadit nemůže.
Jelikož je iPhone SE 2. generace svým způsobem low-cost modelem pro méně náročné uživatele, zřejmě se od něj žádné fotozázraky v testu DxOMark ani neočekávaly. Ostatně, od 12MPx fotoaparátu s jedním objektivem a světelností f/1,8 by zázraky čekal málokdo. Applu se nicméně podařilo vydolovat i z těchto komponentů zejména díky pokročilým softwarovým funkcím maximum, díky čemuž si od DxOMark vysloužil iPhone SE 2 u fotek za dobrého světla velkou pochvalu. Testery oslovil zejména velmi dobrý dynamický rozsah v kombinaci se schopností telefonu zachytit i malé detaily či živé barvy velmi blízké těm, kterými fotografovaný objekt disponuje i ve skutečnosti.
Za zhoršených světelných podmínek nicméně telefon dle očekávání nepřesvědčil. Šum, který se do snímků vkrádá s ubývajícím světlem, je totiž jasně patrný a podepisuje se prakticky na veškerých možných záznamech. Kvůli šumu není telefon schopen dobře ostřit či obstojně zachycovat detaily, které jsou pro fotky mnohdy klíčové. Když k tomu navíc přičteme absenci optického zoomu či omezení, která plynou z absence jakýchkoliv dalších doplňkových objektivů, dostáváme telefon, který sice nefotí špatně, ale milovníky kvalitní fotografie asi za srdce nechytí. To ostatně dokládá i 101 bodů, které telefon v testu získal. To je jen pro představu o 27 bodů méně než kolika se chlubí nynější top fotomobil ve formě Huawei P40 Pro a o 16 méně než kolik dostal nejlepší iPhone současnosti z hlediska fotek, kterým je model 11 Pro Max.
Já bych prosil zase článek, který tu byl dřív, jak foťák iphonu je srovnatelný s profi (bez)zrcadlovkou. Nebo jak je video luxusní jak z profi mašiny. Tenkrát jsem psal, jak všichni v Hollywoodu zahazuji statisicove sestavy a běhají po place s iphony 😆 pamatujete na ty hoaxy? Samo tyhle clanky asi někdo sponzuruje xD
Jenže v dnešním světě už v x případech nejde ani tak o ultramonstrozní kvalitu tvořenou sety za statisíce dolarů, ale o to, jak komfortně záznamy vzniknou nebo zkrátka jaký poměr cena/výkon/kvalita mají. Proto se iPhony (a nejen ty) začínají k natáčení filmů používat čím dál víc a totéž platí i o klasické fotografii, byť je samozřejmě pravda, že do některých koutů filmu či fotografie se zkrátka nedostanou nikdy.
Rozdíl v kvalitě fotografie z iPhone a zrcadlovky je drastický. Moc by mě zajímalo, v kterých koutech krom cvaků z dovolené fotografie z mobilu exceluje na úkor zrcadlovky. A co se týče komfortu tak jsou zde menší plnoformátové bezzrcadlovky. Prostě velikost obrazového chipu a kvalitní optiku sebelepší post-processing nenahradí a přesvědčí vás o tom první výřez z fotografie pořízené iPhonem a zrcadlovkou. Totéž reálnost bokehu. A ne, není to o počtu pixelů, ale o fyzikálních vlastnostech optiky. Pokud se teda bavíme o technicky kvalitní fotografii. A nemusí se jednat o fotografickou výbavu za tisíce dolarů. Už základní těla zrcadlovek se setovými objektivy podávají daleko lepší výsledky a to jak v dobrých, tak ve zhoršených světelných podmínkách. Obsahová stránka fotografie je samozřejmě věc druhá.
Tak fotky a videa z iPhone se využívají ve zpravodajství. Dokončena NYT najal při příchodu iPhone 5s odborníky a učil novináře dělat použitelné snímky. Kupodivu úspěšně. 😉
A umíte si představit jak redaktor běhá s 6 kilovou kamerou , kterou absolutně neumí nastavit a neví jak se s ní zachází vs telefon, kde člověk jednou klikne, podruhé pošle :D.