Přestože řada produktů a funkcí od Applu je opravdu skvělá, ne vždy přišla jablečná společnost s danou věcí jako první. Tak tomu je i v případě chytrého telefonu s dotykovou obrazovkou – Apple sice v roce 2007 přišel s multi-touch technologií, ve své době ale nebyl průkopníkem na poli dotykových displejů jako takových. V dnešním článku si připomeneme čtveřici dotykových telefonů, které zde byly ještě před příchodem iPhonu, a které z různých důvodů určitě stojí za pozornost.
IBM Simon
Příchod jednoho z prvních chytrých telefonů s dotykovým displejem – byť se v té době nejednalo o smartphone v tom smyslu, v jakém známe smartphony dnes – se datuje do roku 1994. Přístroj nesl název IBM Simon a jednalo se o klasickou „cihlu“, která byla v devadesátých letech minulého století naprosto běžná. Spíše než jako klasický mobil sloužil telefon IBM Simon jako PDA či pager, uživatelé ale měli také možnost využívat ho k odesílání i přijímání e-mailových zpráv nebo faxů. Rozměry telefonu činily 20 x 6 x 4 centimetry, přístroj vážil zhruba půl kila. Nebylo možné na něj instalovat nové aplikace a postrádal webový prohlížeč. Telefon IBM Simon můžete vidět například v akčním snímku Síť.
Nokia 7710
Mnozí z vás si jistě pamatují na dobu, kdy značka Nokia suverénně kralovala na trhu s mobilními telefony. Tato finská firma nabízela bohaté portfolio mobilních telefonů pro náročnější i méně náročné uživatele, a největší popularitě se těšila zejména počátkem nového milénia. Telefony značky Nokia se ve většině případů mohly pochlubit líbivým designem i šikovnými funkcemi, až do roku 2004 byly ale pouze „tlačítkové“. První Nokií s dotykovým displejem byl model Nokia 7710. Byl opatřen dotykovou TFT obrazovkovou s poměrem stran 2 : 1, primárně ale pořád spoléhal na fyzická tlačítka, která sloužila například k přijímání hovorů nebo k práci s menu telefonu.
LG Prada
Po příchodu nového tisíciletí se uživatelé začali čím dál více shánět po telefonech, které by byly co možná nejkompaktnější. Důraz kladli nejenom na funkce a mobilitu, ale také na design, a popularita dotykových obrazovek postupně stoupala. V roce 2006 – tedy těsně před příchodem prvního iPhonu – spatřil světlo světa mobilní telefon LG Prada. Ten byl vybaven třípalcovým TFT displejem, pamětí pro tisíc položek v telefonním seznamu, 40 záznamů v historii hovorů a čtyřicítku přijatých i zmeškaných hovorů. Kromě toho nabízel telefon LG Prada fotoaparát s rozlišením 2MP, podporu většiny základních audio formátů a možnost zasílání obrazových zpráv.
Samsung SGH-F700
První telefony s dotykovými displeji měly často společnou jednu věc, kterou byla hardwarová klávesnice – ať už vysouvací, nebo vyklápěcí. V roce 2006 spatřil světlo světa telefon Samsung SGH-F700, který byl kromě vysouvací hardwarové QWERTY klávesnice vybaven TFT displejem s úhlopříčkou 3,2 palce a rozlišením 200 x 400 pixelů, fotoaparátem a dalšími funkcemi. Paměťová karta Samsungu SGH-F700 s kapacitou 112MB byla schopná pojmout tisíc položek pro telefonní seznam a po třiceti přijatých, zmeškaných i vytočených hovorů.
Kde jste zapomněli koně tehdejšího trhu HTC? Nevzpomínám si, že někdo kdo chtěl být IN měl jeden z Vámi uvedených telefonů, ale byly to právě telefony od HTC, které vládly trhu.
Taky nrchapu, ja mel T-mobile MDA I
Ja zrovna vcera oprasil stary MDA 😄😄. Baterka nemaka, ale na Sunnysoftu ji maji, tak jsem zvedav, co to udela 🙂
No Palm Treo 600 byl plnohodnotný smartphone s dotykovym displejem už v roce 2003. A dlouho byl nedosažitelný technologicky.
Ja som mal Mio A701 a ten bol predstavený v roku 2005.
Dotykáče tady byly před iPhony a budou dlouho po něm. Nad iPhonem jsem zlomil hůl, je to slepá větev. Mám Android a ten je fakt úplně ve všem lepší.
To ze mas Android my vime protoze jen clovek s Androidem nezvladne vymyslet svuj nick.
A jak to tak vypadá, tak lidé s iPhonem se snaží být vtipní ale moc jim to nejde.
Omlouvam se, ale jsem od narozeni debyl, vypadl jsem jako dite z kocarku primo na hlavicku. V mladi me pak znasilnil do zadku androidak a od te doby nrsnasim android a miluju buzna jablicko.
Pardon, ale kdo psal tenhle článek, že vynechal HTC, které bylo pro dotykové telefony naprosto klíčové? Značka, které byla původně cílena na vývojáře a má za sebou několik vyhraných sporů právě s Applem, a to ohledně kopírování vzhledu a technologií pro první Iphone. Bohužel je značka HTC téměř po smrt a proti telefonům od Apple nic nemám, ale vynechat v podstatě stěžejní posun v technologii je amatérismus…