Moderní smartphony jsou ve většině případů opravdu výkonnými a sofistikovanými zařízeními. Bez problémů často zvládají multitasking, rozšířenou realitu, přehrávání médií i pořizování fotografií a videí v opravdu vysoké kvalitě. Všechny tyto funkce jsou ale uživateli zcela k ničemu ve chvíli, kdy se baterie telefonu vybije. Právě životnost baterie a hospodaření s energií patří mezi největší výzvy, kterým tato oblast technologie čelí. Čas od času někdo přijde se zajímavým řešením problematiky nabíjení – tentokrát jde o vědce z massachusettského technologického institutu, kteří pracují na nabíjení prostřednictvím Wi-Fi sítě.
Vědci v této souvislosti vysvětlují, že téměř vše, čím jsme obklopeni, vyzařuje nízkoenergetické terazertzové vlny. Jedná se o frekvenci na pomezí mikro a infračervených vln. Terahertzové vlny vyzařují kromě jiného také Wi-Fi zařízení nebo LTE/5G antény, a zmínění experti chtějí za pomoci grafenového materiálu vytvořit model zařízení, které bude schopné tyto vlny zachytávat a efektivně je proměnit ve využitelnou energii. Pokud se tuto technologii podaří úspěšně implementovat, bude mít opravdu velký potenciál. Smartphone, vybavený zařízením ze zmíněného grafenového materiálu, by mohl tyto teraherztové vlny využít k neustálému nabíjení baterie. Technologie má také potenciál využití v napájení modulů s nízkou spotřebou energie, jako jsou Wi-Fi moduly, 5G modemy nebo třeba GPS chipy, a to přímo z Wi-Fi/G5 signálu v okolí. Liang Fu, jeden z autorů studie, popisuje, že zmíněná technologie v podstatě funguje na podobném principu jako solární články. Technologie je nicméně zatím stále ještě v plenkách, a členy příslušného týmu MIT čeká ještě hodně práce s vývojem a výzkumem funkčního prototypu zařízení, které bude tímto způsobem pasivně shromažďovat a převádět energii.
Ja takto nabíjam už 5 rokov, využívam aj energiu z vedenia vysokého napätia aj vysokoenergetické častice z vesmíru ako aj gama záblesky.
Zatiaľ sa mi podarilo nabiť 0,001V 😁 1.4.🤖
Není to herzt ale hertz, takže ani terazertzové, ani teraherztové vlny ale terahertzové. Potom take 5G a ne G5 signál. A před a se většinou v souřadných větách čárka nedává, takže „v plenkách, a členy“ bez čárky. Prosím, čtěte si ty články aspoň po sobě :)
ale on je to Aprílový článek a technikcy je to celé nesmysl :-)
A ji, uplne jsem zapomel. Dobre oni