Dodavatelé Applu se v posledních měsících netajily tím, že hodlají kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou právě z Číny odejít. Hrozilo totiž, že produkty, které by ve svých čínských fabrikách vyráběly, by musel Apple kvůli nařízením amerického prezidenta draze clít, kvůli čemuž by je mohl mimo jiné chtít po fabrikách vyrábět levněji. Tento katastrofální scénář se sice již víceméně uklidnil, avšak vystřídal jej další a o poznání horší – konkrétně koronavirový. Pandemie koronaviru totiž na dlouhé týdny prakticky veškerý čínský průmysl zcela paralyzovala a dodavatele Applu tak jen utvrdila v tom, že spoléhat se ve výrobě jen na jednu zemi zkrátka nelze. To nyní oficiálně přiznal i výrobní gigant Wistron, který s Applem spolupracuje na jeho iPhonech již řadu let.
Wistron ohlásil, že do roku 2021 hodlá svou výrobní síť vybudovat tak, aby alespoň její polovina ležela mimo Čínu, což by jí zajistilo chod v krizových situacích jakou je například pandemie koronaviru nyní. Své továrny Wistron rozmístí dle všeho do celé řady států, přičemž neopomine ani své závody v USA. Dá se však očekávat, že svou hlavní výrobu mimo Čínu rozloží primárně opět v Asii – například ve Vietnamu či Indonésii.
Kromě Číny a USA operuje Wistron poměrně ve velkém i v lidnaté Indii. Ani ta se však nyní neukazuje jako trefa do černého, jelikož jí ochromila třítýdenní karanténa vyhlášená tamní vládou právě kvůli šířícímu se koronaviru. Závody Wistronu proto na tři týdny utichly a jejich provozovatel tak nemůže nic jiného, než počítat ztráty a modlit se, aby se po třech týdnech jeho továrny opět rozjely. Jablíčkáře může v tomto směru těšit alespoň fakt, že v Indii vyrábí Wistron zejména starší iPhony, které již tak na odbyt nejdou a tudíž nehrozí jejich nedostatek. Pravdou sice je, že z linek indického Wistronu vyjíždí i iPhony XR, avšak jejich výrobu má na starosti i celá řada dalších dodavatelů a pro Apple tudíž nebude problém jeho výrobu právě u nich navýšit.
Dobre jim tak, maji vyrabet doma a ne v kdejake sedaci casti tela na svete! Pak se divi! Kdo dnes nevyrabi v Chine, at zvedne ruku!
Vsichni chteli vejvar, tady maji odpoved!
Mily hloupy Radime. Kdyby vsichni dodavatele vyrabeli ve sve domovine tak by ceny naprosto vseho spotrebniho zbozi zvedly o takovych 30%. Vy by jste byl prvni ktery by kvičel ze je to drahe.
Nehlede na to ze kdyby jste clanek cetl tak budete vedet ze podstatna cast vyroby zrejme zustane na vychode.
A ano vsichni chteji vejvar. Proto podnikaji.
Diverzifikace výrobních kapacit je jistě dobrá všc. Rozhodujícím kriteriem však zůstanou i nadále výrobní náklady, které mají vliv na finální cenu výrobku. Na cenu mají značný vliv i distribuční náklady. Je naivní si myslet (z těchto důvodů), že v tomto desetiletí se přesune výroba do masové elektroniky mimo Asii. Namám obavy, že výrobci to nemají spočítané. Nějaké jiné zájmy půjdou stranou.