Dnešný svet nie je ani zďaleka taký bezpečný ako sa môže niekomu zdať, a tak krádeže mobilných telefónov nie sú žiadne Sci-Fi. Len v New Yorku sú odcudzené stovky, ba dokonca tisíce mobilných telefónov každý mesiac, a to je aj dôvod, prečo sa tamojšie úrady rozhodli voči tejto kriminálnej činnosti bojovať. S krádežami mobilov sa stretneme aj u nás, a to obzvlásť platí pri telefónoch iPhone. Bolo by preto zvláštne, keby sa iPhone nedal vystopovať. Na vystopovanie iPhonu existujú samozrejme viaceré spôsoby a my si ich dnes popíšeme.
Jedným z nich je samozrejme služba Find my Phone. V jej prípade sa Apple rozhodol, že umožní vyhľadať každý telefón, ktorý podporuje iCloud a má túto službu aktivovanú na svojom zariadení. Ale ani Find my iPhone nie je v dnešnej dobe dokonalý a pokiaľ sa váš iPhone dostane do rúk zlodejovi, je možné že sa vás pokúsi oklamať vykonaním kompletného Restore cez iTunes. Na to však dnešný iOS 6.1.3 nemyslí a tak je potvrdenie Restore s Apple ID až zaležitosťou iOS 7.
Omnoho účinnejšou alternatívou je v tomto prípade IMEI. Pretože každý telefón má svoje unikátne číslo IMEI, je prakticky nemožné, aby zlodej toto číslo oklamal. Kód je totiž uložený v samotnom srdci telefónu a nedokáže ho prepísať ani niekoľkonásobný Restore zariadenia. Pomocou IMEI je navyše možné prístroj lokalizovať, a je absolútne jedno, či zlodej používa iného operátora alebo sa presťahoval na Madagaskar. V prípade iPhone má človek tri možnosti, ako zistiť IMEI:
1. Nastavenia – Všeobecné – Informácie
2. Najsť ho na slote pre SIM kartu
3. „Zatelefonovaním“ na *#06#
IMEI je vlastne 15-miestne číslo, ktoré je bežne zapísané v tomto tvare: 01 234567 890123 4
Čo s ním môžete robiť? V prvom rade pri pátraní môžete požiadať políciu o lokalizovanie zariadenia s týmto IMEI, a ak budú mať páni policajti dobrú náladu, budú ochotní vám pomôcť. V inakšom prípade môžete skúsiť navštíviť portál http://www.imei.info/, kde môžete pomocou zadania čísla zistíte takmer všetky informácie o zariadení. Po zadaní IMEI môjho iPhone 3GS mi však databáza vyhodila, že sa jedná o prístroj s 32GB pamäťou, kdežto môj iPhone je 16GB model. Ostatné údaje o zariadení sa ukázali ako pravdivé. Za príplatok na tejto stránke môžete tiež zistiť polohu zariadenia ako aj hlásenie, či sa prístroj nenachádza v Blackliste, t.j. zozname hľadaných.
Alternatívou môže byť portál http://www.findimei.com/, ktorý funguje na veľmi podobnom princípe.
Test komentu na lsa č.1
Oba portály fungují na naprosto stejném principu jménem „PODVOD“. To co slibují nikdy nemohou splnit.
Jen si představte, jak by to muselo fungovat: po zadání IMEI se server zeptá všech!!! operátorů, co jich na světě je, jestli v jejich síti není aktivní mobil s daným IMEI. Operátoři ochotně a rychle odpoví. Navíc ten, který IMEI najde, ještě zjistí pozici mobilu. A operátoři tyhle informace dají k dispozici naprosto komukoli za pár dolarů.
Technicky ani právně není nic z toho možné.
Mám již zkušenost a policie podle IMEI nic nenašla.
Kdyby policie totiž podle IMEI telefonu uměla i zaměřit , věřím že by se počet zlodějů dost rychle zredukoval.
Máte někdo zkušenost že policie telefon našla ?
Když ztratíte telefon, můžete ho nahlásit na policii a když prokážete, že byl opravdu váš, policie ho zablokuje. Z blokovaného telefonu nelze volat. Při pokusu o volání se ozve upozornění, že policie ho hledá a že ho máte odevzdat na policii.
Myslím, ale nevím to jistě, že blokování se týká jen ČR, takže za hranicemi se nejspíš dá kradený telefon používat normálně.
Policie nebude hledat ztracené telefony ze dvou důvodů:
1) operátor může zjistit polohu telefonu velmi hrubě – s přesností na stovky metrů až kilometry.
2) kdyby hledali všechny ztracené/ukradené telefony, nedělali by už nic jiného.
Většina toho, co tu zaznělo jsou kraviny.
Pokud telefon ztratíte, můžete si nechat telefon (tedy pomocí IMEI) zablokovat pro použití v mobilních sítích. Policie vám však telefon podle IMEI lokalizovat nebude, to má v kompetenci akorát kriminální policie, u které však neuspějete s krádeží telefonu. Proto doporučuji zpočátku telefon nenechávat blokovat a zkoušet Find My iPhone. Až po několika neúspěšných dnech/týdnech telefon nechte zablokovat. Po zablokování totiž Find My iPhone fungovat nebude.
Včera mi bol ukradnutý iPad mini, 3G ktorý síce nemal v sebe zasunutú žiadnu kartu mobilného operatóra, samozrejme prvá vec ktorá ma napadla bol find my iphone/ipad – vysledok samozrejme je ipad odpojeny(predpokladam ze uz na nom bol aj spraveny restore) po privolani policie na miesto mi privolany policajt povedal ze uz par telefonov/tabletov tak našli, po hodine prisiel technik ktory povedal ze je to viac ako neprevdepodobne a hladaju tak len ak je ohrozeny zivot mladistveho alebo osoby starsej ako 65(nie osoby v produktivnom veku). , a posuva sa to cez sudny prikaz mobilnemu operatorovy a podobne… cize proces ktory nebude pravdepodobne nikdy uskotočnený, a velku nadej nemam. Bonus kt. našla na webe moja priatelka bol : Ak sa policia pokusi vystopavat odcudzenu vec obmedzuje tak osobne prava/slobody cloveka kt. danu vec má (cize zlodeja) . Neviem či je to pravda alebo nie.