Milovníkům Applu z Bratislavy a okolí jistě nemusím dnešního hosta na rozhovor představovat. Pro všechny ostatní je však důležité podotknout, že Štěvo je můj dlouholetý kamarád, který se věnuje servisu Applu již více než deset let. Aktuálně je v pozici majitele jednoho ze dvou autorizovaných servisů společnosti Apple na Slovensku a proto jsme se jej zeptali na pár otázek, které by mohly zajímat majitele Apple zařízení. Na to, na co si dávat pozor a jak vlastně fungují autorizované servisní centra se pojďme podívat v následujících řádcích, kde na mé otázky odpovídá Štefan Štefanov.
Ahoj Števo, vždy se snažím, aby lidé věděli, s kým mají v rozhovoru tu čest a proto tě poprosím, abys představil nejen sebe, ale také svůj autorizovaný Apple Servis CCC.
Ahoj Roman, ďakujem Ti za príležitosť predstaviť seba, našu firmu a odpovedať Ti na otázky. Ja som od mala IT nadšenec, či už išlo o klasické PC alebo neskôr o Apple zariadenia. Snažím sa mať komplexný rozhľad nie len o Apple, ale aj celkovo o dianí v našom obore. Moje praktické skúsenosti sa začali pred viac ako 10 rokmi, keď som si zaobstaral môj prvý Mac. Bral som to ako vhodnú investíciu do rozvoja mojich vedomostí. Bol to Macbook Pro 13” mid2010, s ktorým som sa najprv musel zoznámiť, a hneď potom som ho začal aj vylepšovať. V roku 2012 som nastúpil do APR M:zone, kde som pracoval v predajni Eurovea na pozícii Service Manager. Začínali sme najskôr dvaja a keď som v roku 2018 odchádzal, bolo nás už osem.
Na jeseň roku 2018 sa mi podarilo vstúpiť do spoločnosti C.C.C. s.r.o., ktorá je Autorizovaným servisom spoločnosti Apple a mám v nej majoritný podiel. V priebehu niekoľkých mesiacov sme spoločnosť v rámci Bratislavy presťahovali na novú adresu, na Námestie Biely kríž 1, ktorá je pre klientov dostupnejšia. Snažíme sa neustále poskytovať pre našich klientov len ten najlepší servis s ľudským prístupom. To, že sa nám to s pomocou mojich spolupracovníkov darí, dokazuje aj ohlas našich klientov. V pláne máme aj nové služby, ktoré chceme spustiť v najbližších mesiacoch, ale o tom sa ešte dozviete.
Je vidět, že máš se servisem zkušenosti. Jaké jsou u vás nejčastější závady, které řešíte, co se týká skutečných chyb a poruch zařízení a jaké jsou naopak největší problémy, které si zákazníci způsobili sami například pádem zařízení?
Ďakujem, celkovo sa servisu venujem už cca 15 rokov, samozrejme na začiatku to bolo skôr medzi kamarátmi. Čo sa týka porúch, veľmi často ide o rôzne výmenné programy, výmena batérií, slabo hrajúce AirPods a samozrejme kopa rozbitých zariadení. Naši klienti prinášajú svoje zariadenia na rôzne vylepšenia ako je napr. navýšenie RAM, kde je to možné alebo výmena disku za SSD, lebo každý chce mať svoje zariadenie čo najrýchlejšie. Najčastejšie poruchy, ktoré si ľudia spôsobia sami, sú rozbitie zariadenia alebo kontakt zariadenia s kvapalinou.
Apple se poslední roky chlubí u svých iPhonů a Apple Watch odolností proti vodě a dokonce i udává, že mají nové iPhony ochranu s označením iP67 až iP68. Na druhou stranu však také v další větě sám Apple dodává, že poškození kapalinou není kryté zárukou. Jak to tedy prosím je v praxi a můžeme s iPhonem do bazénu?
Jednoznačne NIE!
Najväčšia chyba, ktorú ľudia robia je, že na dovolenke, keď je vonku teplo, sa rozhodnú, urobiť si fotku/video pod vodou. Treba si uvedomiť, že ten telefón je rozohriaty a vy ho chcete dať do vody. Nerobte to, na to sú určené špeciálne zariadenia a nie telefón. Zákazníci si v 99% prípadov zamieňajú pojem vodoodolný s pojmom vodotesný. Všetky telefóny sú len vodoodolné, pri hodinkách je to trošku iné, pretože sú vodoodolné do 50m. Telefón má množstvo otvorov a vodoodolnosť je maximálne do 4 metrov. A nadmerné zahriatie v letnom čase má veľký vplyv na jeho vodoodolnosť. Ako to aj sám Apple uvádza, vodoodolný telefón nie je určený na to, aby sa zámerne vystavoval vode. Keďže je zariadenie len vodoodolné a nie vodotesné, je samozrejme vylúčená záruka v prípade kontaktu s vodou, nakoľko nie je možné dokázať spôsob, ako tam voda vnikla. Ak by bolo zariadenie vodotesné, bolo by to iné.
Jak je to s jinými poškozeními, které se občas zkrátka stávají. Typický příklad lidí, kteří si stěžují na našich diskusních fórech je, že jim před půl rokem prasklo zadní sklo na iPhone, nyní jim začal blbnout reproduktor nebo wi-fi a servis jim kvůli prasklému sklu zamítl uznat záruku. Má na to servis právo a co vlastně je již poškození, které je neslučitelné s uznáním záruky.
Autorizovaný servis môže postupovať len v súlade s podmienkami výrobcu. Treba si uvedomiť, že iOS zariadenia sú vyrobené ako jeden celok a tak sú aj posudzované. Hneď ako sa poškodí niektorá z jeho súčastí je už so zárukou problém. Jedinou výnimkou je rozbitý displej, ktorý je na iPhonoch možné za úhradu vymeniť a záruka pokračuje ďalej. Často dostávame otázku, či naďalej bude zariadenie vodoodolné. Áno, pokiaľ využijete služby autorizovaného servisu, telefón bude naďalej mať všetky vlastnosti ako keď bol vyrobený. Pri Macbookoch je to trošku iné, lebo všetky diely sú vymeniteľné, a preto je to posudzované trochu inak.
Často si v našich diskusích lidé stěžují na velmi rychlou ztrátu kapacity baterie a malou výdrž telefonu. Je z tvého pohledu skutečně výrazný rozdíl v tom, jakým stylem telefon nabíjíš a jak se o něj staráš, nebo v rámci například dvou let, kdy telefon používáš, než jej vyměníš za nový, je to v podstatě jedno? Jak se případně dá předcházet ztrátě kapacity v baterii?
Ja osobne si svoje zariadenia nabíjam v noci. Odporúčam sa riadiť klasickými zásadami: nevybíjať tzv. do mŕtva, dobíjať zariadenie pri akejkoľvek hodnote stavu batérie a ak je to možné nabiť doplna. Zatiaľ som nikdy nepotreboval batériu meniť. Apple ma na to zameranú stránku: apple.com/batteries.
A musím povedať, že väčšinu problémov s batériou má na svedomí softvér. Zvyčajne ide o zle nastavené využívanie lokalizačných služieb, zle realizovaná aktualizácia, starý systém a podobne.
Chtěl bych tě taky poprosit, zda bys jednou provždy mohl lidem vysvětlit, jak to má Apple se zárukou a jakým způsobem ji může zákazník uplatnit. Jaký telefon vám mohu donést v prvním roce po koupi a jaký během dvou let po koupi?
Celosvetovo platí jednoročná medzinárodná záruka. V tomto období je možné reklamovať akékoľvek zariadenie, nakoľko je v záruke. V druhom roku platí, že zariadenie zakúpené pre firmu je už mimo záruky, pretože sa riadime Obchodným zákonníkom a nie Občianskym, to znamená 12 mesačnú záruku. Zariadenie zakúpené u operátora je možné v druhom roku reklamovať len u neho, pretože majú dohodnuté iné záručné podmienky. Zariadenia zakúpene na Slovensku súkromnou osobou je možné v druhom roku záruky reklamovať buď u predajcu alebo v autorizovanom servise. Priamou návštevou autorizovaného servisu klient získa rýchlejšie riešenie problému s profesionálnym prístupom. Radi Vás u nás privítame.
Števko, děkuju moc za rozhovor a přeju co nejvíc spokojených zákazníků.
Roman, aj ja ďakujem za možnosť odovzdať tieto informácie vašim čitateľom.
super článek !! paráda– bylo by fajn více takových článku třeba o imacu atd..
To s tou dobou záruční doby je popsáno ne úplně správně. Chybí zde zcela informace, že na Apple zařízení je u každého prodejce záruka 24 měsíců. Nevím, proč se pán zaměřuje jen na operátory, nesmysl.
A třeba iWant dává 24 měsíců dokonce i pro podnikatele.
Proč? Protože nevím, proč se uvádí jen na Slovensku. Můžete mi to nějak vysvětlit? I Vy jste tímto ne zcela správně uvedl, jak to je. Dvouletá záruční doba se vztahuje i pro ČR.
Marek, zameriavali sme sa na problematicke otazky, kde v tom maju ludia casto gulas a nevedia ako maju postupovat. Samozrejme, kazda fyzicka osoba ma 24 mesacnu zaruku pokial nezakupila produkt napriklad rozbaleny.
Perfektní, víc podobných článků. Vůbec jsem netušil to s tím teplem a vodou, díky.
Super clanok
Zajímavý článek, já třeba vůbec nevěděl, že už i v maďarský enklávě mají autorizovaný Apple servis :)
Primitív
Spíš bych to tipl na problémové dětství
Moje zkušenosti s „autorizovaným servisem“ jsou maličko odlišné. Potřeboval jsem u iPhone 7 vyměnit baterii. Byl v záruce a v té době byl autorizovaný jen Český servis v Praze. Jel jsem tedy 170km do „autorizovaného servisu“ na výměnu. Podotýkám, že do té doby nebyl s telefonem jediný problém, jen baterka už nedržela zdaleka tak dlouho jako dřív. Telefon byl několikrát ve vodě, na dovolené se pro něj dcera potápěla do cca 2,5m (mimochodem, záběry se zapnutým záznamem – let vzduchem do vody, potopení a následně dcerky jako zachraňující potapěč byly super). Cca po půl roce šel na výměnu baterie a když jsem přijel domů, zjistil jsem, že na rámu telefonu jsou dva dost viditelné vrypy. 🥴 Nezabije to, ale docela nas… Po týdnu od servisu se objevil zamlžený fotoaparát, takže započalo dohadování s Českým servisem, které skončilo poměrně rychle ve stylu „váš telefon – voda – váš problém“.
Takže můj iP 7 byl vodotěsný, než do něj sáhnul „autorizovaný servis“. 😂 Nicméně, telefon koupil kolega s tím, že počítal, že klekne. Ale telefon funguje naprosto bez problémů už víc než rok a půl. 😳 Občas se orosí foťák, ale jinak maká jak nový.
Takže konkrétní kus byl z výroby vodotěsný a po zásahu servisu voděodolný, pouze z opačné strany. 😂
On Apple někdy garantová vodotěsnost ? Dost pochybuju. Co si pamatuju vždycky šlo o voděodolnost. To jen pro upřesnění :)
Ten rozdíl chápu a vím o něm. Jen říkám, že můj byl vodotěsný. :-D To, co před servisem zažil, by se báli lidi dělat i s GoPro. :-D
David, k tomuto poviem asi len tolko. Vsetci sme ludia a pokial tam bolo evidentne mechanicke poskodenie po servisnom zasahu, bolo to potrebne riesit. Pred vymenou baterie nemohla byt voda pritomna nakolko ak autorizovany servis pred akymkolvek servisom preveruje zariadenie ci splna zarucne podmienky, aj v pripade, ze ide o pozarucnu opravu a pokial je mechanicky poskodene, alebo doslo do kontaktu s kvapalinou tak nemoze vykonat opravu na urovni vymeny dielu ale len formou vymeny SWAP modulu, cize celeho zariadenia.
Autorizovane servisy nekdy jsou kvalitou stejne jak ty neautorizovane. 3x jsem reklamoval, 1x vymeneny dil, nic nepomohlo, 2x vymenili iphone za „novy kus“(nejsem debil a vim, ze se jedna o refurbish) ktery mel nejak divne zacvaknuty display, asi tyden jsem nemohl pochopit proc mam porezane prsty…
Luulky, tu by som si dovolil nesuhlasit. Ako autorizovany servis mame presne stanovene postupy, sme skoleny, mame nastroje ku ktorym sa neautorizovany servis nevie dostat. Napriklad aj suciastky ktore pouzivaju, oznacuju sice ako original. Ano, original… Ide o suciastky ktore su budto „ukradnute“z vyroby nakolko boli oznacene ako druhotriedne a nepresli v niektorom z vystupnych testov, alebo o skupene poskodene originalne diely ktore predavaju neautorizovane servisi dealerom na repas. Cize ano, LCD moze byt original ale napriklad sklo uz nie je, vela krat ide o sklo s velmi nizkou odolnostou. Druha vec pri tomto repase je vysoko ci uz tepelne alebo mechanicky namahana dotykova vrstva ktora casto vykazuje chybu, nebudeme si hovorit a lepeni a podobnych veciach. V dalsom pripade, tie uplne najlacnejsie nahradne diely nedisponuju EEPROM na zanamenanie serioveho cisla cize nemusi fungovat Face ID, True tone a podobne. A v neposlednej rade, adheziva ktoru pouzivaju nie je originalna, nema take izolacne ani adhezivne vlastnosti. Mal som klienta, ktory si menil HDD na iMacu(ano neslo zrovna o iPhone, kde je dipslay prichyteni len len danou adhezivou) a aj ked vsetko dobre dopadlo, po 3 tyzdnoch a vikende stravenom mimo domu, nasiel odlepeny display na stole pred svojim iMacom. Poskodene konektory maticnej dosky, rozbite sklo na LCD. Neviem, stoji to za to? Nevravim, pokial mam iPhone SE, 6 alebo nieco podobne, mam ohnute telo a som zmiereny s tym, ze oprava v Autorizovanom servise je nerentabilna, plus ju nevykonaju len vymenou displaya ale len SWAPom tak beriem, chcem to proste opravit za par korun… Ale pri novych zariadenia, nebodaj pri zariadeni v zaruke, je to ciste sialenstvo. A hlavne v dobe ked nie je problem mat svoje zariadenie poistene. Aj my sme sa rozhodli spustit poistky aj u nas, po oprave nie je problem si opravene zariadenie u nas poistit, ked viem, ze mam „sikovne rucicky“ je to asi to najlepsie co mozem spravit ;)
Neviem ako cz servis ale s ccc maximalna spokojnost
Dakujeme Petr, som rad, ze ste s nasou pracou spokojny!
Stevko the most legendary!
Dakujem! ;)
Lze nejak prodlouzit zaruku ze dvou na vice let?
Při prodeji u vybraných výrobců.
Jozko, ano da sa to ale nie vsetci to ponukaju. My mame teraz produkt kde to ide az do 11teho/23tieho mesiaca zaruky a je to super. Ked viem, ze chcem mat klud, telefon si chcem nechat, za par korun si ho poistim a je to.
Já například reklamoval na svém iPhone Xr flek vzadu (horní půlka telefonu, flek cca 5×4 cm), jednoznačně chybějící oleofobní vrstva, při normálním používání je to na té černé barvě vidět ta mapa, jelikož tam zůstávají otisky od dlaně a prstů. Servis na Slovensku napsal, že je to kosmetická vada a že na to se záruka nevztahuje. Horší ještě je to, že ani Alza mi to pak neuznala, že se nejedná o vadu. To mě vytočilo a příště neudělám chybu v podobě kupování na prodejně, nýbrž bych využil 14denní lhůtu na vrácení zboží. Otázkou však je, jestli by mi to stejně nevrátili
U nás na Datartu by jste s tím problém neměl, takových telefonu jsme převzali zpět mraky a s tou kosmetickou vadou je to fakt svinstvo!
Taky mam otvory a i kdyz jsem se nekolikrat potopil pod hladinu, tak jsem stále funkční. Tak nevim, jestli jsem vodotěsný, kdyz mam ty otvory, nebo jen voděodolný? Lidé ale říkají, ze nejsem normální. Nechci riskovat servis, aby nezjistili, ze jsem byl ve vodě nebo mi nepoškodili. Jak dál? Nevim si rady.
Pre mňa osobne je tento článok zbytočný lebo úprimne nikde neni žiadne upozornenie na čo si dať pri tích servisoch pozor…Ale ja sem jedno upozornenie dám
V Bratislave Eurovei soom si išiel vyzdvyhnúť svoj náhradny repas iphone lebo na mojom iphone 7 lietal lavy roh displaya…A prekvapenie mi prišlo pri preberaní ked sa ma servisák pokúšal oklamať a tvrdil mi že aj ked bol zameney kus za novy tak záručná doba sa nemení čo neni pravda!!!!! ZARUČNA DOBA SA VŽDY PREDLŽUJE PO ZÁMENE CELÉHO TELEFÓNU ALEBO JEHO ČASTI!!!!
No, stačilo to napsat bez capslocku. Ano, záruční doba se při uznání reklamace opravdu prodlužuje a to o dobu, kterou bylo zařízení v reklamaci.
Práveže nie, záručna doba sa pri zamene akejkoľvek časti telefonu alebo celej jeho výmene predlžuje o rok
nie, nepredlzuje… závisí od výrobcu a jeho reklamacnych podmienok…. u Applu je to do konca pôvodnej záruky alebo 90 dní – podľa toho čo je dlhšie…..
keby sa predlzovala vždy o rok tak je to búda na výrobcov SPOTREBNEJ elektroniky, nakoľko by stačilo pokaziť zariadenie úmyselne každý rok…
Praveze tak to je zo zakona… si to najdi – ak by to bolo tak ako pises, tak by si nikto iphony nekupoval.
Umyselne poskodenie sa da velice lahko zistit tak tu netrep blbosti
Výrobce iPhonů tvrdí např.: iPhone 8 vydrží 30 minut v metru a půl pod vodou … Ale pokud ho takovým způsobem použijete, a nedej bože se tam dostane voda, servis vás vyfakuje! Což si myslím, že je klamání spotřebitele! Kámoš takhle vrazil nový iPhone Xko za 34 tisíc do obyčejné sklenice vody (neperlivé Tomy) v hospodě a machroval, jak je ten iPhone super, měl ho tam chvilku, snad ani minutu. No a druhý den, byl s ním v servisu, nešel už zapnout. Smůla, reklamace neuznána. Byl to jeho první, nebo myslím druhý iPhone a už nikdy více, teď jen na Apple nadává a hází špínu kudy chodí, je na tu firmu přímo alergickej! To a samé udělal i se Samsungem a v pohodě! Od té doby zas chválí Android…..
Ale pointa je v tom, naco tam píšou, že vydrží 30 minut v metru a půl pod vodou, když ho do vody, nebo umýt pod vodou nemůžete, protože by vám pak neuznali reklamu.
Taková firma a tak si sere do huby! Raději by bylo lepší, to tam neuvádět a uvést, že vydrží slabý/střední déšť.
tým myslel že ked je tam uvedené že je vodeodolný a apple uvádza maximálnu hlbku vydrže pod vodou tak by to tak aj malo byť…LEbo takisto uznávam že je to potom iba zavádzanie zákazníka.To čo si Roman napísal je takisto pravda, lenže tak si apple sám protirečí
Dobry den, toto je velmi tazko posudit. V podstate za mna ako za cloveka, ked si odmyslim to, ze mam urcitu certifikaciu a podobne je cela vodoodolnost hlupost. Vytvorit vodoodolny produkt pri ktorom na to nie je zaruka, je zbytocne, keby bol vodotesny, to znamena, ze ak sa tam voda dostane bola by uznana zaruka je uz o niecom inom. Z odborneho hladiska chapem, preco sa nemoze uznavat zaruka na vodoodolnost. Takto, zoberiete telefon ktory ma vydrzat 30 minut pod vodou do hlbky 1 meter. Spravite to a telefon sa Vam pokazi. Ako ma servis/vyrobca preukazat, ze napriklad ten telefon tam nebol 35 minut, ze nebol v hlbke 1meter a 24 cm. Toto chapte len ako ukazku, ale zamyslite sa nad tym zo strany, ze Vy vyrabate takyto produkt. Co by ste spravil? Ja osobne by som vodoodolny produkt neuviedol/nedeklaroval. Ale to som ja.
práveže nie, podľa zákona sa ti po zámene akejkoľvek časti alebo celého telefónu predlžuje záruka o rok
Nie, toto nie je pravda. Vztahuje sa na to 24 mesacna zaruka pre fyzicku osobu ale len v pripade, ze bol diel vymeneny vramci zaruky.
Ved tak som to myslel, nikdy by som nesiel menit diel ak by som mal mobil po zarucnej dobe
a dokonca sa predlžuje o 2 roky ak je pravda to čo píšeš….takže neni o čom
Prospešný článok a aj diskusia. Veľa zdaru Števko!
Stevko, velky odbornik, vela krat pomohol. Dik