Kauza okolo zpomalování starších iPhonů softwarovými updaty iOS stále nevyhasla – tedy alespoň ve Francii. Tam totiž musí Apple zaplatit za svůj prohřešek 25 milionů euro, tedy v přepočtu asi 625 milionů korun.
Zpomalování starších iPhonů se začalo intenzivně řešit na konci roku 2017, kdy jej shodou náhod odhalily výkonnostní testy fanoušků Applu před a po výměně baterií jejich telefonů. Ze zdánlivě drobného prohřešku se stal po pár týdnech problém obřích rozměrů, za který stanul Apple v mnoha zemích světa u soudu, u kterého jej pranýřovali jak běžní jablíčkáři, tak zástupci států. Jedním z nich byla i Francie, která začala problém se zpomalováním iPhonů řešit už v lednu 2018 skrze své generální ředitelství hospodářské soutěže, které je součástí ministerstva průmyslu. To při vyšetřování došlo k závěru, že Apple úmyslně zatajil zpomalovací funkce iOS, čímž porušil zákony země. Svůj prohřešek Apple přiznal a s Francií se, stejně jako s naprostou většinou dalších států, dohodl na zaplacení pokuty a veřejné omluvě skrze tiskovou zprávu. Pokuta bude ve výši 25 milionů euro, tisková zpráva v jeho Newsroomu ohledně urovnání vztahů s Francii pak bude od vyvěšení viset na webu po dobu jednoho měsíce. Kdy přesně ji Apple zveřejní je nicméně v tuto chvíli ve hvězdách.
Ke zpomalování starších iPhonů se Apple dle svých slov z minulosti uchýlil hlavně kvůli tomu, aby zamezil neočekávanému vypínání telefonů se zhoršeným stavem baterie. Právě ten totiž způsoboval výkyvy v dodávkách energie do telefonu, které mohly zapříčinit jeho náhlé vypnutí při vyšší zátěži. Apple proto implementoval mechanismus, který v případě, že hrozilo vypnutí, začal uměle přiškrcovat výkon telefonu a tím jej tak udržel zapnutý. Dalo by se tedy říci, že se jednalo ve výsledku o prospěšné opatření, které však doplatilo na tajnůstkářství Applu.
Mala pokuta na takovou spolecnost, mela dat zakaznikum na vyber. Chcete spolehlivost, omezte si vykon….
Dobře, dělali věc, kterou zákazník zprvu nevěděl, poté nemohl ovlivnit a až později to šlo řešit… dostal pokutu.
Ale KAM půjde ta pokuta a k čemu bude použita? Dostane se k uživatelům, kterým nastal problém, nebo to zůstane státu, kterého se to vlastně ani nedotkne..?
Dodnes jsem tuhle absurditu nepochopil. Jak muze nekdo od pristroje ocekavat 100 % vykon, kdyz uz je opotrebeny? Moznost manualni volby mezi vykonem a spolehlivosti nemuze byt narokova a je na vyrobci, zdali ji svym zakaznikum poskytne. Zalovatelne by to melo byt pouze tehdy, pokud by dochazelo k omezovani vykonu pristroju jen proto, ze se jedna o vyrobne starsi modely, prestoze jinak jsou technicky v plne kondici.
To jestli někdo něco může nebo nemůže očekávat od přístroje po jeho opotřebení nemá nic společného s úmyslným omezováním výkonu ze strany výrobce, čímž vyvíjí na spotřebitele nátlak na pořízení nového zařízení dřív, než by to bez tohoto omezování bylo nutné. Já zas nechápu, co je na tom nepochopitelného.
Další pokuty bych těm sviním napařil za chybějící tlačítko zapnutí na macu od 2019 a za hodinky, kde výrobce deklaruje detekce aktivity, ale jsou tisíce lidí, kterým to nefunguje a můžou nastavovat donekonečna.