Smrtící koronavirus stále sužuje většinovou oblast Číny a od svého objevení na konci prosinci loňského roku si vyžádal již přes 425 obětí a dalších 17 tisíc nakazil. Ač se zprvu zdálo, že se nákazu podaří brzy izolovat, není tomu tak a několik desítek milionů lidí je stále odříznuto od světa. To pochopitelně postihuje také technologické a průmyslové giganty, kteří spoléhají na dodávky z Číny. Mezi nimi je i Foxconn, tedy jeden z největších dodavatelů Applu.
Jablečná společnost je poslední týdny jako na trní, a to především kvůli novému viru, který má svůj původ v čínském městě Wu-chan. Kvůli jeho rychlému rozšíření nařídila čínská vláda výrobcům uzavřít továrny a v případě Foxconnu prodloužila platnost až do 10. února. Toto rozhodnutí tak významně ovlivnilo jak místní podnikatele, tak mezinárodní korporace, jež mají v Číně své dodavatele. Státní autority ale zvažují prodloužení o další týden, což by bylo vzhledem k tempu výroby velmi problematické. V praxi by to pro Apple mohlo znamenat nedostatek Apple produktů, což nakonec potvrdili také experti na podobné záležitosti. Podle nich bude Apple následkem uzavření továren Foxconnu tak jako tak ovlivněn a případný odklad znovuotevření výrobních závodů by mohl mít na společnost větší dopad, než se dosud čekalo.
Kromě samotné výroby je však ve hře také poptávka, která vzhledem k uzavření všech Apple Storů v zemi výrazně poklesla a ovlivní výsledné prodeje v zemi. Konec konců, tato skutečnost se promítalo také na nejnovějším rozhovoru s investory, kde jablečná společnost zmínila poměrně široký rozsah potenciálních příjmů, jenž činil 62 až 67 miliard dolarů. Technologický gigant si tak chce raději nechat rezervu v případě, že se bude virus dále šířit. To ostatně potvrdil také finanční ředitel Luca Maestri, podle nějž je nákaza nevyzpytatelná a společnost nedokáže přesně určit, jak moc jednotlivá odvětví Applu zasáhne. Nezbývá než čekat, jak se celá situace dále vyvine, ale vzhledem k nedávnému varování Světové zdravotnické organizace bychom nebyli příliš optimističtí.
Jediná dobrá zpráva, že se snad trochu ušetří životní prostředí, když továrny nepojedou. Gréta bude mít radost. Že bude méně telefonů snad nikomu nemůže v dnešní době vadit. Ba naopak, alespoň zfanatizovaní lidi se slabou vůlí, trpící syndromem co rok to nový mobil budou mít možnost se duševně povznést :)