Po dlouhých testech v Irsku, Jižní Korei a ve Španělsku se Facebook rozhodl svou novou funkci s názvem Aktivita mimo Facebook zpřístupnit naprosto všem svým uživatelům. Pomocí tohoto nástroje můžete jednoduše zjistit, jaké firmy, organizace a společnosti sdílejí vaše informace a data s Facebookem, a které nějakým jiným způsobem s Facebookem interagují. Mezi takovou interakci se řadí například návštěva aplikací či webových stránek těchto společností, kde jste se například přihlásili pomocí údajů z Facebooku.
Díky tomu, že se přihlásíte k nějakému účtu či aplikaci pomocí Facebooku, tak může provozovatel tohoto účtu či aplikace sdílet data o vašem chování s Facebookem. Ten vám poté může zobrazovat více relevantní reklamy, které by vás mohly zajímat. Například, pokud se pomocí Facebooku přihlásíte k nějaké hře, tak vám bude Facebook zobrazovat reklamy k zakoupení dalších her, anebo třeba k zakoupení herní měny. Všechnu tuto aktivitu můžete nyní v rámci aplikace Facebook jednoduše spravovat a kontrolovat. K dispozici je také jednoduchá možnost, pomocí které můžete jediným stisknutím utnout veškerou aktivitu, kterou mimo Facebook provozujete, a začít tak s „čistým štítem“.
Pokud se chcete na nastavení Aktivity mimo Facebook podívat, tak není nic jednoduššího, než přejít do nastavení Facebooku, kde tuto sekci najdete. Na iPhonu či iPadu stačí otevřít aplikaci Facebook, a poté v pravém dolním rohu klepnout na ikonu tří čar. Poté sjeďte úplně dolů, kde rozklikněte možnost Nastavení a soukromí, a poté Nastavení. Tady opět sjeďte o kus níže, dokud nenarazíte na sekci Vaše informace na Facebooku, kde možnost Aktivita mimo Facebook rozklikněte. Zde si můžete přečíst další informace o vaší aktivitě mimo Facebook, jak celý tento „kolotoč“ funguje, apod. Níže poté naleznete celkem tři možnosti, které můžete ke správě Aktivity mimo Facebook využít.
Pokud zvolíte možnost Spravovat svoji budoucí aktivitu mimo Facebook, tak se vám objeví seznam všech aplikací a webů, které sdílejí informace o vaší aktivitě. Všechny tyto aplikace či weby si můžete jednoduše rozkliknout a zkontrolovat si, kolik proběhlo interakcí, a jakým způsobem dochází ke sdílení těchto dat, anebo můžete zvolit možnost Vymazat historii pro smazání všech dat a interakcí. Pokud v přehledu určité aplikace či webu sjedete níže, tak můžete jednoduše Vypnout budoucí aktivitu přicházející od aplikace či webu. Podrobnosti o aktivitách s weby či aplikacemi si můžete jednoduše zobrazit – stačí rozkliknout řádek Bylo přijato xx interakcí, kde poté sjeďte úplně dolů a klepněte na tlačítko Stáhnout podrobnosti o aktivitě. Bohužel se vám ale v tomto případě nezobrazí pouze informace z konkrétního webu či aplikace, ale musíte stáhnout celý soubor s vašimi informacemi, který se může v závislosti na využívání vašeho facebookového účtu vyšplhat až do velikosti několika gigabajtů. Příprava takového souboru poté trvá několik hodin. Jak takový soubor vypadá a co se v něm nachází naleznete v tomto článku.
Pokud na hlavní stránce funkce Aktivita mimo Facebook zvolíte možnost Vymazat historii, tak můžete jedním stisknutím smazat všechny zaznamenané interakce a aktivitu mimo Facebook. U některých aplikací může dojít k odhlášení z uživatelských účtů – přihlásit se však budete moci znova. Po přečtení všech informací stačí klepnout na tlačítko Vymazat historii. Pokud na hlavní stránce klepnete tlačítko Další možnosti, tak můžete v sekci Přístup k vašim informacím spravovat veškerá nastavení, která se týkají vašeho účtu. V sekci Stažení vašich informací můžete opět požádat o sestrojení souboru, v němž se budou nacházet veškeré informace a data, která jste na Facebooku vytvořili. V sekci Správa budoucí aktivity si poté můžete přečíst další informace o sbírání dat. Zde také lze Budoucí aktivitu mimo Facebook kompletně vypnout, což by se mohli líbit všem nedůvěřivým uživatelům.