Vím, že je skutečně těžké napsat podobný článek na server, který navštěvují fanoušci společnosti Apple. Nechci však, aby něco z následujícího textu vyplynulo jako kritika společnosti Apple nebo samotného Steva Jobse. Jedná se pouze o zamyšlení nad tím, jak se díky Jobsovi změnil svět. Pokud vás tedy zajímá skutečně pouze subjektivní názor na dané téma, pokračujte ve čtení. Pokud naopak nechcete číst nic jiného než novinky, je pro vás připraven dostatek dalších článků na našem serveru.
Steve Jobs měnil svět, bezesporu jej dokázal změnit a pokud bylo jeho poselstvím prosazení technologií do života běžných lidí, splnil jej beze zbytku. Vše se v podstatě nedá stáhnout pouze na jedinou osobu nebo na jedinou společnost, ovšem jsme server zaměřený na společnost Apple a taktéž všichni dobře víme, že za většinou skutečných inovací stál právě Apple v čele s Jobsem. Ačkoli si mnoho z nás představí pod pojmem inovátorská společnost firmu, ve které se rodí vynálezy, Apple je trochu jiným příkladem invátorství. Steve Jobs a jeho tým totiž dokázali vzít již vymyšlené nebo dokonce používané věci, které jsme brali jako standardní součást našich životů a přeměnit je v něco, co nám život zcela změnilo.
Před rokem 2007 si jen málo kdo dokázal představit že bude mít možnost velkou část pracovní agendy řídit pouze pomocí mobilního telefonu. Že při psaní emailu nebude muset zapínat počítač nebo notebook, ale jen vezme do ruky zařízení velikosti kuchyňského prkýnka, na kterém bude psát všemi deseti. Integrace, to je to oč tu běží. Právě integrace všech možných služeb a možností do jediného zařízení se stala v posledních letech klíčovou v oblasti rozvoje technologických firem. Naše telefony a tablety toho zvládají stále víc a víc. Můžeme je navíc mít vždy při sobě, dokáží pracovat v podstatě tak dlouho, jak dlouho my dokážeme být vzhůru a nabízí nám neomezené možnosti.
Vše má však také stinnou stránku věci. Proč půjdete kamarádům ukazovat fotky z dovolené, když jim je pošlete na mail. Proč za nimi půjdete ven, když je máte na Facebooku a Facebook máte díky iPhone stále u sebe. Lidé jsou stále víc a víc asociální. Pamatujete si ty časy kdy jste u pultu s CD v Bontonlandu potkali krásnou holku co poslouchala stejnou hudbu jako vy a tak ste zašli na kávu a seznámili se při probírání nového alba vašeho oblíbeného interpreta? Pamatujete si kdy jste naposledy zašli do knihovny, kde jste si vybrali knihu a při tom jste se potkali se zajímavým člověkem, který tu stejnou knihu zrovna vracel a tak vám řekl zda skutečně stojí za to?
A když už jsme u těch knih, každý měsíc narážím na stejný problém. Vždy na začátku měsíce se mi ve schránce objeví předplatné Forbes a tak poté co roztrhám černou fólii vrhám se na čtení. Ovšem protože jsem mladý člověk, chci selektovat informace. Marně hledám tlačítko hledat do kterého zadám oblasti svého zájmu jako je například Apple. A právě každý měsíc při listování Forbesem a pak čtyřikrát ročně při listování Top Car a Watch It mi to dochází. Když jsme nucen celý časopis prolistovat, najdu články kterých bych si normálně nevšiml, protože nepatří do mé oblasti zájmů, ale přitom si je s chutí přečtu. Kam tím směřuji? Když hledáte informaci na iPadu, buď ji najdete na Google nebo ji najdete v některé z knih v iBooks. V ten moment však většinou hledáte pouze určitou informaci, kterou kniha obsahuje. A díky zázračnému tlačítku search vás nezajímají kapitoly před a za danou informací. A možná právě v těchto kapitolách byste se dozvěděli něco skutečně zajímavého.
Právě integrace všech možných služeb a snadnost s jakou se dostáváme k informacím je na jednu stranu zcela fascinující. Na druhou stranu nás však tato svoboda a dostupnost všeho v jediném zařízení obírá o něco, co s žádným produktem na světě nezažijeme. Technologie jsou tedy bezesporu úžasný pomocník a Steve Jobs díky nim změnil svět. Ovšem až se vás dítě zeptá proč se má učit psát, když může text nadiktovat Siri nebo k čemu je mu matematika když může vše spočítat pomocí aplikace na svém iPhone, zkuste mu odpovědět že jde o tu legraci, kterou zažije při hláškách spolužáků a kamarádů na místech, která v reálném světě vypadají úplně jinak než na displeji toho zařízení, které máme v kapse. Na vše totiž máme aplikace a učit se většinu věcí je asi skutečně zbytečné, ale zažijete při tom něco jiného než při pohledu na tablet nebo telefon.
Zajímavá úvaha, ale podle mě, si každý může vybrat, jestli si koupí ebook nebo si zajde do krámu knihu koupit…Tak stejně je na výběr jestli si sedne s kamarádama na pivo a potom jim na ipadu ukáže fotky z dovolené…
Každopádně je fakt, že dnešní lidé radši sednou k facebooku a vše tam nahází než aby si zašli na kafe a popovídali si…
Dnes je doba jiná a můžeme Jobsovi poděkovat za technologický přínos, jaký pro svět udělal. RIP.
Mam rodinu a kamaratov tisice kilometrov od seba asi by nebolo jednoduche sa stratnut a pokecat. Vdaka iPhone ci iPadu sa vieme nielen pocut ale aj vidiet kdekolvek. A to je na tom super. Rovnako knihy ist na dovolenku a brat so sebou 5 knih v iPade aj 100? A fotky? Priznam sa ze fotim viac ako inokedy vdaka iPhonu a jeho fotaku. Nebyt toho vela momentiek by neexistovalo. Ide skor o to aby sa clovek nestal otrokov svojho zariadenia.
Prostě každá mince má dvě strany a jen na nás záleží, jak ji budeme otáčet. V tomhle ohledu Jobs žádná negativa nepřinesl. Ty si vytvářejí lidé sami tím, jak žijí a jak co dělají.
—-
Nicméně úvaha je správná, resp. reálna. Tak to je. Lidé se už dávno zabetonovali u svých PC (dnes tabletů a smartphonů) především díky všudypřítomné rozrůstající se síti a sociálním aplikacím, jakými je Facebook a spol. Zpočátku fascinující, následně návykové. A jen silná osobnost to zvládne mít pod kontrolou.
Roman, Hurfo to myslel asi tak,že na dovolenku by si zobral max 5 kníh kvoli váhe a veľkosti a do ipadu sa mu zmestí aj vyše 100. inak skvelý článok,ale s niektorými vecami nesúhlasím. myslím, že rýchle vyhľadávanie informácií je vyinkajúca vec. človek si v dnešnej dobe môže oveľa jednoduchšie rozšíriť obzor, zistiť niečo, čo dávnejšie by mu zabralo kopu času.
Doba se mění! A my s ní. Kdo říká, že je správné mít skutečné knihy a né ty „virtuální“, kdo o tom rozhoduje ? To je strašně těžká myšlenka s 1000 pohledy na věc, kterou se tady snažíte rozebrat. Osobně si myslím, že největší zlo je facebook a proto ho nevedu. S přáteli se stýkám výhradě tváří v tvář. Na ty vzdálené mám skype. Každopádně je vše i o tom jak se ke všemu postavíme, jak se necháme ovlivnit, jak vychováme své děti k tomu atd atd atd… je toho opravdu moc
No jistě úvaha je správná a obvzlášť ta s novou deskou se mi líbila, ale ta s časopisem už je dosti přitažená za vlasy. Od toho mám přeci RSS nebo poskládaný seznam web pro svoji potřebu kde se objevují články z různých oblastí kdy si rád schutí přečtu i to co není primárně v mém hledáčku.
Otázku k čemu je matametika si potom klade spousta studentů už řadu let i bez aplikací :)
Mě naopak tablet kolikrát umožni jít ven s dětmi bez toho abych dřepěl u pc a netahal hroznej notebook, ale to jsou spíše výjimky.
vyborny clanok…kazdy vsade zhadzuje facebook..ano je to blbost-ale len pre ludi ktori ho nevedia vyuzivat a sedia pri nom pol dna..pre normalnych ludi dobra vec na spojenie s priatelmi ktori su v zahranici napr…knihy su tiez diskutabilne,ale ja davam prednost klasickej knihe to mi nikto nevyhovori ze drzat fyzicky knihu a otacat stranky nie je lepsie ako skrolovat po displayii..tolko moj nazor
internet a mobily znicili tu krasnu dobu 90 rokov / 90 leta, ked si prisiel ku zvonceku kamarata a zazvonil mu aby siel von a vedel si kde je a podobne, bolo to viac o kontakte a stretnutiach ako o bezduchych kecoch na facebooku
mobil mam ral len preto ze sa mozem spojit s ludmi ktori su odo mna vzdialeny aj 30-200km a normalne by som sa s nimi nespojil
tiez davam prednost hmotnej knihe pred pdf a podobne, hoci viac citam na internete kedze ma zaujima apple a technologie aj hry tak o tom sa najviac clovek dozvie na nete
ale ked chcem poznat historiu tak potrebujem precitat historicke knihy aby som sa dozvedel veci detailne
boli casy ked sa ludia viac navstevovali a nie pisali na icq, skype, facebooku, chyba mi ta doba
– na druhej strane, vdaka iphonu mam odfotene krasne momenty v prirode/ s kamaratmi,
ma to nieco do seba len clovek musi poznat hranice, teda pouzivat mobil na pracu a obcas na zabavu lebo ked to bude naopak tak sa clovek stane otrokom mobilu :D
Osobne, keď sa pozriem na tento svet, viem, že raz budem myslieť inak a svojim deťom sprístupním počítač / tablet / elektroniku až keď na to budú pripravené. Kým budú mať menej ako 10 rokov, do počítača si ani neťuknú. Nechcem aby boli skazení dnešnou dobou a tvrdli na Facebooku celý deň
Jaromír Miko:
mne vadi to ked ukazu v TV ze uz ani v skolkach sa nehraju deti s LEGOM a podobne ale maju elektronicke hracky to je podla mna uz chore, je fakt ze ta elektronika kazi detstvo, ked si male 3-5 rocne deti zvyknu na mobily, tablety a pc co za detstvo mozu mat, nie je lepsie ist von s kamaratmi, do lesa, hrat sa a podobne, vylety a vsetko krasne co ti vytvori pekne detstvo ??
ked vidim dnesnu generaciu deti tak si myslim ze o vela prichadzaju
Toto je pravda 7 leté děti dostanou k narozeninám iPad vůbec si ho neváží a i to s těma fotkama když pustím kamarádům na televizi své fotky má to své kouzlo než když jim je pošlu na chatu..
Znám konkrétní příklady dětí které bez iPadu neví co mají dělat..V tomhle ohledu lituju že ho mám
Já bych to nevztahoval obecně jen na Jobse. V zásadě technologie a každý usnadnění na jedné straně, ubírá něco z běžného lidského kontaktu na straně druhé. Už dávno před iPhonem smsky nahrazovaly spoustu mezilidského kontaktu, internet a první chaty? Pamatujete tu mánii chatování do rána s uplně neznámou holkou(aspoň podle nicku)?
Sám za sebe ač mám internet rád, tak jsem moc happy, že jsem mohl prožít dětství BEZ mobilu a bez netu. A že se ke mě dostal mobilní boom až ve druháku na střední.
Abych to shrnul, dnešní mobilní doba mění lidi, ještě nikdy neměli k sobě tak blízko a zároveň v té samé chvíli tak daleko.
Je vidět , že ty děti nemáte a trošku plácáte mimo. Už jen to, že tato zařízení použiváte sami a děti to u vás uvidí je nesmysl si nalhávat jak to do X let nedostanou do ruky. Navíc je budete brzdit ve vývoji. Moje holka to dostala do rukou hned jak si začla hrát s chrastítky a skvěle se na tom učila a učí. Není na tom nijak závislá a s chutí jde ven kde je ráda celý den. Vše s rozumem a je to v pohodě. Horší to naopak bude v pubertě, ale to už nikomu nic nevysvětlite.
Tady mudrujete nad skažeností elektronikou, ale vzpomeňte si na sebe a první počitač či hru v ruce. Skvělej přiklad Cermb0 s prohlíženim fotek na TV :D a co takle prohlížení klasických fotek podávání z ruky do ruky to ti nic neřiká? Ty jsi už pěkně zdegenerovanej elektronikou :)