Apple se vždy snažil být jednou z nejvíce tajnůstkářských společností na světě a své produkty pečlivě strážil před zraky veřejnosti. Ovšem veřejnost není pro Apple ten největší problém, právě naopak servery jako je například LsA dokáží získat pozornost lidí k novým produktům Apple ještě před jejich představení a i když často od našich čtenářů slyšíme, že přicházejí o překvapení z nových produktů, pro Apple je to vlastně reklama. Navíc podobných serverů je v každé zemi hned několik a tak má Apple o celosvětovou pozornost postaráno.
Daleko větší problém je však výroba jednotlivých komponent u největšího rivala, kterého Apple má. Řeč je samozřejmě u Samsungu, který se v posledních letech stal klíčovým dodavatelem komponent pro produkty společnosti Apple. Problém je v tom, že i když budeme hodně naivní a představíme si situaci, kdy by neměl Samsung ani nejmenší zdání o tom jak bude nový produkt společnosti Apple vypadat, má jasné informace o tom, jaké bude využívat součástky.
Samsung tak může na nové produkty reagovat s předstihem a díky objednávkám nejen že společnost ví, jaké procesory a další komponenty nový iPhone nebo jiný produkt nabídne, má také přehled o tom jaké množství se Apple chystá vyrobit. Vše je samozřejmě chráněno smluvně, ovšem zřejmě si nikdo z vás nedokáže představit, že budete vyrábět komponenty pro svého největšího rivala a informace, které díky tomu získáte nevyužijete.
Z pohledu Samsungu jsou navíc informace o počtu vyrobených kusů, technologických postupech a výkonu mnohem zajímavější, než že se na světlo světa dostanou fotografie nového telefonu od Applu ještě předtím, než je společnost oficiálně přestaví. To sice zajímá fanoušky a média, ale pro business jsou mnohem stěžejnější informace, které Samsungu poskytne sám Apple oficiální cestou. Společnost bude ještě v příštím roce podle nejnovějších informací ve značné míře závislá na Samsungu jako na dodavateli svých komponent a to i přesto, že podepsala smlouvu s výrobcem TSMC. Od následujících let se však situace zlepší a Apple bude Samsungu prozrazovat čím dál míň z důležitých informací o nových produktech.
Dává to smysl. V kontextu článku by měl Apple do budoucna zvážit i závislost výroby komponent od/na LG. Prostě je fakt, že konkurenti v oblasti výroby stejných produktů by mu součástky vyrábět neměly.
To je sice pekne, ale najdete dodavatele, kteri dokazou splnit vysoka kriteria Apple co se tyka kvality a hlavne dostatecneho rozsahu vyroby mnoha desitek milionu kusu rocne a zaroven nemaji vlastni byznys se smartphony nebo tablety. v nekterych oblastech je dokonce vyprodana vyrobni kapacita, takze uz proste neni kde vybirat.
U Sharpu je to spíše úsměvné prozatim.
Navíc nikdo nezaručí, že ony další společnosti nezačnou vyrábět podobné výrobky taky. Viz chystaná výroba zařízení Foxconu. U Sharpu bych se toho mohl taky bál. Takže by to chtělo vlastní linky nebo společnosti kde se to nepředpokládá (AU Optronic)
Jasně, není to snadné. Proto se Apple snaží v tomto ohledu dělat změny a klade mnohem větší důraz na nezávislost výroby zásadních komponent. A to ještě nějakou dobu potrvá, než se to podaří do podoby, kterou by asi chtěl jako finální. Nakonec není vyloučeno, že vzhledem k masovému zneužívání výrobců dílů a komponent ve vlastní prospěch se dostaneme do podoby produkce zase z vlastních zdrojů, minimálně u vedoucích firem. Bůh ví :-)
Romane, kolik procent celeho iphone zajisti TSMC a Sharp a pro jak velkou cast poptavky? Ani jeden nedokaze pokryt celou poptavku a i kdyz bude chip a displej od nezavisleho dodavatele, co zbylych 98%? stejne je to jedno, insideri a lide z branze se vzdycky nejak dostanou k tomu, kolik milionu nekterych soucastek si Apple objednal. A kdyz nemaji seriozni data, tak si je stejne vymysli.