Netreba príliš diskutovať o tom, že Apple ako jedna z najvýznamnejších technologických spoločností dnešného sveta môže ponúkať inovácie. V čase, kedy sa mobilné telefóny ovládajú dotykovou obrazovkou a notebooky matným, nepriehľadným touchpadom, si môže človek pomyslieť, prečo nie je možné ovládať iPhone aj dotykom mimo obrazovky? Priznám sa, že toto ma napadlo už niekoľkokrát v minulosti, jednak ako potenciálnu možnosť využívať zadný kryt iPhone 3GS ako myš a jednak ako ovládač hlasitosti na plochom tele iPhone 4.
S novým patentom sa však tento sen môže v blízkej budúcnosti stať skutočnosťou. Apple získal nový patent, vďaka ktorému by sme sa už nestretli iba s možnosťou ovládať iPhone a iPad prostredníctvom dotykovej obrazovky, ale po novom by sme sa mohli stretnúť aj s novými gestami, ktoré by vyžadovali klepnutie či šmyknutie prstom po rámčeku displeju. Vďaka týmto gestám by tak v budúcnosti bolo možné napríklad meniť hlasitosť či jas, alebo dokonca ovládať Control Center. Ďalšie uplatnenie si môže technológia uplatniť medzi používateľmi zariadení s tenšie ohraničeným displejom. Na zariadeniach, akým je napríklad iPad mini, by bolo ešte jednoduchšie ovládať prvky, ktoré sa nachádzajú na hrane displeju a sú tak prispôsobené viacmenej pre 9.7-palcový iPad.
Zariadenie by k tomuto využívalo niekoľko nových senzorov a dotykovú plochu po stranách displeju, vďaka čomu by bolo zariadenie schopné zaznamenať dotyk mimo obrazovku, ktorý buď vykoná určitú činnosť, alebo jednoducho poslúži k tomu, aby neprerušil aktuálnu činnosť používateľa, najmä pri hraní hier. Niektoré hry môžu mať s týmto skutočne problém a tak niet divu, že práve nová technológia by slúžila ako oprava predchádzajúceho problému. V prípade, že by senzory zaznamenali menšiu odchýlku ľudského prstu od obrazovky zariadenia, displej by sa aj naďalej správal tak, ako keby sa používateľ dotýkal displeju. V prípade, že sa ale zaznamená väčšia odchýlka alebo úplne iný krok, systém vyhodnotí aktivitu a vykoná požadovanú činnosť, v tomto prípade napríklad zmenu jasu. Ďalšie potenciálne využitie by si táto technológia mohla vyslúžiť v hodinkách iWatch, ktoré Apple údajne pripravuje.
Vďaka tomuto by bolo možné virtuálne zväčšiť ovládacie prvky hodiniek a to prakticky bez toho, aby bolo potrebné viditeľne zväčšiť obrazovku. Podľa doterajších špekulácií by hodinky iWatch mali ponúknuť obrazovku s uhlopriečkou 1,5-palca, teda takmer tú istú, akú nájdeme v 6. generácií iPod nano.
*Zdroj: FreePatentsOnline
Skôr rozmýšľam, či to nie je patent typu „keby niečo“. Nebolo by to však celkom márne. Napr. ovládanie jasu displeja pohybom prsta po pravej hran, zapnutie Wifi dvojitým poklepaním po vrchnej časti rámika a podobne by boli fajn. Na dotyky mimo displeja však už nejakú dobu reaguje Playbook od Blackberry.