Ochranu svého soukromí nemáte při používání produktů Applu zřejmě tak silně v rukou, jak si myslíte – tedy minimálně v případě iPhonů 11 Pro. Bezpečnostnímu expertovi ze společnosti KrebsOnSecurity se totiž podařilo u těchto modelů zjistit, že i přes deaktivaci veškerých polohových služeb v sekci Systémové služby postupně namísto deaktivace hlavního přepínače pro polohové služby telefon stále určité údaje o poloze shromažďuje. Podle Applu to je však v pořádku.
Zvláštní chování systému, které společnost objevila teprve nedávno, okamžitě nahlásila Applu s tím, že se dle ní jedná o určité bezpečnostní riziko nebo minimálně chybu, která rozporuje politice ochrany Applu. Jak již bylo zmíněno výše, systém běžící v iPhonech 11 Pro (a možná i dalších modelech) shromažďuje určité údaje o poloze uživatelů i přes ruční deaktivaci veškerých možností v nastavení telefonu a ty zřejmě následně využívá k dalším procesům. Toto chování však měli technici Applu označit za standardní, což je však vzhledem k tomu, že mají uživatelé dle Applu nad svým soukromím, do kterého patří i polohové služby, úplnou kontrolu mírně řečeno zarážející. Přeci jen, při deaktivaci všech možností uživatel nic jiného nežli úplné vypnutí služby neočekává. K úplnému vypnutí však dojde jen v případě deaktivace horního přepínače Polohové služby. To jinými slovy znamená, že pokud by chtěl uživatel například povolit používání polohy jen u map a u všeho dalšího zakázat, nebude toho schopen, jelikož kromě map budou polohové údaje využívány i k dalším věcem, avšak jejich využití nepůjde deaktivovat.
Úryvek ze stránek Applu věnovaný deaktivaci polohových služeb:
Polohové služby můžete kdykoli vypnout. Chcete‑li tak učinit, přejděte do Nastavení > Soukromí > Polohové služby a vypněte globální přepínač Polohové služby nebo jednotlivě nastavte přepínače pro všechny položky využívající polohu na volbu Nikdy. Polohové služby pro všechny webové stránky vypnete, nastavíte‑li na volbu Nikdy přepínač Safari. Systémové služby založené na poloze můžete vypnout klepnutím na Systémové služby a vypnutím všech systémových služeb založených na poloze. Polohové služby pro HomePod můžete kdykoli vypnout v nastavení HomePodu nebo v aplikaci Domácnost na spárovaném iOS nebo iPadOS zařízení.
Aktivní polohové služby při deaktivaci veškerých věcí zachytila bezpečnostní společnost na video, které následně zveřejnila na YouTube. Při jeho sledování si všímejte hlavně prostoru v pravém rohu iPhonu, ve kterém se zobrazí i po deaktivaci polohových služeb šipka informující o jejich využívání.
Jelikož se jedná o skutečně velmi zvláštní chování, které se nám v redakci u starších iPhonů vyvolat nepodařilo, rozhodlo se již mnoho zahraničních médií Apple kontaktovat a požádat jej o vysvětlení. V době psaní tohoto článku však ještě žádné oficiální stanovisko dostupné nebylo. Dá se nicméně očekávat, že určité vysvětlení si přeci jen Apple neodpustí, aby své uživatele v tomto směru uklidnil. Jednat se sice nemusí (a zřejmě ani nejedná) o nic závažného, avšak podobné chování systému jako takové zkrátka pochybnosti o 100% soukromí vzbuzuje.
Asi je potřeba pohyb oveček na ruském Krymu bedlivě sledovat 🤔
S jailbrakem lze vypnout úplně 😜
Apple pod zásterkou bezpečnosti a súkromia vás sleduje ešte viac ako Google! Teploša potrestať za toto nečestne a klamlivé výroky!
Tim C je zapredaný mamonársky hnoj
Ještě, že mám Huawei z roku 2010
Tak to o tobě ví číňani všechno…
Laskave nepouzivej muj nick, nebo te Vemola zabije.
Vemola prehráva furt :)
Attila rika ze nene :-(
Mas na mysli Android ? 😉
Já tomu videu asi nějak nerozumím, ale proč vypnul všechno kromě hlavního přepínače polohových služeb?
Vypnutí všeho se rovná vypnutí hlavního přepínače polohových služeb. Funguje to stejně.
Nerovná.
Máte pravdu, už na to koukám. Každopádně z toho videa lze vyvodit minimálně to, že zkrátka nemáte nad všemi polohovými službami kontrolu, jak Apple prezentuje a pokud si chcete povolit například jen polohové služby u Map, vždy budou v takovém případě povoleny i další věci, které už neovlivníte.
Já teda ve videu „zcela zakázané“ polohové služby nevidím. Vidím jen vypnuté jednotlivé služby.
Přesně tak! :-) Protože když vypnete ten hlavní přepínač, žádnou šipečku ve stavovém řádku nikdy neuvidíte. (Lháti bych se styděl, právě jsem to viděl.)
Ano, protoze to ze tam ta sipka neni prece musi na sto procent znamenat, ze ten telefon nevi, kde je. Trolololol.
Zbytečná práce autora článku, tolik textu a přitom polohové služby ve videu jsou zaplé a ty šipečky jen říkají, že se poloha použila někdy během posledních 24 hodin… tzn. samotné video nedává smysl, proč ho tedy vůbec komentovat.
To není tak úplně pravda. Na videu je telefon s aktivním (zaktivovaným) ukazatelem polohových služeb ve stavovém řádku, který je při nevyužívání nevybarvený. Jakmile si některé ze systémových služeb vyžádá informace o poloze, ve stavovém řádku se vybarví.
U odposlechu Siri jste psali, ze to je OK, ze to je pro zlepseni sluzeb, takze to nevadi, ze Apple spehuje lidi a bez jejich svoleni nahrava lidi a uklada to a analyzuje a posloucha.
Tak nevim, porad je to OK, pokud Apple zase sbira udaje o poloze uzivatele?
(Mimochodem tento problem se resil uz cca pred 8/9 roky – tehda Apple take neopravnene sbiral udaje o pohybu. Dokonce se objevil navod, kteym jste si mohli overit a podivat se na svoji polohu v minulosti. Videli jste pak na mapach tusim barevne tecky, kdyz telefon odeslal polohu a tech tecek bylo tolik, ze jste z toho meli dost slusne podrobnou mapu sveho pohybu.)
Pouzivas smartphone? Chces pouzivat i dale? Tak se s tim smir! A at jsi pod spravou Apple nebo Google. Jsme jen loutky a pod plnou kontrolou.
Smireni se s genocidou Zidu za 2. svetove valky, vetsinou populace Rise, neznamena, ze to bylo spravne!
Smirovani se je jen ukaz lenosti a pohodlnosti za svobodu bojovat.
Ja treba na volani stetkam pouzivam hloupy tlacitkovy telefon, bez GPS modulu a dalsich hovadin.
čierne šelezo asi furt
to si len ty myslíš , že si niečo v tom ementále zelenom niečo naozaj vypneš a maš nad tým kontrolu