Technologičtí giganti to poslední dobou nemají jednoduché a protekcionistické praktiky jednotlivých vlád tomuto faktu jen přispívají. Konec konců, kromě obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou začínají utahovat šrouby i další mocnosti a Rusko není výjimkou. Země chce údajně ochránit lokální vývojáře softwaru, a tak vláda nařídila všem technologickým společnostem, aby do svých zařízení předinstalovaly kromě svých aplikací také tamní alternativy. Nařízení se bude týkat jak telefonů, tak chytrých televizí a počítačů.
Zatímco Čína má svůj Velký firewall, další východní země, tedy Rusko, se začíná touto praktikou inspirovat a zavádí obdobná opatření. Kromě nutnosti zavést kontrolní datové toky, přes něž bude probíhat internetová komunikace, se tedy nejnovější zákon zaměřuje také na samotná zařízení. Ta budou muset od července 2020 obsahovat kromě aplikací předinstalovaných výrobcem také lokální alternativy, jmenovitě například jak Facebook, tak místní obdobu jménem VKontakte. K mapám od Applu by tak měly přibýt mapy z dílny ruských vývojářů, totéž platí i u hudebního přehrávače a dalších aplikací. Pochopitelně se však nařízení týká pouze operačních systémů jako Windows, iOS nebo právě Android. Konzole budou ušetřeny, a stejně tak Linux a open-source software. Jeden z lidí stojících za legislativou, Oleg Nikolayev, rozhodnutí hájí tím, že by měli mít spotřebitelé možnost svobodně se rozhodnout jaké aplikace chtějí používat a neměli by k tomu být nuceni výrobcem.
Jednoduše řečeno vláda chce, aby si uživatelé byli vědomi také ruské alternativy, což má vyústit ve větší podporu lokálních vývojářů aplikací a ukousnout z koláče gigantům jako je Google nebo Microsoft. Skeptici však argumentují tím, že takto půjde snadno zneužít spyware ke sledování ruských občanů a eventuálně takto protlačovat vlastní formu propagandy. Proti rozhodnutí se ohradila také asociace pro obchod a výrobce elektronických zařízení, podle níž zákon vyvolá jen zmatek, jelikož není možné předinstalovat sadu aplikací na každé jednotlivé zařízení. V každém případě nezbývá než čekat, jak se k tomu postaví samotní uživatelé, kteří jsou z této novinky podle dosavadních informací nadšení. Podle veřejného názoru je takto používání aplikací zkrátka jednodušší.
Koko**😃 jak pisete “nuceni pouzivat” 😃 tak at si nekupujou takovy zarizeni kdyz nechcou byt nuceni pouzivat to co v nich je 😃
vkontakte je uz roky nastroj na sledovanie vsetkych uzivatelov
Nezapomen si dnes dat na hlavu alobal, at ti nemuzou cist myslenky.
nemas co skryvat? proc nemas otevreny dvere na byte?
Bububu:-D Ty posero. Je fakt, ze Verca obcas nedovre dvere a celou noc mame byt otevreny. Od zacatku dvere blbnout. Pak jen zkontrolujem prachy a jdem na snidani.
Tak v tomto případě asi začne jailbreak znovu dávat smysl :(
Docela by mně zajímalo – hypoteticky – co by se stalo, kdyby tito „technologičtí giganti“ odpověděli „ne“. Nepředpokládám, že by ztráta ruského trhu položila některou ze zmíněných firem. Čas by asi ukázal, kdo koho víc potřebuje.
rusko je diktatura, obycajni ludia by stratili pristup k iphone, ti bohati si to dovezu z dubaja, londyna, NY, utrpel by apple, trh je to velky, moskva, peteohrad a ine velkomesta tam je kupna sila velka, 15% rusov s ama dobre, a o tych 15% aj ide..
Pekne im to v tom Rusku je_be na hlavu. V tom zákone vidím veľa problémov, napr menší vývojári sa môžu sťažovať že prečo nie sú predinštalované aj ich app, pokial by mala existovať spravodlivosť tak by tam museli byt všetky čo je nemožné aby Apple robil. Ono to bude tak že vláda si určí čo tam bude a čo nie a už sme doma, klasická diktatúra na sledovanie občanov. Za ďalšie každý rusky občan má slobodnú voľbu si do iPhonu nainštalovať a používať čo len chce čiže spotrebiteľ rozhodne nie je ničím obmedzený.