Krátko na to, ako sme vám priniesli recenziu slúchadiel JBL J33i, sa na našej stránke objavuje ďalšia recenzia na ďalší produkt spoločnosti Harman, tentoraz sa však bude jednať o veľkú dokovaciu stanicu, ktorá sa však už zaraďuje medzi produkty, ktoré sú plne prispôsobené pre budúcnosť Applu. Medzi príslušenstvom pre platformu iOS, ktoré totiž spoločnosť Harman v posledných mesiacoch predstavila, sa totiž nachádza aj dokovacia stanica OnBeat Mini, ktorá podporuje absolútne všetky zariadenia s konektorom Lightning.
Hneď na úvod si rozpíšme, ktoré zariadenia stanica podporuje. Aj keď z názvu produktu si človek môže pomyslieť, že je stanica prispôsobená pre 7.9-palcový iPad mini, nie je to pravda. Do docku, ktorým OnBeat Mini disponuje, je totiž možné uložiť úplne všetky zariadenia s novým konektorom, počnúc drobným iPodom nano 7. generácie a končiac veľkým, 9.7-palcovým iPadom štvrtej generácie. Už pri prvom pohľade na stanicu som musel pochváliť jej dizajn, ktorý je krásny. Z prednej strany môžu používatelia vidieť aj tlačítka na zapnutie produktu, ako aj ovládacie prvky hlasitosti. Aj keď sa spočiatku môže zdať, že vám tento ovládač v skutočnosti umožní jedine znížiť a zvýšiť hlasitosti, ste na omyle. Panel totiž v sebe ukrýva funkciu, ktorá umožní stlmiť hudbu okamžite, čo môžete učiniť buďto stlačením stredu tlačítka, alebo súčasným stlačením oboch zvýraznených prvkov. Narozdiel od tlačítka, ktoré sa nachádza na boku siedmeho iPodu nano však tomuto tlačítku absentuje priama podpora tlačítka Start/Pause, a tak budete musieť váš hudobný prehrávač ovládať pomocou jeho obrazovky. Z tohto hľadiska mi preto dok pripomína viacmenej rádio – môžete ho vypnúť, no nič to nezmení na fakte, že ono bude prehrávať hudbu aj naďalej – stlmenú.
V spodnej časti zadnej strany prístroja sa nachádza trojica portov, ktoré v tomto prípade na prístroji nezavadzajú a dodávajú mu pocit čistého dizajnu. Konkrétne sa jedná o porty pre AC adaptér, 3.5mm audio jack a nakoniec svoju prítomnosť prezentuje aj USB port, ktorý poslúži na pripojenie starších zariadení, ktoré disponovali 30-pinovým Dock konektorom. Balenie reproduktoru je skutočne vecné, miesto desiatok strán manuálov v ňom totiž nájdeme len dock, adaptér a záručný list. OnBeat Mini obsahuje vstavanú batériu, ktorá vydrží až osem hodín nepretržitého prehrávania hudby, avšak v závislosti od hlasitosti prehrávanej hudby. Už pri pomyslení na skutočnosť, že sa jedná o dock, je samozrejmé, že pripojením iPodu nano či akéhokoľvek aktuálneho iOS zariadenia bude možné zariadenia nabíjať. To je fakt, avšak udeje sa tak len v prípade, že je JBL OnBeat Mini pripojený k zdroju napájania. Pre tento prípad sa rozhodla spoločnosť do európskeho balenia pribaliť koncovky typov Schuko a BS-1363.
Zvuk
Najdôležitejšia časť recenzie však prichádza len teraz. Už pár minút po rozbalení a preskúmaní dokovacej stanice pre novodobé iOS zaraidenia som sa rozhodol reproduktor prvýkrát poriadne nabiť a vyskúšať, ako jeho zvuk bude fungovať v praxi. Aj keď neviem, čo sa vo vedení JBL stalo, osobne som pri počúvaní párkrát mal pocit, že novšie produkty tejto spoločnosti hrajú omnoho lepšie ako tie, ktoré vychádzali v minulosti. Po stlmení je totiž stanica naozaj stlmená a v prípade, že sa rozhodnete nastaviť vyššiu hlasitosť v čase, keď iPod neprehráva hudbu, budete počuť takmer úplné ticho. To je totiž prerušované pravidelným, avšak nie príliš hlasným praskaním. Napriek tomu sa nejedná o príliš príjemný zvuk a preto v takomto momente zrejme hneď spustíte ďalšiu skladbu alebo prístroj vypnete. Aj keď sa v tomto prípade jedná skôr o konzumnú elektroniku a nie o reproduktory určené pre audiofilov, JBL dokáže ozvučiť bežnú domácnosť viac než dostatočne. O to sa starajú zabudované stereo reproduktory, ktoré napriek rozmerom ponúkajú skutočne hlasnú reprodukciu, pokiaľ ho nastavíte na najvyššiu hlasitosť. Pri vyšších hlasitostiach jednoznačne oceníte fakt, že sa stanica netrasie a teda nebudete musieť počúvať nepríjemné vrčanie. Čo sa týka kvality výstupu u rôznych žánrov hudby, osobne mi pri vypnutom ekvalizéri prišlo najlepšie prehrávanie Rockovej hudby, avšak nezaostáva ani moja obľúbená elektronická hudba, ktorá je v tomto prípade podaná taktiež veľmi kvalitne.
Keď tak píšem túto recenziu a pozerám sa na dokovaciu stanicu JBL OnBeat Mini, ku ktorej mám pripojený svoj iPod nano, pociťujem veľmi veľkú potrebu spustiť si reproduktor znovu, aby som si znovu vypočul skladby, ktoré som na ňom testoval. Behom používania som totiž s JBL zažil dobré aj zlé momenty, ktoré však patria k akémusi nepísanému pravidlu recenzovania každého produktu. Rozhodne musím pochváliť JBL za dizajn a kvalitu zvuku, ktorá je vrámci konzumného produktu pre bežného spotrebiteľa na skutočne vysokej úrovni, no nedá mi nevytknúť niektoré veci, ktoré ma pri jej používaní sklamali. Ako som už spomínal, veľmi ma mrzí absencia tlačítka Play/Pause na aké sme zvyknutí zo slúchadiel určených pre Apple zariadenia, keďže používateľ v tomto prípade nemôže ovládať hudbu bez toho, aby sa musel pozerať na obrazovku zariadenia. Behom používania si môže používateľ všimnúť, že Lightning konektor sa nachádza na pohyblivom teliesku, aké sa objavilo už pri viacerých produktoch z minulosti. Toto teliesko sa postará o to, že do docku môžete uložiť skutočne akýkoľvek prístroj s Lightning konektorom, s akoukoľvek hrúbkou. Riziko zlomenia konektoru je v tomto prípade skutočne veľmi malé.
- JBL OnBeat Mini v čiernej farbe si za 139€ môžete zakúpiť priamo tu
- JBL OnBeat Mini v čiernej farbe si za 3 590 Kč môžete zakúpiť priamo tu
- JBL OnBeat Mini v bielej farbe si za 139€ môžete zakúpiť priamo tu
- JBL OnBeat Mini v bielej farbe si za 3 590 Kč môžete zakúpiť priamo tu
Mam mensiu verziu (micro). Dock ked nezachyti audio tak sa do par minut vypne. Problem bol ze mne sa vypinal aj ked hrala hudba. Na stranke som ale nasiel novy firmware, ktory presne toto riesil. V zivote by ma nenapadlo ze v niecom takom sa moze updatovat firmware. Skor ako ovladanie play/pause by som ocenil za tu cenu nejake male jednoduche dialkove ovladanie. Ked som mal starsi iPhone tak som mal universal dock od Applu ktory po par mesiacoch s prichodom noveho konektoru stal neuniverzalnym. Osobne ten dock pouzivam len na nabijanie a na pocuvanie internetoveho radia.
Zdravím, nemám přehled v těchhle věcech, existuje nějaký externí reproduktor, nebo „dokina“, která se „spojí“ s iPhonem bezdrátově pomocí bluetooth, wifi? Ženuška po té, co dostala iPhone začala poslouchat online hudební servery a chtěla by to do nějakých repro, ale bezdrátově. Díky za nápovědu.
Gear4 HouseParty Rise 2 Wireless. Mam doma. Je to celkom fajn.
iMac: závisí od typu pripojenia. Z recenzovaných produktov by som mohol odporučiť JBL SoundFly Air, ktorý využíva technológiu AirPlay: http://www.letemsvetemapplem.eu/2013/03/05/recenze-jbl-soundfly-air-zapomente-na-kabely-ozvucte-dum-pomoci-airplay/
V cene tohto ma JBL dva modely :
http://www.jbl.com/estore/jbl/us/products/JBL-Flip/JBL%20FLIP_JBL_US?skuId=JBLFLIPBLKAM_JBL_US&searchMode=regularProductOnly
http://www.jbl.com/estore/jbl/us/products/Jembe-Wireless/JBL%20JEMBE%20WIRELESS_JBL_US?skuId=JBLJEMBEBTAM_JBL_US&searchMode=regularProductOnly
Samzorejme aj iny vyrobcovia maju nieco take. Dolezite je kupit kvalitu, lebo zle odtienene repro rusi signal GSM. Mam k PC repro Logitech a tie sem tam vydavaju hnusne zvuky v dosledku toho ze telefon nieco vysiela/prijma.
Mam JBL OnBeat micro urceny pre iphone. Mam ale zaujimavy problem. Reproduktory si nepamataju hlasitost na iphone. Inac povedane pocuvam hudbu na 15% hlasitosti odpojim iPhone od zakladne opat pripojim a on mi tam hodi cca 35%. Aj napriek tomu ze reproduktory su male je to celkom slusny hluk hlavne rano. Obcas sa z neznameho dovodu zastavi prehravanie a musim ho ist opat zapnut. Mate podobny problem?
Hurfo aku mas verziu firmwaru? To vypinanie riesi verzia 0.77.
Všem díky za nápady. Zatím mě nejvíc zaujal JBL model Charge Grey s vestavěným 6000 mA/h AKU:
http://www.letemsvetemapplem.eu/2013/04/02/nabijte-svoji-hudbu-nabijte-svuj-mobil-jbl-predstavuje-vykonny-on-the-go-reproduktor-a-nabijecku-jbl-charge/
Vypadá dost odolně – gumové kryty a neoprenový „ruksak“, takže by to mělo přežít hlavně zacházení menšími dětmi, které doma mám :-)
Dá se to vzít třeba do auta, děti si ztěžují, že filmy není moc dobře slyšet jen z iPadu v jedoucím autě.