Těm z nás, kteří milují sledovat pořad Letecké katastrofy při každém letu, svítá naděje, že budou mít možnost sledovat svůj oblíbený pořad po celou dobu letu a to včetně přistání a startu. Americký FAA, tedy Federal Aviation Administration (národní úřad pro letovou kontrolu) pracuje na obnovení předpisů týkajících se používání digitálních zařízení jako je iPad nebo Amazon Kindle během vzletu a přistání civilních letadel. New York Times dnes uvedli, že FAA vypracoval studii, která povede k uvolnění omezení používání elektronických přístrojů během startu a přistání letadel. Omezení by mělo být zrušeno do konce letošního roku a cestující na palubě by měli získat možnost používat mobilní elektronické přístroje během startu a přistání letadel, jedinou výjimku budou tvořit smartphonů.
FAA totiž v současné době čelí obrovskému tlaku cestujících, kteří žádají buď povolení používání elektronických přístrojů během startu a přistání nebo jednoznačné vědecké důkazy, které vysvětlí proč přístroje používat nemohou. Již v letošním roce by se tak předpisy měly změnit a uvolnit některé omezení, která zakazují použití přístrojů na palubě letadel. Pokud si vzpomínáte na náš rozhovor s profesionálním dopravním pilotem, připomínáme jednu z jeho odpovědí.
Tak mě napadá, když já jako pasažér musím vždy vypnout iPhone, ty jako pilot jej můžeš mít zapnutý?
V takej výške nie je mobilná sieť, tá je len do výšky okolo troch kilometrov nad zemou. Mobilné telefony a iné zariadenia na el. energiu sú zakázané minimálne počas vzletu a pristátia, no zatiaľ žiadna mne známa nehoda nebola výhradne zapríčinená používaním mobilních telefónov. Niektoré letecké spoločnosti využívajú technológiu AeroMobile alebo OnAir, ktoré umožňujú používanie mobilních telefónov aj v lietadlách. Túto technológiu využívajú spoločnosti ako Virgin Atlantic, Lufthansa, V. Australia, Air New Zealand, Cathay Pacific, Dragonair a SAS. Čo sa týka privátnych bizjetov, tak Falcon 2000 v Apríli 2009 začal používať system SafeCell, ktorý je podobný tým vyššie spomenutým. Keď to zhrnieme, tak pokiaľ sa nepritrafia ďalšie negatívne faktory, tak tvoj zapnutý telefón určite nespôsobí pád lietadla. Čo sa môže stať a zrejme sa aj stane, bude že sa Ti vybije telefón v dôsledku neustáleho vyhľadávania siete. Takže režimom Airplane určite nič nepokazíš, letuška bude spokojná a ochrániš aj batériu svojho telefónu.
*Zdroj: macrumors.com
Tu nejde len o nejaké signály ide tu o pozornosť cestujúcich. Pilot/letušky nemajú taký výhľad ako niektorý z cestujúcich čo znamená ,že môžu rýchlo ohlásiť daný problém a zabrániť tak katastrofe (Dajme tomu…) keď ma ,ale niekto v ruke smartphone a na ušiach slúchadlá tak…
Jo, takze kdyz si pusti mp3 a bude cist noviny, tak bude minimalne o 100% pozornejsi nez kdyz bude cucet do iphonu :D A zeby mel cestujici vetsi vyhled jako piloti se mi tak nejak nezda…ach, dnes jsou lidi blbejsi a blbejsi.
vegasgeek: Videl si niekedy lietadlo?
1. Kde pri štarte si môžem čítať noviny a mať slúchadla v ušiach? Je to takmer rovnaké. Ale ty asi rozprávaš o električke…
2. Jednoznačne má podľa mňa pilot rovnaký výhľad na krídlo ako cestujúci ,ktorý „nad nim“ sedí…
Chtel jsem odpovedet, ale pro jistotu jsem si to rozmyslel :D Nema to moc cenu.