Na základě našeho předchozího článku o tom, jak probíhá reklamace iPhonů u operátorů, se nyní podíváme na to jak si zajistit co nejhladší průběh takové reklamace. Samozřejmě následující postup platí u všech produktů společnosti Apple. Předně je důležité brát v potaz že iPhone je přece jen poměrně drahou záležitostí a pokud zakoupíte 64GB verzi, dostanete se na cenu za kterou již od Applu pořídíte také přenosný nebo i stolní počítač. Pokud tedy telefon musíte reklamovat, vyplatí se při reklamaci udělat pár kroků, které mohou zabránit následným problémům.
Telefon před reklamací očistěte a sami si jej v klidu dobře prohlédněte, zjistěte skutečně všechny vady, které telefon trápí. Vzpomeňte si i na to, co jste se zpočátku rozhodli ignorovat, protože se jedná o drobnost. Když již budete telefon reklamovat, uveďte všechny problémy, které za celou dobu používání s telefonem máte. Na telefonu můžete bez zásahu do jeho útrob (který samozřejmě nedělejte!) zjistit kromě vnějšího viditelného poškození také jednu velmi důležitou věc. V dock konektoru a sluchátkovém konektoru, u iPhone 5 pak pouze v 3,5mm jack konektoru na sluchátka, jsou umístěna čidla vlhkosti. V dock konektoru najdete čidlo vlhkosti jako bílý proužek, ve sluchátkovém konektoru jej pak najdete jako bílé kolečko. Čidla doma v klidu vyfotografujte a pokuste se dojednat při reklamaci možnost přiložit fotografie k předávacímu/reklamačnímu protokolu s tím, že zaměstnanec prodejny potvrdí autentičnost fotografií.
V prodejně samozřejmě vysvětlíte závadu a dostanete se k jejímu popisu na reklamační protokol. Na ten podrobně popište všechny i ty sebemenší závady. Telefon nechte zaměstnance prodejny osobně zkontrolovat a nechte jej na protokol o reklamaci napsat stav v kterém telefon převzal. Pokud tedy telefon nemá žádné viditelné poškození, napište to do protokolu. Pokud telefon nějaké poškození má, nechte to opět přesně poznačit do protokolu. Je velmi důležité, aby v reklamačním protokolu zaměstnanec popsal, že je telefon z vnější strany v pořádku, pokud není aby co nejpodrobněji popsal co mu je. Pokud je telefon možné zapnout (závada nezabraňuje zapnutí telefonu), telefon zapněte a nechte zaměstnance, aby uvedl, že ostatní funkce, kromě té kterou reklamujete jsou v pořádku.
Vše nechte zdokumentovat a pokuste se dohodnout na přiložení fotografií a uvedení informace o fotografiích v reklamačním protokolu, to však může zaměstnanec odmítnout. Poslední věcí kterou můžete zkusit je, aby poprosit, aby zaměstnanec zkontroloval čidla vlhkosti a uvedl v protokolu o reklamaci že jsou neaktivní, tedy mají bílou barvu, což znamená že telefon nebyl vytopen. Toto však může zaměstnanec odmítnout s odvoláním na to, že není servisní technik a není v tomto oboru proškolen, tudíž nepozná jak má čidlo vypadat, s tím bohužel nic neuděláte a nemá cenu to dále řešit. Až poté co je v protokolu o reklamaci uvedeno vše výše popsané, podepište jej a rozlučte se na maximálně 30 dnů s telefonem.
Poté co se vrátí telefon z reklamace, dříve než podepíšete protokol o převzetí ve kterém je uvedeno co se s telefonem v servisu dělo, zkontrolujte jeho stav. Nejprve si podrobně prohlédněte stav telefonu, zda nedošlo k mechanickému poškození přístroje. Poté jej zapněte a vyzkoušejte zda vše funguje tak jako má. Raději si sebou vezměte nabíječku, abyste mohli v případě vybité baterie telefon zapnout připojený na nabíječku a zkontrolovat. Až poté co se přesvědčíte že telefon zcela funguje.
Obavam se, ze nadpis clanku je trochu zavadejici, spravne melo byt napsano: Jak se sebou pri reklamaci nenechat vyjebat…. (viz zkusenosti zakazniku napric cr, operatory i servisy)….. :-/
Tím že by pracovník prodejny, který přijímá prodejny do protokolu uvedl že nejsou aktivní čidla vlhkosti, by nezpůsobil to o co Vám jde. Vám jde o to, že už potom prodejce, respektive servis – Britex, nemůže zamítnout reklamaci z důvodu oxidace. To ale servis udělat může a Vy se potom budete ohánět potvrzením prodejce, kterej tomu nerozumí a není na to školenej. Takže chudák zaměstnanec než aby měl z toho problémy, tak Vám třeba může vrátit peníze ze svýho místo telefonu, než aby z toho měl problémy v práci, že udělal něco, na co nemá oprávnění (napsal do protokolu něco co nemá). Nebo se reklamace stejně zamítne, protože čidla jsou jen pomůcka pro laiky a pro rychlou diagnostiku – pokud servis zamítne reklamaci z důvodu oxidace, tak je to na základě makro fotky základní desky, nebo zoxidovanýho dílu. Nadpis článku by tedy měl znít spíš – „Jak chtít po zaměstnanci prodejce něco na co nemá kompetence a případně potom ze zaměstnance vytřískat peníze“. Nehledě na to, že pokud donesete hodně čerstvě vytopenej iPhone, tak čidla určitě zoxidovat nestihnou.
Pro Rollins : Tak ale pokud na to nejsou školený tak ať ten telefon operátoři neprodávaj. Protože výmluvy typu že nejsou na to školený a proto nemůžou napsat že jsou čidla v pořádku mě přijde absurdní. Snad není tak těžký aby zaměstnancům ukázaly jak to poznaj a je to.
Rollins: Cidla reaguji na vlhkost okamzitou zmenou barvy z bile na cervenou, takze pokud si das jedno na stojaka pred prodejnou a polejes telefon, nez dopisete reklamacnni protokol, bude vymalovano…