V jednom za našich minulých článků jsme se zaměřili na kalibrování nebo také formování baterie přenosných počítačů MacBook. Zatím co řada uživatelů používá MacBook stejně jako já, tedy neustále připojený k externímu monitoru s tím, že jej přenášejí jednou za půl roku, u iPhone je situace zcela jiná. U takto používaných MacBooků vzniká problém v tom, že je baterie neustále nabita na plných 100%, což vede k tomu, že se elektrony v baterii nehýbou a mohou se poškodit.
Většinu iPhonů však trápí zcela rozdílný problém, uživatele je často nabízí již v době, kdy mají například ještě 10 – 15% baterie. V tomto případě dochází ke stejnému jevu, jen s tím, že se týká pouze části baterie, která se nikdy nevybije. Pro správné udržování lithiové baterie, kterou iPhone využívá je nutné, aby se alespoň jednou měsíčně pohnuly skutečně všechny elektrony.
Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří svůj iPhone pravidelně připojují ke zdroji elektrické energie předtím, než se displej zhasne v důsledku nízkého stavu baterie, je formování nebo chcete-li kalibrace baterie právě pro vás. Ještě dodám, že správně udržovaný iPhone by měl po více než 400 plných nabíjecích cyklech nabídnout 80% původní kapacity baterie. To znamená, že pokud vám iPhone vydržel na začátku nabitý 10 hodin, po 400 plných nabíjecích cyklech, by měl být schopen dosáhnout při stejném používání 8 hodin provozu. Jedním nabíjecím cyklem se pak rozumí vybití plně nabitého přístroje na 0% baterie a následné nabití na 100% kapacity baterie. V případě iPadu by pak měla baterie iPadu uchovat 80% své kapacity i po více než 1000 plných nabíjecích cyklech.
Pokud nyní v zimním období pociťujete slabší výdrž baterie než ve zbývajících teplých měsících roku, věřte že se nejedná o závadu přístroje nebo baterie. Každá baterie na světě, i ta v Lexusu je závislá na okolní teplotě. Čím nižší teplota, tím nižší výdrž baterie. Sám Apple pak doporučuje iPhone používat pouze v teplotách od 0 do 35 stupňů Celsia. Více o tom jak využívat iPhone v zimně se dozvíte v článku jak používat iPhone v mrazivém počasí a na co si dát pozor.
Jak kalibrovat baterii iPhone
Tento postup zajistí, že iPhone bude skutečně měřit reálnou kapacitu baterie a neukončí svoji činnost dříve než baterie skutečně nebude zcela vybitá. Výše uvedeným postupem zajistíte, že bude telefon pracovat s reálnou kapacitou baterie a tu bude také zobrazovat. Nestane se tak, že telefon špatně zobrazuje reálnou kapacitu baterie a vypne se dříve, než baterie skutečně nemá energii.
- Vybijte iPhone tak, že se sám vypne v důsledku nízkého stavu baterie.
- Připojte iPhone ke klasické nabíječce a nechte jej nabít na 100%.
- Odpojte iPhone od nabíječky a restartujte přístroje podržením tlačítka sleep a home button do chvíle, dokud se telefon nerestartuje.
Jak formovat baterii iPhone
Pro formování baterie iPhone se doporučuje následující postup. Ten však není nutné používat, pokud alespoň jednou měsíčně iPhone zcela nabijete a vybijete až do okamžiku, kdy se sám vypne. Na rozdíl od výše uvedeného postupu zajistíte formováním baterie pohyb veškerých elektronů v baterii, který je nutný alespoň jednou měsíčně k tomu, aby si baterie udržovala co nejdéle svoji kapacitu a neničila se.
- Vybijte iPhone tak, že se sám vypne v důsledku nízkého stavu baterie.
- Připojte iPhone k nabíječce nebo USB portu a nabíjejte jej dokud není baterie nabita na 100%.
- Tímto postupem zajistíte pohyb všech elektronů v baterii, který je nezbytný pro správné udržení kapacity baterie.
Stejný postup při kalibrování i při formování baterie samozřejmě platí nejen u mobilního telefonu iPhone, ale také hudebního přehrávače iPod touch nebo tabletu iPad. U všech zařízení společnosti Apple s vestavěnou baterií je důležité, aby došlo minimálně jednou měsíčně k pohybu všech elektronů, který zajistíte plným nabitím a vybitím přístroje až do momentu, kdy se sám nevypne v důsledku nízkého stavu baterie. O tom jak udržovat baterii u přenosných počítačů MacBook si můžete přečíst v článku formátování baterií snadno a rychle.
Informace o tom jak udržovat baterii v iPhone pochází z apple.com/batteries/iphone
Waw … tak clanok o „formovani“ baterky som este nevidel … T je mi novinka, ze bateria v telefone sa da formovat …
Az do teraz som bol v tom, ze bateria v telefone sa formatuje. Teda na Slovensku sa urcite formatuje, a v Cechach sa „fromuje“
Musim si nechat kopiu originalneho clanku, lebo toto mi nikto v robote neuveri …
Prajem pekny den s formovanim baterii.
Pedro
AppStore: aplikace BatteryDoctor (zdarma, free). Bezvadný asistent pro nabíjení, úsporu energie, atd. Já tyhle opičárny nikdy neřešil a i ten nejstarší iPhone 2G v mojí sbírce má i po 5ti letech stále pěknou výdrž :-)
Jinak v nejhorším výměna baterie je pár korun a pár minut práce, u iPhone 4 nebo 4S je to na krásné 2 až 3 minuty. IPhone 5 10 minut, iPhone 3G/3GS 10 minut.
Dále je na trhu i spousta krytů s vestavěnou přídavnou baterií, klidně i kolem +1400 mAh.
Pedro – docela jste se ztrapnil, ony se totiž baterie bez diskuse formují (i na Slovensku), naopak je omylem často používaný výraz formátování.
Že to nevíte není žádná tragédie, jde o opravdu hodně zažitý omyl, ale pokud si jdete dělat legraci z autora článku, tak byste měl být v oboru trochu znalý, jinak holt trapas :-)
Ahoj, v článku „Jak správně nabíjet iOS zařízení“ píšete toto: „Jediné co se doporučuje je, že pokud své zařízení dlouhodobě nepoužíváte, je vhodné jej minimálně jednou za měsíc nechat zcela vybít a opět nabít na 100%, aby se alespoň jednou měsíčně odehrál dobíjecí cyklus a proběhla chemická reakce uvnitř baterie. Pokud zařízení pravidelně používáte, je tento cyklus zbytečné provádět“. Dnes píšete doporučení o vvbití alespoň jednou měsíčně i v případě kdy se iPhone používá. Můžete to nějak upřesnit? Děkuju
iPhonekafe:
ja som tiez chcel mat niekedy zbierku iphonov od prveho po posledny, zial ked kupujem novy iphone tak je vyhodnejsie stary predat aby novy vysiel lacnejsie, ale 3Gcko som mal este rok a pol po tom co som kupil iphone 4, bola tam silna citova vazba ku prvemu vlastnemu mobilu – a navyse iphonu
Pedro je mě to líto, ale taky si musím rýpnout.
Nejhorší ze všeho je když někdo začne machrovat a ironizovat a ví prd co?! Pak se nestačí divit že?
Prostě klasickej trapas :-D
Jo a na článek se vyprdni, radši si ulož tady ty komentáře :-)
Omlouvám se za OT
Zdravím. Mě by zajímal ten vliv toho restartu.
Ja teraz neviem kde je pravda. Vela sa uz hovorilo o urcitych pravidelnych cykloch, teda uplne vybitie a nasledne uplne nabitie baterie raz za nejake obdobie. Na druhej strane je tiez mnoho clankov, kdee upozornuju, ze moderne baterie (teda aj tieto v iDevices) moze tento cyklus, resp. uplne vybitie baterie ju casom poskodit, resp. znizit jej kapacitu… Tak co je teraz pravda? Ja som si to nevymyslel, staci pozriet web…
Amnart – já mám tu „silnou citovou vazbu“ taky :-) právě k tomu 2G :-)
idarkco: jak psal Roman… a baterie už v sobě dlouho mají řídící techniku, kdy se nedovolí jejich podvybití ani přebití :)
Já tedy nevím, ale vždy se učilo, že lipol baterie mají právě tu výhodu, že nemají baterkovou paměť, nedají se přebít a tudíž není potřeba žádné formátování. (Třeba oproti NiMh). Chápu, že není chyba občas baterii úplně vybít, (a sám, ačkoliv nevím proč, to občas udělám), ale tohle mi připadá trochu přes čáru. Není mimochodem někde napsáno, co se tím získá?
roman ak sa mam odborne k tomu vyjadrit, tak to je uplne najvacsia kravina aku som cital. nechce sa mi preverovat ci to ma apple na stranke, pretoze ty si si to urcite nevymyslel ale ak to tam ma, tak klame spotrebitela. preco? pouzite baterie v iphone su lithium polymer, v skratke LiPo. Bateria je sice bez pamatoveho efektu a stavana je na cca 1000 nabiti bez straty kapacity resp. pri strate o 10%, ale najcitlivejsia je pri poklese napatia na minimum, tzn. podbitie baterie. preto par ,,vybiti,, baterie uplne do ,,zhasnutia iphone,, kedy sa na iphone displayi objavi ikona nabijania, je klucovych pre ich buducu funkcnost. nie len dojde k ich znizeniu zivotnosti, ale hrozi aj ich poskodenie a to az do stavu, ze bateria v priebehu par cyklov strati az 70% kapacity. takze bod 1) v postupe je len navodom na to aby clovek za kratky cas navstivil servis a zabezpecil investicie majitela zariadenia teda moja odborna rada je, nabijat kedykolvek len eliminovat vybitie baterie. kratkodobe cykly su ok aj 3-5 krat za den. cafte
Zajímavé je, že dnes už tam píší něco jiného:
Charge your Apple lithium-ion battery whenever you want. There’s no need to let it discharge 100% before recharging.