Na podzim jsme vás informovali o tom, že vytvoření Apple Maps a vynechání Google Maps ze systému iOS bylo jedno z posledních rozhodnutí Steva Jobse. Nyní se opět ukazuje, jak geniálně Steve Jobs tuto strategii promyslel a dokázal zabít dvě mouchy jednou ranou. Nerad bych aby článek vyzněl jako obdiv Steva Jobse, ovšem vedení společnosti Apple přiznalo, že právě Jobs byl iniciátorem změny map v operačním systému iOS. Celému Applu se podařilo zákazníkům nejen nabídnout dvě Turn-by-Turn navigace zdarma, ale také získat to nejlepší co Google v současné době v oblasti map dokáže nabídnout. Apple to stálo jen půl roku remcání nad nedokonalostmi Apple Maps.
Nyní nejen že Apple opět získal Google Maps pro platformu iOS, ale ještě celému světu ukázal, jak se vlastně Google choval k zákazníkům Apple produktů. Stovky milionů uživatelů používajících mobilní operační systém iOS totiž bylo odkázáno na to, zda Google do své předinstalované aplikace v iOS přidá nové funkce nebo ne. Jak se ukázalo, Google Maps pro iOS se za pět let téměř nijak nezměnili a novinek bylo opravdu pramálo. Abychom byli nestranní, je pravdou že Google pro The Verge uvedl, že měl snahu své mapy pro iOS vylepšit a tlačil na Apple, aby mu to společnost umožnila. Apple však oponuje tím, že Google chtěl vylepšovat mapy způsobem, který mu umožní přidat do map co nejvíce svých funkcí, spojených s používáním služeb Google. Zákazníci tak měli od google dostat pouze to, co Google přinese jejich registraci nebo využívání dalších služeb. O navigaci nebo podobných změnách však podle Applu nepadla ani řeč.
Vzhledem k tomu, že drtivou většinu zákazníků však nějaké žabomyší války na pozadí mezi společnostmi Google a Apple nezajímají, vnímají celou situaci tak, že v době kdy Apple platil licenční poplatky v řádu miliard dolarů za použití Google Maps v iOS, nedostali zákazníci za pět let téměř žádné novinky. V momentě kdy Apple přinesl své mapy, za méně než půl roku se aplikace Google Maps dostala do iTunes App Store a přinesla vše, co Androidí verze nabízela již dávno a uživatele iOS to nedostali. To se samozřejmě lidem příliš nelíbí a nehází to dobré světlo na Google a jeho přístup k zákazníkům.
Naopak Apple teď z bitvy vyšel jako vítěz, který nejen že nabízí vlastní mapy, ale také donutil Google aby Google Maps pro iOS byly na stejné úrovni, jako je tomu u Android verze. Google zkrátka pod náporem mapových aplikací a navigací pro iOS musel do své vlastní aplikace implementovat to nejlepší a nabídnout tak zákazníkům nové funkce, na které u původních integrovaných map nebyli zvyklí. Najednou jde vše a Google ukázal, že je ochotný dát zákazníkům zdarma kvalitní služby formou iOS aplikace, ovšem to slovo najednou, je to nejpodstatnější. Apple tak za půl roku remcání kolem Apple Maps získal vlastní mapy které může použít v OS X, na což se podle prvních dostupných informací také u verze OS X 10.9 chystá a může je stejně tak dobře použít také v Apple TV nebo připravované Apple HDTV. Zákazníci získali dvojici nových, zdarma dostupných Turn-by-Turn navigací, které přináší Apple Maps a nově také Google Maps a navíc získali to nejlepší, co umí Google v současné době nabídnout. Jak navíc ukázalo uplynulých pět let, Google nové funkce nebyl ochotný zákazníkům nabídnout v době, kdy byla aplikace dostupná jako součást iOS.
Podle mě je tenhle článek naprostá blbost – Google s aplikací v iOs 5.1 a níže neměl téměr nic společného, jen podklady a vývoj dělala společnost Apple.
Pani velmi zajimave. Tak to jsem nad tim vubec nepremyslel a ani me to nenapadlo. Ikdyz je Steve tam kde je porad „caruje“ :)
Přesně pro takovéhle články si z nás dělá zbytek populace legraci… Jako vážně… Vzít megafail Applu a představit ho jako geniální promyšlený krok, to klobouk dolů, s tímhle by jen tak někdo nepřišel ;-)
Hm taky se mě to moc nezdá.
Myslím, že kdyby Apple včetně Jobse měl zájem o kvalitní mapy od googlu tak to nebude řešit takhle složitě.
Apple podle mě tuší, že dostat se na úroveň google map mu bude trvat víc než si plánoval a prostě už ví, že si vzal příliš velké sousto. No a aby náhodou nějak tohle neovlivňovalo určité procento lidí při rozhodování mezi Androidem a iOS tak radši nakonec bylo umožněno nasadit samostatnou aplikaci Google maps do appstoru. Neříkám, že se lidi rozhodují podle map, ale navigace už při rozhodování nějakou váhu má a tak tohle byla podle mě taková sázka na jistotu.
Romane, ale ber to tak, že na ten článek se dá podívat z dvou úhlů a tak každej si to vyloží po svém a mě taky přišlo, že spíš to bylo psáno ve prospěch Applu. Ted když jsem to četl podruhé tak jsem se na to podíval i z té druhé strany :-)
Pravda se říká , že je jen jedna …
tak kdopak ji asi má ?? …
Tohle byl ukázkový průšvih a Apple to pokazil, jak nejvíce mohl a uškodil si snad nejvíc od osmdesátých let. Nebo si vážně myslíte, že ty vyhazovy v Applu (mezi jinými i šéf vývoje Apple Maps) byly za odměnu a za skvělou práci? Ano, strategie nahrazení Google maps byla správnou a dobrou strategií (spíše však nezbytnou, než geniální). Její provedení bylo více než tragické a vítězem je jednoznačně Google a Apple se z toho bude lízat ještě velmi dlouho. Toho co tu píšete šlo dosáhnout i bez té celosvětové ostudy, ale rozhodně to nebyl původní Jobsův cíl. Cíl byl vytvořit mapy, které předčí a převálcují Google. A já oceňuji, že teď mám aspoň jedny funkční mapy (i když na designu by mohli kluci zapraovat, ať není tak primitivně androiďácký), ale není mi jedno, že jsem byl půl roku odkázán na velmi podřadný software, nebo nepoužitelné webové verze a všem pro smích.
Byl bych dost opatrný s tím pojmem megafail… Ono se toho hodně napovídá, reálně je to ale spíš o tom, že každý nalezený nedostatek Apple Maps se rozmázne do extrému, vůbec bych se nedivil, kdyby Google věnoval tomu „rozmazávání“ speciální pozornost :-(
Realita je mimochodem občas jiná, například dnes jsem cvičně slavné google maps zkusil na trase v Praze, kterou dobře znám a vím, že jak Apple maps, tak Dynavix nabídnou opravdu optimální trasu. No, tak to kudy mě zkusil tahat Google mělo k optimu dost daleko – ne že by vyloženě zabloudil, ale trasa byla prostě dost nešťastná. A není to zdaleka první podobný případ, o kterém vím. A třeba v nenáročnosti na datové přenosy či offline cache jsou už teď Apple Maps patrně jednička…
Apple má co zlepšovat, to ano, ale konkurenci vybudil už při současném stavu, kdyby v iOS 6 nové mapy nebyly, tak by iOS za Androidem dost zaostával, takhle je tu najdnou výběr daleko větší.
V prvom rade Apple zaplatil viac ako miliardu USD za rozne spolocnosti a licencie aby mohol ponuknut vlastne mapy.
A dalej Google nepovoloval pouzit svoje mapy pre turn by turn navigacie ostatnym vyvojarom.
Takze Apple musel prist s vlastnymi mapami, ak chcel ponuknut turn by turn aplikaciu pre vsetkych svojich zakaznikov a Google Maps vytvoril Google len preto, aby si ludia nahodou nezvykli na mapy od Applu.
Netreba zabudat na realitu. Nie je to ziadne majstrovske dielo.
Rozhodně bych se vyhnul širokým obloukem slovům mistrovské dílo ve spojitosti s Apple Maps. A pokud jde o běžné uživatele, ti dostali od Applu pořádnej kopanec a mnoho z nich si ho otestovalo na vlastní kůži. Nevím kolik z vás zkusilo najít svůj oblíbený podnik/prodejnu nebo dokonce město na Apple maps a dostali zprávu „Not found“. Kolik z vás zkusilo dokonce podle Apple maps někam jet. Já to zkusil v Londýně a byl to otřesnej zážitek. Tohle si mnoho uživatelů zapamatuje a uloží. Oni to totiž nejsou takové ovce, jak se s oblibou tvrdí. Oni jen nechtěj všechno nastavovat a chtějí aby technika sloužila jim. A v tomto případě technika kolosálně selhala a uživatelé by na tom byli lépe, kdyby Apple nechal původní verzi Google maps aspoň jako samostatnou aplikaci s tím, že oznámí, že ji stáhne tehdy a tehdy (a dal dost času Googlu vytvořit vlastní a navíc jim výslovně garantoval umístění jejich aplikace do AppStore) nebo kdyby si Apple vzal daleko více času pro vytvoření perfektního produktu. Tohle nebylo mistrovské dílo, tohle byl kolosální propadák ze kterého se budou ještě dlouho lízat a pracně přetahovat uživatele z Google Maps do své aplikace.
dfx: Apple měl zaplacenou licenci na Google maps ještě na další rok a Google by jí rád dále prodloužil. Je pravda, že Google odmítal povolit Applu turn by turn navigaci nad jeho daty, ale tohle šlo řešit integraci řešení třetí strany (kvalitní TomTom). Rozhodnutí opustit Google nebylo nezbytné, ale já souhlasím s tím, že bylo naprosto správné. Jeho provedení bylo ovšem daleko od jakéhokoliv mistrovství a Stevovo jméno bych s tím opravdu nespojoval.
Ja sem s apple mapama spokojenej, jezdim podle nich uz dlouho a nemuzu rict, ze by meli vic problemu nez treba navigon. Letecky snimky chtelj vylepsit, treba kolem vltavy sou cernobily (proc sem o tomhle nikdy necetl v zadny kritice ?), prazsky ostrovy maj pomateny nazvy atd. ale presto bych uz zpatky nemenil…
Roman Zavrel: Jenze v clanku je to podane jako promyslena strategie Steva Jobse, coz je jednak cira spekulace a druhak apple fanatismus, ci prinejmensim hodne divoka fantazie (viz pozdejsi argumenty v diskuzi o propousteni v applu)…
Jinak na tom, ze Google nabidl Androidistum neco vic nevidim nic spatneho ani nelogickeho. Je to prece jeho system a je to tak v jeho zajmu. Osobne s takovym pristupem souhlasim ;-)
Roman Zavrel: V pohode, vsak o nic nejde :-)
100% súhlas s autorom článku.
Apple mapy nie sú fail. Google nechcel poskytnúť data, tak bol Apple nútený použiť mapové podklady 3tích strán. Apple nie je zodpovedný za kvalitu podkladov, kúpil čo bolo na trhu. Mapová aplikácia samotná je dobrá a hlasová navigácia je tiež dobrá.
Google prehral. Nielenže už nedostáva od Applu zaplatené miliardy dolárov za mapy, ale ešte bol nútený vyvinúť na vlastné náklady aplikáciu na konkurenčnú platformu. Proste sa chamtivci vypočítaví prepočítali.
Nevím, proč se ozývá někdo, kdo nerozumí trhu… Tento článek je za poslední dobu zase jedním z těch nejlepších… Pan Zavřel zde zcela přesně popsal strategii trhu a standardního nátlaku na konkurenci skrze trh… Strategie tohoto typu byly běžné pro Steva Jobse, nikoliv pro nynější vedení Applu, tudíž lze z určitostí předpokládat, že tento postup zvolil a nadiktoval v rámci dlouhodobých plánů své firmě právě Steve Jobs… Samozřejmě že Apple předvedl vrcholnou genialitu, neboť postupoval dle toho nejzákladnějšího vzorce… Platím miliardy a nedostávám kvalitní zboží => vypovím smlouvu a zařídím se po svém… Výsledkem je aplikace vyšší kvality, než byla ta původní a zdarma…
Tentokrát naprosto souhlasím s Romanem a jen ten kdo nevidí nebo nechce vidět hloub a dál si namlouvá něco jiného. Asi bych se zdržel pojmu mistrovské dílo, ale ten tah i přes na první pokus nedotažené mapy jim opravdu vyšel. Ba co víc, až své mapy dotáhnou tak hodně hodně googlu vezmou. A oni to moc dobře vědí proto se s mapami vytahli a nabídli s čista jasne lepší apku než pro vlastní android. Apple maps nejsou dokonalé pravda, ale myslím, že na začátek je to víc než slibné a kdo chtěl mohl vždy použít konkurenci a kdo chtěl víc začal Apple mapy pomáhat zdokonalit stejně jako to roky předtím, ať už vedomě či nevědomě, dělal pro konkurenci.
Ještě bych dodal že nyní máte možnost vybrat si z tolika map jako nikde nikdo. Nezapominejte, že tu máte na výběr ještě mapy od dalšího konkurenta-Nokie. Takže nabídka je ucelená :)
Zanedlouho google mapy dopadnou na milionech iOS a OSX zařízeních asi tak jako bych řešil jestli potřebuju jiný prohlížeč než Safari.
Použít výrazy Apple mapy a vítěz v jednom článku je hodně vtipné. Tenhle článek bych čekal až prvního dubna, teď se to vážně nehodí…
Ještě dodám jeden drobný postřeh, který z mého komentáře jasně vyplývá… Apple Maps jsou produktem trhu, produktem konkurenčního boje… A jako takové splnily svůj účel na 100%…
Nehledě na to, že já jako osoba je používám a řeknu narovinu… Já jsem zatím větší problém nezaznamenal… Právě naopak… Apple Maps jsou lepší než Dynavix respektive pořád lepší než okleštěné Google Maps (s novou verzí ještě nebyla možnost srovnat)…
Josefkam (nebo ostatní uživatelé): Mám dotaz, nepoužívám apple maps a ani jsem nepoužíval původní google maps pro navigaci a to z jednoho prostého důvodu a to datové připojení… Zajímalo by mě jak dlouho vám vydrží FUP od operátora když jedete na mapy??? Já používám navigaci iGO 8 a jsem s ním naprosto spokojený a zvlášť proto, že nemusím být připojený… Jak to tedy je? Jak je velký datový objem na jednu cestu (například Praha – Brno)… díky za odpověď :-)
Právě že u Apple Maps jsou nároky na přenos asi vůbec nejmenší ze všech map v online podobě… Je to dost problém vyjádřit nějak exaktně, nicméně třeba informace v článečku http://www.letemsvetemapplem.eu/2012/10/04/konecne-pozitivni-informace-o-apple-maps-spotrebuji-o-80-mene-dat-nez-google-maps/ jsou podle všeho dost reálné.
Pokud máte hodně malý FUP, tak je pořád asi lepší něco jako Dynavix, Tomtom nebo něco takového s ofline mapami, nicméně datové nároky na online u Applu nejsou už tak velké.
tomashr: Díky, tohoto článku jsem si nevšiml :-)