Apple opět začal prodávat operační systém Mac OS X 10.6 Snow Leopard, který se přestal prodávat současně s příchodem Mountain Lion letos v létě. Nyní však společnost Apple svůj nejlepší operační systém opět zařadila do nabídky a je k dispozici na Apple.cz za cenu 399Kč, tedy zhruba 16€. Bohužel Apple sice zařadil Snow Leopard opět do nabídky a zákazníci opět mají možnost koupit si poslendí krabicovou verzi operačního systému od společnosti Apple, ovšem samotná společnost stále víc a víc tlačí na to, aby zákaznici přešli na novější verze OS X.
Snow Leopard který je v současné době ve verzi 10.6.8 tak již nemá podporu nejnovějších aplikací ze strany Applu a dokonci ani některého hardware. Snow Leopard je však potřebný pro uživatele Mac OS X 10.5 Leopard, kteří díky němu získají přístup do Mac App Store a mohou tka updatovat na Lion nebo Mountain Lion. Největší změnou prošel operační systém právě při verzi Mac OS X 10.6 Snow Leopard, kterou dodnes používám. Mnoho uživatelů si stěžovalo, že Mac OS X 10.6 v podstatě nepřináší žádné viditelné změny. Je pravda, že jich bylo skutečně málo. Apple se totiž soustředil na pročištění zdrojových kódů samotného systému tak, aby na nich následně mohl stavět Mac OS X 10.7 Lion a nejnověji Mac OS X 10.8 Mountain Lion. Změny se tedy odehrály pod povrchem a bylo jich neskutečné množství.
Apple přepsal Finder v Cocoa, přinesl odstranění tisíců řádků zdrojových kódů a nabídl nejčistší operační systém ve své historii. Osobně tedy skutečně považuji Snow Leopard za nejčistší, nejjednodušší a také nejsvižnější operační systém v historii Mac OS X. V podstatě všechny změny, které přináší Lion a Mountain Lion jsou již nadstavbou čistého Snow Leopardu. Největší změnou pro uživatele však byla podpora pouze pro počítače s procesory Intel. Apple přestal s verzí Snow Leopard podporovat počítače s procesory PowerMac.
Mam dotaz, pokud si koupim tuhle verzi, je naka moznost ji nak nahrat na klasickej komp? Nebo to jde jen na apple pocitace? Dekuji
Jde to i na „normální“ PC, ale jen pokud dodržíš jisté HW podmínky… Je toho na netu o tom spousta… jmenuje se to myslim HACKINTOSH
Morki: Jen na stroje od Applu
Samozrejme ze to nepojde na PC. Je to iba na MACy
zadna..len apple..:)
za urcitych podminek to mozne je, ale nedava moc smysl to kupovat, protoze to bude v kazdem pripade nelegalni (Apple licence neumoznuje OSX provozovat na jinem zeleze nez jejich)… takze pokud uz clovek chce Hackintosh, tak je jednodussi si stahnout uz pripravene opatchovane instalacni medium
Ten první odstavec je radost číst :D
Jaroslav: áno
kocour: nie, iba pre info Hackintosh je založený na legálne zakúpených kópiách iOS…
(prečo sa nedá dať JB na nové veci? žeby apple? prečo sa dá dať na staré? žeby konkurencia? :), prečo apple nezlepší funkcie napr.: iphonu? žeby nestratil miliardy na appstore?)
@peto: Pojede to na PC, když víš jak… ;)
@kocour: Myslím, že použití opatchované verze OSX stažené bůhví odkud je právě ta horší varianta… Provozování LEGÁLNĚ ZAKOUPENÉHO A NEMODIFIKOVANÉHO OSX na non-Apple hardware je sice v „šedé zóně“, ale reálně nenapadnutelné, pokud takto nainstalované PC dále neprodávám či nešířím jako náhradu Apple počítače (nikoho tím nepoškozuji – ani Apple ne ;)). K nainstalování NEMODIFIKOVANÉHO OSX z originálního média potřebuji pouze PC hardware vybraný podle určitých pravidel a OpenSource bootloader. Pokud je tohle možné, nikdo na mě nemůže, protože kromě diskutabilního omezení na Apple-branded hardware (rozpor s obecnější EULA) nic dalšího neporušuji, neboť proti tomuto postupu není OSX zabezpečen žádným SW ani HW ochranným mechanismem, který bych musel odstranit, či obejít.
Otazka pre skusenych: ak bezim na Lionovi ( a mam aj zalohy Time machine len z Liona) budem vediet zo zaloh vytiahnut data a programy po downgrade systemu na Snow Leopard?
Hackintosh se opravdu při použití zakoupeného OS nedá brát za „černý“, je to taková „šedá zóna“. Dostanete se asi do rozporu s EULA, jenže její právní závaznost se blíží nule atd.
Spíš je na diskusi, zda to vůbec stojí za námahu, aby to chodilo slušně, tak se to nedá udělat vysloveně levně a navíc to úplně bez problémů také není. Něco jsem o tom psal na http://blog.fotozona.cz/2012/11/os-x-pocitat-bez-applu-dil-1.html – závěr ve stylu „jde to, ale o nějaké extázi z výsledku bych nemluvil“…
nejsem (nastesti) pravnik, ale rekl bych ze to je asi stejne legalni jako provozovat shareware typu Total Commander nebo kdyz jsme u Maca tak treba Sublime Text dele nez 30 dni a myslet si ze kdyz to kazdy mesic reinstalnu tak jsem licenci vyhovel ;-) … hodne lidi to tak dela, ale legalni to jiste neni
myslim ze Apple to nechava byt hlavne proto, ze nasledna konverze lidi z Hackintoshe na jejich hardware bude asi velka
@thr: Rozhodně to za to stojí. Popsané problémy se Sleep mode atd. se při vhodné volbě hardware vůbec nemusejí řešit. Navíc současná generace Intel čipsetů a UEFI BIOS vše výrazně zjednodušila. Souhlasím s tím, že „alternativní Mac“ se dnes jednoznačně vyplatí, pokud stavím výkonnější stroj na práci s grafikou, fotkama, videem, atd. Pro běžnou práci bohatě postačí např. Mac Mini. Pokud ale potřebuji stroj typu Mac Pro, postavím výkonově srovnatelnou PC stanici za 1/3 až 1/4 jeho ceny. Další pozitiva vidím v tom, že jsem to JÁ, kdo rozhoduje, co si do pracovní stanice osadím (procesory, paměti, graf. karty, …) a i v případě, že se Apple zblázní a začne se nadále věnovat pouze hračkám s iOS, či opustí platformu Intel, pořád mi zbude univerzální PC hardware, na němž v pohodě spustím Windows, Linux, Solaris, … No nekupte to… ;)