Voděodolností se iPhony chlubí už od roku 2016, kdy jí Apple svým telefonům vnukl poprvé. Od té doby jí výrazně vylepšil, díky čemuž jsou dle jeho slov letošní iPhony 11 Pro schopny vydržet bez problému funkční až ve čtyřmetrové hloubce po dobu 30 minut. Zdá se však, že realita je trochu jiná a to o poznání lepší.
Na voděodolnost novinek si posvítili redaktoři z magazínu CNET je svém nedávném testu. Ten spočíval jak jinak než v ponoření telefonů do určitých hloubek po dobu 30 minut, které by měly pro potřeby testu bez problému stačit. Samotný test se pak skládal z celkem tří kol, která se mezi sebou lišila jen v hloubce ponoru. A výsledky? Velmi působivé. Při ponoření iPhonů na 30 minut do čtyřmetrové hloubky totiž nedošlo k téměř žádné újmě vyjma mírně zhoršené funkčnosti reproduktoru, jehož zvuk nebyl tak jasný jak by být měl. Ve druhém kole testu byly telefony ponořeny do osmimetrové hloubky a ani ta je ve výsledku nepoškodila, ba dokonce ani nezhoršila stav reproduktoru. Ani třetí kolo, které spočívalo v ponoření do 12 metrů, nepřineslo žádné poškození, díky čemuž lze s trochou nadsázky říci, že voděodolnost nových iPhonů 11 Pro je mnohem lepší, než udává samotný Apple.
Po testu podrobili redaktoři testované telefony detailnímu zkoumání, které jejich skvělou voděodolnost jen potvrdilo. Kromě mírného poškození reproduktoru, jehož citlivé membrány se neporadily zcela dokonale s tlakem, který v dané hloubce je, totiž nic nenaznačovalo, že by s nimi byly podobné testy prováděny. Navíc reproduktor se po důkladném vysušení též téměř zpamatoval a jeho poškození tak nebylo příliš výrazné. Co si tedy ve výsledku z testů odnést? V první řadě to, že novinky mohou skutečně snést ponory do hloubek mnohem větších než doporučuje samotný Apple. Záměrně však říkáme “mohou”. V minulosti se totiž mockrát ukázalo i to, že jablečné telefony nezvládly ani hloubky, které podle Applu měly. To by zřejmě ve výsledku nikomu nevadilo, kdyby se ovšem na poškození vodou vztahovala záruka. Ve výsledku se tak dá říci, že ponory do jakýchkoliv hloubek jsou svým způsobem stále stejně riskantní jako v roce 2016, jelikož pokud telefon na následky potopení odejde, nezbude vám nic jiného, než si zakoupit nový. Nezbývá než doufat, že se Apple v budoucnu v tomto směru umoudří a do záruky zakomponuje i poškození vodou.
Právě proto, že Apple je moudrý až dost, tak poškození vodou záruka nekryje. Nedá se totiž nijak prokázat do jaké hloubky byl telefon a na jak dlouho ponořen a tudíž by se takto dalo podvodem telefon reklamovat.
Tvl.. moudrá firma :-D :-D :-D
Tak zásadní je, že došlo k poškození. To, že bylo mírné je hezké, ale došlo. Takhle by totiž šlo teoreticky vadu reklamovat (kdyby Apple záruku uznával). Pokud berete ponoření úplně nového zařízení za test. Tak to je jako testovat udávaný výkon motoru na novém autě. Ten reál je ale v používání. Až těsnění zpuchří a až se krutem ( v kapse, nebo pády) telefon rozklíží. Pak ho ponořte na minutu a zapnutý a můžete mu říct pápá. Garanci většina výrobců nedrží právě kvůli nepředvídatelnosti uživatelů a prostředí kde se přístroj používá.
Stupidni prirovnani. Vykon se udava prave u novych aut. Starim vykon klesa. “Telefon se rozklizi”…hmm, evidentne odbornik.
A to je přesně co tu popisuji. Do nového auta nezatéká. Do starého právě ano. Parametr je na začátku v pořádku a časem se mění. Výrobce u nového telefonu řekne je voděodolný a časem o tuto vlastnost příjde. I Apple v záručních podmínkách píše, že se nejedná o stálou vlastnost. U deset let starého auta ti také neuznají na záruku, že ti zatéká dovnitř. Rozklížení vznikne když se telefon ohne v kapse nebo praskne displej. Telefon je lepený a lepidlo při velkém namáhání povolí. Už jsem zažil u nás na reklamacích dost mírně i hodně „rozevřených iphonů. U některých se mezi displejem a zády dala prostrčit i propiska. A nebyl to jen iPhone 6. Bylo tu i X, XS. Pokud nevíte nebo neznáte, tak doporučuji navštívit servis nebo nějaký jiný než i(obchod). Ty i(obchody) totiž nesmí ukazovat poškozené výrobky a nesmí ani podobné události komentovat. Je to totiž podmínka Applu ve smlouvě pro Premium resselery. Jinak jim tohle označení vezmou.
Beru to spis jako nouzi kdyz se neco stane. Včera jsem vylil vodu omylem na svůj 11Pro v restauraci. Takze asi tak
Krok ze strany Applu se zárukou chápu, dost by se to zneužívalo.
Stupidni prirovnani. Vykon se udava prave u novych aut. Starim vykon klesa. “Telefon se rozklizi”…hmm, evidentne odbornik.
Myslím, že kdo chtěl, pochopil.
Je normální, že těsnění v čase degraduje.
No on to Jablíčkář napsal dobře, tak jak to je. Adame ty jsi prostý hlupák. Souhlasím s vývojem ale tak dalo se to čekat, jen doufat že konstrukce bude více upevněná a držet než předešlé modely.
Mně stačil praktický test na koupališti, kde jsme si s kamarádama tak trochu hráli s telefony – házeli je do bazénu, fotili se a natáčeli pod vodou atd. trvalo to hodinu. A výsledek? Xperii XZ odešel spodní mikrofon, ale jinak funguje až do ted. Kamaradovemu iPhonu Xr nejdřív začal problikávat displej, šla tam vidět pěkná spousta vody a nakonec do 3 dnů strávených v rýži odešel úplně, dnes už má nový.
Jouda. Jak prihodne jmeno k tomu textu. Pokud delate s telefony tohle, tak 1) jste jeste deti 2) dobre vam tak-za blbost se plati.
Staci si precit specifikaci a nechapat slovo “vodeodolny”, ze je vodotesny a muzete s tim delat takovy pi.oviny. Achjo🤣
Nebyl nahodou prvni vodeodolny iphone – iphone 7 ktrery byl predstaven v roce 2016???
Byl. :) V článku jsou nejen 2 faktické, ale i 2 pravopisné chyby.
A nebo jsme třeba slavili rozlučku se svobodou a prostě si užívali srandu :) každopádně jako prakticky test odolnosti iPhonu to stačilo.