Zavřít reklamu

Minulý týden představil přímý konkurent jablečné společnosti, Google, své nové vlajkové lodě v podobě zařízení Pixel 4 a Pixel 4 XL. S největší pravděpodobností se mělo jednat o odpovědi na nový iPhone 11 Pro a 11 Pro Max, avšak podle prvních rozsáhlejších recenzí, které se objevují na zahraničních magazínech, tomu tak není. Nový Pixel čtvrté řady nesahá iPhonům 11 s přívlastkem Pro ani po kotníky, což potvrzují jak recenze, tak také zklamání mnohých příznivců operačního systému Android a společnosti Google. Pojďme se společně podívat na to, jak tedy nové Pixely hodnotí velké zahraniční magazíny, které již měly možnost si novou vlajkovou loď od Googlu osahat a otestovat.

Android Central

Tento androidí magazín uvádí, že velikost Pixel 4 XL je dobrou volbou. Je o něco větší, než Galaxy S10+, avšak naopak o něco menší, než Note 10+ a OnePlus 7 Pro. Zařízení se podle slov recenzenta dobře drží v ruce, především díky zaobleným stranám telefonu. Pochvaly se dočkaly také gesta z Androidu 10, kdy nově nemusíte pro vracení se zpět klepnout na tlačítko ve spodní části obrazovky, nýbrž stačí přejet prstem z okraje displeje do jeho středu. Pixel 4 a 4 XL se nově dočkal také rádiového senzoru z projektu „Soli“, díky kterému můžete provádět gesta nad displejem zařízení, čímž ho můžete ovládat. Prozatím však můžete díky rádiovému senzoru provádět pouze dvě gesta, a to pro přeskočení či vracení se zpět při přehrávání skladeb. Navíc k tomu bohužel tato gesta nefungují ve všech aplikacích a rozhodně nejsou 100% spolehlivé. „Když se vám nepodaří gestem přeskočit písničku, tak se cítíte a vypadáte jako idioti, kteří nad svým telefonem mávají rukou. Stále je jednodušší rozsvítit displej a klepnout na tlačítko pro přeskočení skladby,“ uvádí recenzent z Android Central.

Odemykání pomocí obličeje je jednoduše skvělé, alespoň tedy u Applu s funkcí Face ID. Uživatelé nových Pixelů, kteří se také dočkali skeneru obličeje, to samé říci nemohou. Nejedná se ani tak o problém se samotným senzorem, ale o problém vývojářů. Abyste mohli odemknout nějakou aplikaci pomocí obličeje v novém Pixelu 4, tak musí ona aplikace disponovat novým API s názvem BiometricPrompt. Pokud aplikace tímto API nedisponuje, tak ji jednoduše pomocí obličeje nemůžete odemknout. „Znamená to, že se musíte vrátit zpět v čase ještě před odemykání pomocí otisku prstu, tedy zadat přihlašovací jméno a heslo.“ Zdá se, že kamenem úrazu je u nových Pixelů také slabá výdrž baterie. Apple letos u výdrže baterie posunul laťku o mnoho výše a vypadá to, že konkurence se na onu laťku nemůže dostat. Nový Pixel 4 a Pixel 4 XL vydrží sotva jeden den: „V klasickém dni v týdnu jsem Pixel 4 XL využíval okolo 13 až 15 hodin a večer dosáhla baterie pouhých 5 %, společně s využitím spořiče baterie dosáhla večer 15 %. Při více vytíženém dni se mi podařilo Pixel 4 XL vybít za pouhých 12 hodin, a to jsem často využíval spořiče baterie.“

Nejlepší věcí na samotném Pixelu 4 je podle slov recenzenta z Android Central zadní kamera. Pixel 4 nově nabídne lepší podání barev, jas, vykreslení textur a ostrost. Zlepšení podání barev a jasu bylo letos velmi důležité, jelikož loňský Pixel 3 některé fotografie podexponovával a výsledné fotografie byly spíše vybledlé. Pixel 4 tedy dokáže lépe nastavit expozici snímku, výsledné fotografie jsou na pohled rozhodně lepší a zároveň nemají příliš velkou saturaci. „Z kamery Pixelu 4 jsem byl ihned nadšený více, než vloni u kamery Pixelu 3.“ Otázkou však zůstává, zdali si pořizujete nový telefon jen kvůli jeho fotoaparátu…

Android Authority

Druhý z velmi populárních magazínů, který se v zahraničí věnuje Androidu a jeho zařízením, popisuje Pixel 4 jako dobré zařízení, které toho hodně slibuje, avšak ve skutečnosti sliby neplní. V mnohých oblastech je údajně Pixel 4 skvělým zařízením – přináší hned několik technických vylepšení, avšak zapomíná na obyčejné uživatele, kteří potřebují kromě nejnovějších technologií také například větší výdrž baterie. „I přesto tohle zařízení bude mít úspěch, avšak jen kvůli tomu, že je od Googlu. Ostatní společnosti nabízí o mnoho lepší zařízení za nižší cenu. Pixel 4 mi připadá jako telefon zkonstruovaný pro inženýry z Googlu a nikoliv pro obyčejné uživatele.“

Co se týče rádiového senzoru, tak v tomto případě recenzent uvádí, že u Pixelu 4 fungoval ve většině případů. Když se ale chopil Pixelu 4 XL, tak se mu rádiový senzor pro využití gest nepovedlo použít ani jedinkrát. „Neměl jsem to štěstí, abych mohl využít rádiový senzor na větším Pixelu 4 XL. Možná se mi do rukou dostalo zařízení, u kterého byl senzor vadný.“ Nutno však podotknout, že na mnoho internetových fórech se objevují uživatelé, kteří mají podobné problémy. Těžko říct, zdali se jedná o zařízení s od výroby nefunkčním senzorem, anebo je to otázka pouze aktualizace softwaru. I v případě Android Authority se stala výdrž baterie velkým problémem. Recenzent dokonce uvedl, že mezitím, co ostatní společnosti výdrž baterie neustále zvětšují, tak Google jde úplně opačným směrem. „Je naprosto zbytečné zařízení přidávat 90Hz displej, radarový senzor, kameru s dlouhou expozicí a další vychytávky, když je nemůžete využít celý den.“

Fotografie z Pixelu 4 jsou oproti Pixelu 3 více detailní a mají lepší vyvážení barev díky speciálnímu algoritmu.

I v tomto případě získala největší slávu kamera Pixelu 4 a 4 XL. Fotografie z nové vlajkové lodi jsou oproti té loňské více detailní a mají lepší vyvážení barev díky speciálnímu algoritmu. Vylepšení se dočkala také funkce HDR, či například focení portrétových fotografií a selfies. U selfies si však recenzent všiml, že občas zkreslují okolí. Portrétový režim se však údajně dočkal vylepšení v oblasti bokeh efektu, který je nyní o mnoho více přirozenější.

The Verge

Magazín The Verge má na Pixel 4 a Pixel 4 XL velmi podobný pohled, jako oba magazíny uvedené výše. The Verge lehce kritizuje rádiový senzor, který měl být naprosto skvělou vychytávkou. Údajně však funguje pouze, když je zařízení položeno na stole a prozatím jej můžete využít jen pro přeskakování skladeb. „Jakmile jsem se však naučil správné gesto, využíval jsem senzoru více. Když teď píšu tuhle recenzi a hraje mi z Pixelu hudba, tak jednoduše stačí mávnout rukou nad jeho displejem a nechtěná skladba se přeskočí.“ Recenzent The Verge byl opět nadšen z kamery, u které pociťuje oproti loňskému Pixelu 3 zlepšení v případě vyvážení barev. Pixel 4 má údajně větší kontrast a více modrých tónů. Bohužel však Googlu ujel vlak u zaznamenávání videí. Maximální nastavení, při kterém dokáže Pixel 4 nahrávat videa, je 4K při 30 FPS. „Apple je v tomto případě napřed, avšak Samsung a ostatní společnosti naopak tolik nezaostávají.“

Jak určitě z recenzí pocházejících ze zahraničních magazínů pociťujete, tak nový Google Pixel 4 (XL) rozhodně nepatří mezi přímé konkurenty iPhonu 11 Pro. Nový Pixel se nejnovějším vlajkovým lodím od Applu může rovnat maximálně ve fotoaparátu. Největší kámen úrazu je v případě nových Pixelů 4 slabá výdrž baterie, ale také slabší zpracování samotné zařízení. Vylepšení by se také určitě měl v budoucnu dočkat rádiový senzor, společně s odemykáním pomocí obličeje. Uvidíme, zdali Google všechny tyto neřesti vylepší v rámci aktualizací systému, či přijdou až příští rok společně s Google Pixel 5.

Dnes nejčtenější

.