Minulý týden představil přímý konkurent jablečné společnosti, Google, své nové vlajkové lodě v podobě zařízení Pixel 4 a Pixel 4 XL. S největší pravděpodobností se mělo jednat o odpovědi na nový iPhone 11 Pro a 11 Pro Max, avšak podle prvních rozsáhlejších recenzí, které se objevují na zahraničních magazínech, tomu tak není. Nový Pixel čtvrté řady nesahá iPhonům 11 s přívlastkem Pro ani po kotníky, což potvrzují jak recenze, tak také zklamání mnohých příznivců operačního systému Android a společnosti Google. Pojďme se společně podívat na to, jak tedy nové Pixely hodnotí velké zahraniční magazíny, které již měly možnost si novou vlajkovou loď od Googlu osahat a otestovat.
Android Central
Tento androidí magazín uvádí, že velikost Pixel 4 XL je dobrou volbou. Je o něco větší, než Galaxy S10+, avšak naopak o něco menší, než Note 10+ a OnePlus 7 Pro. Zařízení se podle slov recenzenta dobře drží v ruce, především díky zaobleným stranám telefonu. Pochvaly se dočkaly také gesta z Androidu 10, kdy nově nemusíte pro vracení se zpět klepnout na tlačítko ve spodní části obrazovky, nýbrž stačí přejet prstem z okraje displeje do jeho středu. Pixel 4 a 4 XL se nově dočkal také rádiového senzoru z projektu „Soli“, díky kterému můžete provádět gesta nad displejem zařízení, čímž ho můžete ovládat. Prozatím však můžete díky rádiovému senzoru provádět pouze dvě gesta, a to pro přeskočení či vracení se zpět při přehrávání skladeb. Navíc k tomu bohužel tato gesta nefungují ve všech aplikacích a rozhodně nejsou 100% spolehlivé. „Když se vám nepodaří gestem přeskočit písničku, tak se cítíte a vypadáte jako idioti, kteří nad svým telefonem mávají rukou. Stále je jednodušší rozsvítit displej a klepnout na tlačítko pro přeskočení skladby,“ uvádí recenzent z Android Central.
Odemykání pomocí obličeje je jednoduše skvělé, alespoň tedy u Applu s funkcí Face ID. Uživatelé nových Pixelů, kteří se také dočkali skeneru obličeje, to samé říci nemohou. Nejedná se ani tak o problém se samotným senzorem, ale o problém vývojářů. Abyste mohli odemknout nějakou aplikaci pomocí obličeje v novém Pixelu 4, tak musí ona aplikace disponovat novým API s názvem BiometricPrompt. Pokud aplikace tímto API nedisponuje, tak ji jednoduše pomocí obličeje nemůžete odemknout. „Znamená to, že se musíte vrátit zpět v čase ještě před odemykání pomocí otisku prstu, tedy zadat přihlašovací jméno a heslo.“ Zdá se, že kamenem úrazu je u nových Pixelů také slabá výdrž baterie. Apple letos u výdrže baterie posunul laťku o mnoho výše a vypadá to, že konkurence se na onu laťku nemůže dostat. Nový Pixel 4 a Pixel 4 XL vydrží sotva jeden den: „V klasickém dni v týdnu jsem Pixel 4 XL využíval okolo 13 až 15 hodin a večer dosáhla baterie pouhých 5 %, společně s využitím spořiče baterie dosáhla večer 15 %. Při více vytíženém dni se mi podařilo Pixel 4 XL vybít za pouhých 12 hodin, a to jsem často využíval spořiče baterie.“
Nejlepší věcí na samotném Pixelu 4 je podle slov recenzenta z Android Central zadní kamera. Pixel 4 nově nabídne lepší podání barev, jas, vykreslení textur a ostrost. Zlepšení podání barev a jasu bylo letos velmi důležité, jelikož loňský Pixel 3 některé fotografie podexponovával a výsledné fotografie byly spíše vybledlé. Pixel 4 tedy dokáže lépe nastavit expozici snímku, výsledné fotografie jsou na pohled rozhodně lepší a zároveň nemají příliš velkou saturaci. „Z kamery Pixelu 4 jsem byl ihned nadšený více, než vloni u kamery Pixelu 3.“ Otázkou však zůstává, zdali si pořizujete nový telefon jen kvůli jeho fotoaparátu…
Android Authority
Druhý z velmi populárních magazínů, který se v zahraničí věnuje Androidu a jeho zařízením, popisuje Pixel 4 jako dobré zařízení, které toho hodně slibuje, avšak ve skutečnosti sliby neplní. V mnohých oblastech je údajně Pixel 4 skvělým zařízením – přináší hned několik technických vylepšení, avšak zapomíná na obyčejné uživatele, kteří potřebují kromě nejnovějších technologií také například větší výdrž baterie. „I přesto tohle zařízení bude mít úspěch, avšak jen kvůli tomu, že je od Googlu. Ostatní společnosti nabízí o mnoho lepší zařízení za nižší cenu. Pixel 4 mi připadá jako telefon zkonstruovaný pro inženýry z Googlu a nikoliv pro obyčejné uživatele.“
Co se týče rádiového senzoru, tak v tomto případě recenzent uvádí, že u Pixelu 4 fungoval ve většině případů. Když se ale chopil Pixelu 4 XL, tak se mu rádiový senzor pro využití gest nepovedlo použít ani jedinkrát. „Neměl jsem to štěstí, abych mohl využít rádiový senzor na větším Pixelu 4 XL. Možná se mi do rukou dostalo zařízení, u kterého byl senzor vadný.“ Nutno však podotknout, že na mnoho internetových fórech se objevují uživatelé, kteří mají podobné problémy. Těžko říct, zdali se jedná o zařízení s od výroby nefunkčním senzorem, anebo je to otázka pouze aktualizace softwaru. I v případě Android Authority se stala výdrž baterie velkým problémem. Recenzent dokonce uvedl, že mezitím, co ostatní společnosti výdrž baterie neustále zvětšují, tak Google jde úplně opačným směrem. „Je naprosto zbytečné zařízení přidávat 90Hz displej, radarový senzor, kameru s dlouhou expozicí a další vychytávky, když je nemůžete využít celý den.“
I v tomto případě získala největší slávu kamera Pixelu 4 a 4 XL. Fotografie z nové vlajkové lodi jsou oproti té loňské více detailní a mají lepší vyvážení barev díky speciálnímu algoritmu. Vylepšení se dočkala také funkce HDR, či například focení portrétových fotografií a selfies. U selfies si však recenzent všiml, že občas zkreslují okolí. Portrétový režim se však údajně dočkal vylepšení v oblasti bokeh efektu, který je nyní o mnoho více přirozenější.
The Verge
Magazín The Verge má na Pixel 4 a Pixel 4 XL velmi podobný pohled, jako oba magazíny uvedené výše. The Verge lehce kritizuje rádiový senzor, který měl být naprosto skvělou vychytávkou. Údajně však funguje pouze, když je zařízení položeno na stole a prozatím jej můžete využít jen pro přeskakování skladeb. „Jakmile jsem se však naučil správné gesto, využíval jsem senzoru více. Když teď píšu tuhle recenzi a hraje mi z Pixelu hudba, tak jednoduše stačí mávnout rukou nad jeho displejem a nechtěná skladba se přeskočí.“ Recenzent The Verge byl opět nadšen z kamery, u které pociťuje oproti loňskému Pixelu 3 zlepšení v případě vyvážení barev. Pixel 4 má údajně větší kontrast a více modrých tónů. Bohužel však Googlu ujel vlak u zaznamenávání videí. Maximální nastavení, při kterém dokáže Pixel 4 nahrávat videa, je 4K při 30 FPS. „Apple je v tomto případě napřed, avšak Samsung a ostatní společnosti naopak tolik nezaostávají.“
Jak určitě z recenzí pocházejících ze zahraničních magazínů pociťujete, tak nový Google Pixel 4 (XL) rozhodně nepatří mezi přímé konkurenty iPhonu 11 Pro. Nový Pixel se nejnovějším vlajkovým lodím od Applu může rovnat maximálně ve fotoaparátu. Největší kámen úrazu je v případě nových Pixelů 4 slabá výdrž baterie, ale také slabší zpracování samotné zařízení. Vylepšení by se také určitě měl v budoucnu dočkat rádiový senzor, společně s odemykáním pomocí obličeje. Uvidíme, zdali Google všechny tyto neřesti vylepší v rámci aktualizací systému, či přijdou až příští rok společně s Google Pixel 5.
Předraženej telefon s mnoha nesmyslnými omezeními, která jsou mnohdy uměle vytvořená. Google se tak přiblížil novým iPhonům… ale svý fanoušky si to najde
Google obecne od dob skvelych Nexusu dela pomerne nesmyslne kramy.
V dobe Nexusu S a Nexusu 7 2013 to byly skvele stroje za slusnou cenu.
Od doby Pixelu je cinska konkurence jinde.
Souhlasim nexusi byli vyborne kdyz si na to google sam dohlizel. A meli i dlouhou podporu od google. Ale ty Pixeli nedavaji smysl uz zadnej. To uz radsi nejaky ten xiaomi.
Bjorne, sleduji tve zamindrakovane komentare. Co te tak sere, ze furt jen hejtujes?
Tak řada Nexus byla slušná, nevim proč ty Pixely tak dojebavaj. To neni hejt, jen lamentace nad demencí managementu dnešních firem vyrábějící telefony. Nedělá to jen Google ale i Samsung, Huawei o Apple nemluvě. Odebírají užitečné funkce a ještě se tím chlubi
Popravde, vzhledem k cene by se mel Pixel 4 srovnavat s iPhone 11 a ne s iPhone 11 Pro.
Rozhodně nesouhlasím, když Pixel stojí 26000 Kč, iPhone 11 20500 Kč a iPhone 11Pro 30000 Kč. Blíže to je rozhodně k ceně modelu Pro…
A porovnávate 64 GB verzie? Pri nich je P4 dokonca lacnejší ako iPhone 11.
Oficialna cena Pixelu 4 je 749€
Oficialna cena iPhone 11 je potom o 799€. To že si ho nezmyselne CZC nacenila je výsmech. A dúfam, že im to nikto nekúpi.
Ale suhlasím s tým, že Pixel 4 jednoznačne utočí na iPhone 11 Pro. Velkostou, dizajnom, displejom,kvalitou fotografie…etc
Myslím si že za PRO technologie, je potom vtipné ked sa ušetrí. Pro mám samozrejme na mysli: 90Hz dislej, USB-C, Motion sense, neuveritlen progresívny Asistent, či kopec drobností na ktoré sa iPhone nechyta
iPhone 11, vedla Pixelu 4 vyslovene vyzerá ako low end – displej dobrý len do momentu kým ho neposadíte vedla Amoledu (neveríte zajdite si do iStore). Otrasne rámčeky a hnusný notch. 47 gramov rozdiel v hmotnosti je potom už len taká čerešnička, o 5W nabijaní škoda pomlčať.
A co v tomhle článku není pravda? OK, Xiaomi, Samsung, Huawei mají telefony, který iPhone v něčem převyšují, ale ten Pixel je celkem na nic….. Souhlasím, že pro někoho iPhone prostě není, jsou věci, kde Apple výrazně zaspal, ale Pixel je bohužel ještě horší..
a kdeze to apple zaspal, pokial mi je zname androidi sa len dotahuju s hw a os nestoji za rec.
Vypíchnout problémy určitého modelu z internetu může člověk prakticky ohledně jakéhokoliv telefonu. iPhony nevyjímaje. Co rok to nějaké potíže, o iOS ani nemluvě. Co měsíc to se akorát opravují nějaké chyby. V čem je tedy iOS, potažmo Apple lepší? Google také opravuje, ale jelikož to není Apple, je to špatně. Trošku na hlavu, ne?
Například Motion Sense, nebo Face Unlock. Ve světě Androidu se jedná o naprosto nové technologie a určité chyby se daly očekávat, každopádně to ale není nic co by Google nemohl
opravit a neopravil. Například na opravě pro Face Unlock Google už pracuje. To že ještě funkce není rozšířená u každé aplikace? Ten telefon je na trhu týden, tak co čekáte? Přijde mi že házet špínu na jiné značky už je jaksi v kruzích Apple fanoušků tak nějak „in“ aby si dokázali že oni mají to nejlepší. A to mi dost vadí.
Jinými slovy nic není dokonalé, a to by si každý měl uvědomit, kor když se jedná o novinky. Já Googlu osobně hodně fandím, čerstvý vzduch je potřeba.
Velmi dobrý displej, nejlepší iterace Androidu, aktualizace a updaty z první ruky, top foťák, Titan M, Face Unlock, Motion Sense, Google Asistent, Live HDR+, velice slušně repráky,výborné zpracování. Úložiště mohlo být větší, stejně tak jako baterie, to jsou asi dvě věci které mi vadí nejvíce. Snad se Google poučí. Pro mě je ale ten telefon ideální.
Mně by třeba Google Pixel vůbec nestačil. Malé úložiště, nicmoc výdrž baterky… Pro mě dost podstatné věci. A mávání nad displayem a ovládání mi přijde použitelné akorát tehdy, když máte telefon na stole, ale za mě je jednodušší přepínat na hodinkách, a to fakt nemusí být Apple Watch, ale i Xiaomi Mi Band 4 za 6 stovek. Fakt si nemyslím, že je Pixel lepší než vlajkové lodě Samsungu, Huaweie nebo že by přetčil Xiaomi. iPhone je taky lepší než Google Pixel 4xl, ale zaostává v mnohým za některými Android telefony. Na druhou stranu je v mnohém lepší.
No, jestli si myslíte že ten mobil pro někoho nemůže být lepší jen kvůli kapacitě baterie nebo kvůli malému úložišti, tak vás nechápu. Pixel má pro dost lidí o dost více plusů než ostatní značky.
Google by se měl držet pouze jedné věci, kterou umí nejlépe – vyhledávání. Vše ostatní stojí za hovno. Android, bezpečnost, cloudy, email apod.
Víte co spojuje téměř všechny Hollywoodské celebrity? Že používají Apple. A víte co se všem stalo? Že jim jejich iCloud někdo vykradl.
A mohl za to Apple? Nikoliv. Prý slabá hesla. Sorry jako.