Ben Lowy je fotograf, který se vydává na nejnebezpečnější místa na světe, na kterých pořizuje fotografie, které následně obletí celý svět prostřednictvím nejpopulárnějších serverů a magazínů na světě. Na tom, že poslední obal zřejmě nejznámějšího magazínu na světě Time zobrazuje Benovu fotografii by tedy nebylo nic až tak zvláštního, kdyby však jeho pracovním nástrojem při focení reportáží nebyl iPhone 4s. Poslední obálka Time je skutečně focena iPhonem 4s.
Ben Lowy byl během své práce v Afghánistánu, Libyi, Iráku, Iránu a nyní když v USA řádil hurikán Sandy, zůstal doma. Ben je ottiž američan a vyfotit fotografii pro obálku Time tak vyrazil pěšky ze svého domu. Redaktor serveru tuaw.com Mel Martin je Benův přítel a tak se jej měl možnost zeptat na několik otázek, které souvisí s tím, že fotografuje na iPhone. Konkrétně do výbavy tohoto profesionálního fotografa patří dvojice iPhone 4s, kdyby jeden selhal, Mophie Juice Pack (baterie pro nabíjení iPhone) a malá LED svítilna Manfrotto. První oázka samozřejmě směřovala na to, jak si Ben připadá mezi kolegy, kteří ke své práci používají zrcadlovky od Nikonu nebo Canonu, které spolu s filtry, battery packy a objektivy tvoří sety za miliony korun.
„Profíci mají obšas tendenci tlačit mě stranou z míst, odkud lze pořídit nejlepší záběr, myslí si, že jsem turista nebo amatér. Podle mě je však iPhone 4s velmi jednoduchý a malý fotoaparát, který umožňuje snadno přidat efekty nebo si pohrát s vyvážením barev.“
Pokud jde o software který Ben používá, hraje si často s aplikacemi Hipstamatic a Snapseed. Pokud potřebuje vytvořit fotografie se starodávným vzhledem, použije Instagram. Jediná stížnost od Bena přichází na kvalitu fotografií, které dokáže iPhone vytvořit v případě, že je v okolí nízké světlo. Vzhledem k tomu, že ben miluje dělat fotografie v takzvaných zlatých hodinách, neboli ve chvílích kdy je západ slunce nebo naopak svítání, chybí mu u iPhone možnost ovládat rychlost závěrky a hloubku ostrosti. Na druhé straně však miluje možnost nabídnout divákům a čtenářům fotografie bezprostředně poté, co vzniknou. Přímo z místa může odeslat fotografie na servery, kde k nim mají přístup miliony lidí z celého světa.
Poslední otázka pak směřuje na to, zda si Ben myslí, že se iPhone může rovnat s drahou fotografickou technikou. Lowy říká: „Umění fotografa definuje kvalitu fotografie, nikoli jeho zařízení. Každý má pero, ale ne každý umí kreslit.“
V podstatě má pravdu… Já mám fotoyybavení za něco kolem čtvrt miliónu, tak celkem vím, co to umí. Ano, je spousta věcí, ve kterých to je nenahraditelné. Na druhé straně ale už zhruba od kvality iP4 zjišťuji, že z hlediska focení na pohled primitivní telefon stačí na strašně moc věcí a výsledky vůbec nejsou zlé. A když člověk potřebuje nějaké reportážní fotky, které budou spíše jen na internetu, tak s tím telefonem vlastně vystačí úplně…
Pro výrobce fototechniky mimochodem žádná idylka, telefony už dnes velmi tvrdě omezují prodej kompaktů, což je objemově největší položka…
Áno, kvalitatívne je iPhone4S porovnateľný s kompaktmi, ale používať ho profesionálne?
Verím že sa mu podarilo pár naozaj dobrých fotiek, ale fotiť s iphonom je o veľkej náhode. Teraz nemyslím rodinné cvaky na výlete.
Viem že môj 4S fotí celkom obstojne, ale nefotím nim takmer vôbec. Prečo? Lebo ma to nebaví, mám Nikona D7000 a keď mi nejaký okamih stojí za zachytenie fotky/videa tak ho chcem mať v čo najvyššej kvalite a to nevravím o prácou z hĺbkou ostrosti, ktorá je s iphone brutálna (malý čip) a toto patrí medzi hlavné vyjadrovacie prostriedky vo fotografii. „Feel“ fotografie odfotenej svetelným objektívom s malou hlbkou ostrosti je niekde úplne inde ako pri fotke z mobilu.
By ma zaujímalo ako s iphonom fotí ten západ slnka, so zrkadlom to odfotím ľavou zadnou (statív, diaľková spúšť, plný manuál, prechodový filter)
Tady ale nejde o náhradu DSLR, ale o doplněk. A věřte tomu, že 4S (nebo nějakou alternativu) užívá jako vedlejší přístroj hodně profíků. Z Čechů třeba J. Šibík. Normálně fotí „velkými přístroji“, ale když potřebuje být nenápadný anebo udělat něco rychle, tak hned dojde na telefon. Nebo se udělá reportáž do týdeníku kvalitně zrcadlem, ale „rychlá fotka“ pro aktuální zprávy jde rovnou z telefonu, ze kterého se to přímo odešle k okamžité publikaci atd…
Tohle prostě není téma k diskuzi – telefony se opravdu takto využívají a je to běžné i u opravdu respektovaných profíků. Fotograf v tomto článku je výjimkou v tom, že se tváří jako že už fotí jen telefonem, to přeci jen obvyklé není, ale v méně vyhrocené formě takto pracuje kdekdo…
Výrok na konci článku je všeřikající a budu ho používat. Bohužel většina lidí to dtejně nepochopí a bude se hnát za pixely a podobnými zbytečnostmi.