Určitě to znáte, rozhodnete se pro lehké řešení protože to prostě musí fungovat, jenže pak zjistíte, že to ještě není úplně ono. No a to se stalo i mně. V předchozím článku k pokusu vytvořit Fusion jsem se rozhodl použít k vytvoření Fusionu přímo grafické rozhraní DiskUtility. Teď už vím že to takto nefunguje, ačkoliv k určitému zrychlení dojde je to způsobeno spíše vlastnostmi RAID0 s metodou prokládání. Systém sám se choval velmi svižně nabíhal 45sekund. Jednotlivé aplikace se spouštěly oproti klasickému disku výrazně rychleji například Aperture 3,1 sekundy. Jenže že bych byl tak hloupý a nepošťouchlo mně to, že iStats nedokáže rozlišit disk který zrovna pracuje. Když je člověk zaslepený nehledí na důkazy ani zkušenosti a znalosti.
Dále se již k tomuto nebudu vracet, jinak bych se až příliš červenal. Tedy po proměření a zaznamenání časů přišel na řadu restart a zahájení nové instalace. Zálohu už jsme hotovou měl. Zahájil jsem tedy instalaci opět vstupem do Disk Utility, nad každým diskem jsem si zjistil základní informace, zejména identifikátory obou disků. Vybaven těmito informacemi jsem uzavřel Disk Utility a přešel na Terminál. V terminálu jsme zadal.
diskutil cs create Fusion disk0 disk1
cs/CoreStorage – příkaz práce s disky
create – příkaz vytvoření disku (skupiny disků)
Fusion – Jméno nového disku
disk0 – identifikátor SSD disku
disk1 – identifikátor HDD disku
Z výsledného výstupu jsem si zkopíroval UUID nového disku
diskutil cs createVolume 69D1ECF1-1802-4B4B-9B13-BDBBEC45C011 jhfs+ Fusion 285g
CreateVolume – příkaz vytvoření logického svazku
69D1ECF1-1802-4B4B-9B13-BDBBEC45C011 – UUID zkopírované z výsledku vytváření disku
jhfs+ – formát svazku (žurnálovaný HFS+)
Fusion – jméno svazku
285g – velikost nového svazku
Po uzavření terminálu jsem pokračoval běžnou instalací. Půlhodinka času, tak akorát abych si v Gaggii udělal espresso italiano. Posilněný a dobře naladěný jsem nejprve nakopíroval iTunes knihovnu, Videa, zkušební Aperture knihovnu a zcela zbytečná data, až po zaplnění kapacity SSD disku jsme začal instalovat aplikace iWork, Office, iLife, Aperture, potom veškeré aktualizace a konečně testování. Tentokráte iStats ukazuje to co má. Systém naběhne za pouhých 21sekund. Aperture 1,5 sekundy. Časy se ustalují po druhém až třetím spuštění. V iStats je vidět přesun souborů z HDD na SSD. Pokud se do toho také někdo pustíte, podělte se o svou zkušenost, nezapomeňte zálohovat a hlavně, uvědomte si že celý postup je experimentální.
Ano, toto je správný postup. Základem je Logical Volume Group ze 2 disků, takže toto fungovat bude… Ještě tak umět selektivně uspávat jen HDD a bylo by to dokonalé… ;)
Děkuji za návod, v budoucnu vytvoření takového disku budu uvažovat. Aktuálně mám v macbooku 256GB SSD a s tím si nejspíše vystačím, ale v takovém Mac Mini jistě přijde vhod;-)
Fusion je moc hezká technologie, ale také bude náchylnější na ztrátu dat, protože data jsou na dvou discích a pokud se jeden z disků poškodí tak se k datům nikdy nedostanete. Pokud nebudete mít zálohu. Myslím že v brzké době vznikne grafická utilita, pro méně zdatné uživatele.
Mám to hotové, oproti minulému návodu je to podstatně rychlejší a už každý disk dělá něco jiného. Nárůst rychlosti jsem zaznamenal v předrenderování videa ve Final Cut Pro X. Videa jsem měl na točivém disku, teď nevím :-D
asi budu vypdat jako BFU ( za coz se zas tak moc nestydim), ale nejak jsem ten postup krok za krokem presne nepochopil. Cili navod pro blbce, za prve, za druhe, za treti, aby byl minimalizovan ev. mozny problem mezi klavesnici a zidli… a jednotlive screenshoty jednotlivych kroku by fakt hodne pomohly… Proste prosba
Franta Jetel: pri klasickem reseni jsem byl trosku nestastny ze nemuzu uspat HDD protoze by mi jinak mohl odejit SSD ted, ale jsem rad ze mam vypnuto oboji jinak by hrozila ztrata dat ndaleko pravdepodobneji.
Viktor: ano ale zalohovani je zaklad, ja zalohuji nekolik zpusoby, TimeMachine, selektivne aperture, dropbox
Gody: to jsi mne potesil hlavne zalohuj.
Mahas: pokusim se jeste o bodovy navod, existuje tam i jedno zjednoduseni. Ktere jsem proto ze jsem si rikal: kdo chce jit do terminalu tak to zvladne. Na druhou stranu rozumim ze bodovy postup cloveka uklidni a zvladne to kazdy. Je treba si ale uvedomit ze je to stale postup experimentalni.
@Mahas: V žádném případě se není za co stydět, pokud člověk přizná, že mu něco není docela jasné. Obávám se, že je potřeba aspoň trochu chápat, o co se tady jedná, neboť ten návod (snímky obrazovek) se vždy bude trochu lišit podle konkréní situace (velikosti disků, volumes, UUID, atd…). Takže pokud se na to sám necítíš, přizval bych někoho zkušenějšího (opakuji, že to není žádná ostuda – pokud ti není jasný tento, dle mého velmi jasný a srozumitelný postup, měl bys to uvážit). Jak zde již bylo řečeno, jde stále o postup experimentální, Applem oficiálně nepodporovaný v mobilních zařízeních (notebooky). Z pohledu uživatele je Fusion Drive oproti kombinaci SSD + HDD rozhodně přínosem, neboť uživatel nemusí řešit, kam která data umístí. Na druhou stranu spojením 2 disků do LVM Group rozhodně stoupne pravděpodobnost ztráty dat, neboť k tomu stačí, aby selhal kterýkoli z disků. Pro uživatele to tedy znamená nutnost častějších záloh. A úplně poslední poznámka – Fusion Drive rozhodně není něco, bez čeho by se nedalo žít… ;)
Time Machine mi doma jede bezdratove a dokumenty mam komplet na dropboxu, tak spim klidne :)
Ta velkost noveho zvazku je sucet velkosti oboch diskov? Napr. ked mam 128 GB SSD a 320 GB HDD tak je to 128 + 320 = 448 GB ?
Miro: Ano, je to tak. Pozor, pokud si dáš malý oddíl, tak v Disk utility nejde smazat, musíš opět v terminalu.
diskutil coreStorage delete (a doplň uuid)
@Franta Jetel. diky za pochopeni :-), dale vim, ze FD je vec, bez ktere se da zit, ale protoze hodne fotim a fotim sport, tak tady zrovna Fusion drive ma velky vyznam a hodne to posouva vpred. Ale nutna podminka to neni, to teda rozhodne ne… Jinak FD je podle me idealni myslenka, protoze kombinuje prave vyhody SSD + klasickeho HDD a pro spoustu lidi neni 500 GB SSD financne dostupny, a tech 256 GB vubec nemusi stacit . Je nutne , samozrejme, myslet na zalohy a sam autor podobneho navodu v anglictine na webu pise, ze na to neprejde, protoze uz se mu stalo, ze Time Machine zaloha mu byla k nicemu a pritom disk odesel do vecnych lovist, takze ac zalohoval, o data prisel… Obvinuje z HSF+ format a pouziva jiny, o kterem kdysi pry Jobs uvazoval… uz jsem to cetl pred tydnem a nechce se mi to ted hledat, jen tim chci naznacit, ze uz jsem na tohle tema neco pohledal a chapu mozna rizika …