Apple před několika hodinami vydal speciální aktualizaci pro aplikaci AirPort Utility na iOS. I přesto, že samotné produkty z řady AirPort už jablečná společnost nevyrábí, nemohla uživatele těchto produktů jen tak odříznout. Proto i nadále poskytuje aktualizace, které jsou prostě čas od času potřeba.
V poslední aktualizaci toho nic moc nového nenajdete. Ostatně i samotný Apple ji označil jednoduše jedinou větou „Tato aktualizace přináší zlepšení ve stabilitě a bezpečnosti.“ Je v tom ale malinký háček. Uživatelé produktů AirPort, a také aplikace AirPort Utility, která se využívá pro jejich správu, si s příchodem iOS 13 začali stěžovat, že aplikace jednoduše nefunguje a nekomunikuje. Po této aktualizaci již vše šlape jako po másle. Kalifornský gigant tak očividně chtěl tento problém zamaskovat. Přece jenom, vypadalo by špatně, kdyby jedné z největších společností světa s příchodem nových operačních systémů přestaly fungovat nějaké aplikace či funkce. I přesto by si však aplikace ve zprávě o aktualizaci větu „Podpora pro iOS 13“ určitě zasloužila.
Poslední aktualizace, která se zařízení AirPort týkala, jsme se dočkali letos v létě. Tato aktualizace byla zaměřena především na bezpečnost a byla určena pro AirPort Express, Extreme a Time Capsule. Aplikace AirPort Utility tak byla aktualizována po více, než roční odmlce. Mnoho uživatelů tvrdí, že je ukončení produkce a vývoje zařízení AirPort veliká škoda. Používáte doma nějaký produkt z této produktové řady? Pokud ne, plánovali byste jeho zakoupení, kdyby Apple znenadání AirPort obnovil? Dejte nám to vědět do komentářů. Aplikace AirPort Utility můžete stáhnout zdarma z App Storu pomocí tohoto odkazu.
Používám Time Capsuli jako zálohu na data a funguje od roku 2012 k naprosté spokojenosti
Co treba napsat k cemu ta aplikace je?
Aplikace je k nastavení a obsluze Wi-Fi routerů (AirPort…) od Apple. K ničemu jinému není. Respektive k ničemu jinému ji asi využít nelze.
Mám klasický AirPort, k tomu AirPort Express v druhé části bytu. Po mnoha předchozích “routerech a ápéčkách” to dokonale vyřešilo WiFi v mém bytě. Od té doby už nemusim řešit.
Je škoda, že Apple svoje WiFi základny přestal vyrábět.
Airport Time Capsule je spolu s MacOS zdielanim jediny spolahlivy sposob sietoveho zalohovania Time Machine.. vsetko ostatne je nepodporovane Applom a pouziva reverse engineering (AFP – netatalk, SMB – samba 4 vfruit), podla toho to aj tak vyzera.. prve backupy su akoze v poriadku, ale po mesiaci/dvoch nastava problem (ked Time Machine zacina vymazavat starsie zalohy v sparse bundle).. a je uplne jedno, ci to je Synology, QNAP, router Asus/Netgear alebo Ubuntu – vsetci pouzivaju rovnake linux klony a maju problem pri vacsej aktualizacii Mac OS (ako teraz Catalina).
Skoda to je. Po nekolika znackach pouzivam 2x Airport Extreme a nevim kdy jsem musel restartovat. Vse funguje „bez dotyku“ uzivatele, proste to jede. Pripojeni vsech zarizeni ok, rychlost vyborna.
V okoli vidim cca 12 wifi a drivejsi znacky at uz asus, linksys, netgear, zyxel .. vse v ruzne delce typu 3 dny az 1-2 mesice zasek a nutny restart. Plus sem tam dalsi vetsi ci menci problemky. Bile krabicky zapojeny a klidecek. Skoda to je. Nehlede na to ze Airport express je fajn maly router do kapsy a zaroven pritom i reseni bezdratoveho prenosu hudby vzhledem k vystupu 3,5 jack.
U Expressu je ten výstup zvuku dokonce kombinovaný, tzn. analog přes 3,5 mm jack, nebo optický digitální přes tentýž jack. Velká škoda, že Extreme už výstup zvuku nemá.
Steve Jobs po antennagate s Iphone 4 najal spickovych odbornikov v oblasti VF techniky (aby sa uz taky pruser nezopakoval, take by od beancountera Tima nehrozilo), ktori potom vyvijali aj WiFi v zariadeniach Apple.. nie je nahoda, ze Airport Extreme/Time Machine poslednej generacie (802.11ac) ma stale vyborne parametre aj po siestich rokoch, pouziva enterprise chipset Broadcom (Asus, Netgear a dalsi pouzivaju lacne soho verzie), ma 512 MB RAM (vacsina wifi routerov ma s biedou 256, iba posledne high-end verzie maju 512 MB RAM).. jedina slabina je pomale USB 2.0 (ale to sa da vyriesit vymenou HDD v Time Capsule za vacsi), super stabilita, podpora VLAN guest siete (t.j. guest siet je mozne dalej sirit po Ethernete v separatnej VLAN) a dalsie.. nehovoriac o uhladenom designe, nie tie skarede trciace anteny inych routerov.