Je to už nějaký ten týden, co jsme se dočkali oficiálního představení nových operačních systémů pro jablečné produkty. V případě iPhonů je to iOS 13, uživatelé iPadů se mohou těšit na iPadOS 13, příznivci Maců na macOS 10.15 Catalina a majitelé Apple Watch na watchOS 6. A právě na poslední zmiňovaný operační systém, tedy watchOS 6, se podíváme v dnešní recenzi. Vzhledem k tomu, že před několika dny vyšla Golden Master verze tohoto systému, tak už můžeme s prakticky 100% jistotou říci, jak bude vypadat oficiální veřejně dostupná verze této aktualizace. Ještě před tím si ale prostřednictvím tohoto článku odpovíme na to, zdali byste se měli na watchOS 6 těšit či nikoliv, popřípadě co je v něm nového a stojí za zmínku.
Osobně watchOS 6 testuji již od prvního dne, kdy byl k dispozici. A první dny mi tento nový operační systém dělal doopravdy terno. Několik dní po aktualizaci jsem hodinky nemohl vůbec používat, jelikož jsem se potýkal se známou chybou a mé Apple Watch Series 4 jsem aktualizoval na watchOS 6 ještě před tím, než jsem měl na iPhonu iOS 13. Tehdy nikde nebylo napsáno, že by watchOS 6 potřebovaly ke své funkci iOS 13, a tak jsem se dostal do takové pasti, ze které jsem vyvázl prakticky úplnou náhodou a několikadenním zkoušením štěstí přes různé návody. To už je ale dobrý čtvrt rok zpět a Apple prostřednictvím aktualizací nový operační systém pro jablečné hodinky vylepšil k nepoznání. Pojďme se tedy na něj podívat dopodrobna.
Fungují spolehlivě, nikoliv však dokonale
První otázkou, kterou si naprostá většina jablíčkářů chystajících se na přechod z watchOS 5 na watchOS 6, zajisté položí je ta, zda hodinky stále fungují bezproblémově z hlediska plynulosti systému, rychlosti, stability či chcete-li spolehlivosti. Odpověď na ní však není bohužel tak jednoduchá jako včera u iOS 13. watchOS 6 totiž funguje nikoliv perfektně, ale takřka perfektně. Po celé beta testování, tedy i nyní s GM verzí OS, se potýkám s občasnými záseky či zamrzáním hodinek. Není to rozhodně nic dramatického a ani pravidelného, avšak když je člověk zvyklý na plynulost vždy a všude, podobné přešlapy zkrátka nepotěší. Například když se chci dostat stisknutím digitální korunky do seznamu aplikací, tak musím chvilku počkat, a poté se zde operační systém trhavou animací přesune. To samé platí občas i v nastavení a kdekoliv jinde v systému. Vzhledem k tomu, že jsou Apple Watch Series 4 ještě pořád prakticky novým modelem, tak je tohle chování velice zvláštní. Věřím ale, že tento neduh opraví některá z budoucích aktualizací.
Design je prakticky stejný
Pokud byste čekali, že dojde k nějakým výrazným a závratným změnám, tak jste nejspíše na omylu. Co se týče grafického rozhraní prostředí, je watchOS 6 prakticky totožný s minulou verzí. Ikony jsou naprosto stejné, ovládání také a všeobecné zobrazení se nikterak nezměnilo. První změny však pocítíte ve výběru ciferníků, kterých s watchOS 6 přijde požehnaně. Nejvíce jsem si z těch nových oblíbil modulární – kompaktní ciferník, do kterého můžete naskládat opravdu mnoho komplikací. Kromě něj se ve watchOS 6 můžete také těšit na nové kalifornské ciferníky, dále sluneční, gradient a s velkými číslicemi. Na své si tedy přijdou jak uživatelé, kteří chtějí mít obsáhlejší ciferník s vícero informacemi, tak také uživatelé, kteří mají rádi jednoduchost a rádi si nechají zobrazit pouze čas.
Kalkulačka – konečně!
Co se týče nativních aplikací, těch ve watchOS 6 také několik přibylo. Nejzajímavější je asi aplikace Kalkulačka, pomocí které můžete konečně jednoduché příklady počítat i na zápěstí vaší ruky. Nevím, proč má Apple takový odpor k tomu, aby do ostatních zařízení nepřidával kalkulačku. Nejdříve to byl iPad, později Apple Watch – těžko říct, proč tak činí. Důležité však je, že se minimálně u hodinek umoudřil a podporu kalkulačky přidal. Další zajímavou aplikací je také určitě Zvuk, který vás dokáže upozornit na to, když je v okolí tak intenzivní hluk, že by vám mohl poškodit sluch. Tato appka se mi zdá alespoň podle prvního testování a srovnávání s měřidly zvuku například na iPhonu vcelku přesná, za což si Apple rozhodně zaslouží palec nahoru. Přeci jen, Apple Watch jsou skutečně malý produkt a vzhledem k tomu používají i malé mikrofony, které mohly funkčnost do značné míry omezit. Jak se však zdá, tak úplně tomu tak není. Společně s touto aplikací přibyly také zvukové komplikace. Dále ve watchOS 6 nativně najdete také aplikaci Diktafon a Připomínky. Nejnovější aktualizaci poté ocení také ženy, jelikož nově naleznou ve svých hodinkách aplikaci, která jim pomůže sledovat své menstruační cykly a vést si o nich poznámky. To lze sice i do iPhonu a jeho aplikace Zdraví, avšak ten mnozí z nás na záchod nenosí. Naopak hodinky jsou přítomné vždy, takže do nich můžete hned veškeré novinky ohledně periody zaznamenat. Jelikož však žena nejsem, do bližšího hodnocení bych se pouštěl nerad.
Boj za nezávislost
Apple se snaží, aby své produkty udělal co možná nejvíce nezávislé. Přesně proto se také rozhodl, že Apple Watch budou mít svůj vlastní App Store. Nově tedy ve watchOS 6 najdete nezávislý App Store pro jablečné hodinky. Pro stahování aplikací pro hodinky už tedy nebudete muset navštěvovat klasický App Store pro iOS. Jednoduše si otevřete aplikaci Watch, kde v dolním menu kliknete na App Store. Aplikace App Store je samozřejmě také dostupná na hodinkách, ale co si budeme povídat, hledat ty správné aplikace je rozhodně jednodušší na velkém displeji iPhonu přes text a nikoliv diktování, jako tomu je na Apple Watch. Nicméně App Store na hodinkách funguje a to je hlavní. Škoda jen, že si jej v Česku a na Slovensku užijeme vždy jen v přítomnosti WiFI sítě, zatímco v zahraničí si mnozí jablíčkáři stáhnou bez problému appky přes LTE. V aplikaci Aktivita na iPhonu poté naleznete novou záložku Trendy. Tyto trendy si udáváte vy sami, takže jednoduše víte, jestli udržet tempo nebo zabrat trochu víc. Hodinky kromě klasických věcí dále zaznamenávají také vystoupaná patra, či VO2 max.
Další skvělé funkce
Líbit se vám určitě budou další vymoženosti, které jsem si oblíbil i já. Vzhledem k tomu, že chytré hodinky jsou pořád hodinky, které mají především ukazovat čas, tak si nově můžete nastavit, aby vás hodinky upozornili na každou celou hodinu. Jakmile tedy odbije nová hodina, jednoduše to poznáte tak, že vám to hodinky dají vědět krátkou vibrací. Aktualizace se poté ve watchOS 6 mohou instalovat automaticky, popřípadě je můžete vyvolat přímo z pohodlí vašeho zápěstí a nemusíte k tomu opět vytahovat váš iPhone. Jednoduše zkontrolujete, zdali náhodou není aktualizace k dispozici skrze nastavení a popřípadě hodinky necháte automaticky aktualizovat. Apple Watch se tak stávají opravdu nezávislým zařízením, což poznají především ti lidé, kteří vlastní verzi hodinek s podporou mobilních dat. My v Česku bohužel pro správnou funkci musíme iPhone neustále tahat s sebou.
Závěr
Jak už jsem zmínil v úvodu, tak watchOS 6 testuji již od první verze, která vyšla již před nějakými třemi měsíci. Mnoho funkcí si opravdu velice užívám, například (konečně) aplikaci Kalkulačka, anebo si dávám pozor na okolní hluk. Naprosto parádní funkcí je poté možnost nechat si oznámit každou novou hodinu jednoduchou vibrací. Na druhou stranu jsou to však výše zmíněné občasné záseky, které rozhodně nepotěší – tím spíš, když jsou na ani ne rok starých hodinkách. Nejedná se sice o nic, co by využívání hodinek naprosto znemožnilo, avšak rozhodně tato věc nepotěší. Přesto myslím, že aktualizovat na watchOS 6 díky mnoha novým funkcím smysl má, byť určitou daň si tento krok možná u některých z vás vyžádá.
to musí být super.. hodinky zatím nemám ale plánuju je…
Co me stve, ze koupim hodinky a dalsi verzi prijdu o nejaky sw nekvice ciferniky, nyni i u aw3 hlidani hladiny zvuku, jsou to veci sw ne hw, kde je to jasne. Apple hrozne zacina nutit k prechazeni na novejsi modely, jelikoz o omezuje po sw, coz nemam rad a aw vubec za tech mnoho let moc funkci a programu nenabidl, abych kazdy rok nebo ob rok kupoval nove, ani toho hw mimo ted revolucniho displeje. Premyslim tedy o samsungu, nebo huawei hodinky, nez prejdu scela na jinou znacku.
…prechod na samsung a huawei, ktory je po roku tradične bez podpory noveho SW a ktorym vychadzaju nove modely každe 2 mesiace. Nehovoriac o strate hodnoty, tzn. ich už nikdy nikomu nepredáš, keď, tak za malý zlomok z pôvodnej ceny. Nemám rád fanboyizmus, ale toto je fakt riešenie z kaluže pod odkvap.
Jan – reč je o hodinkách. Samsung Gear S3 sú stále aktualizované a po dva a pol roku nie je dôvod na predaj. Robia v podstate to isté čo najnovší model a výdrž majú stále 1,5 až 2 dni pri plnom využití funkcií. Toto nemá ani najnovší model od apple. Tým ich nechcem zhadzovať, len poukazujem na nezmysel, ktorý si uviedol.
Hodinky sis přeci pořídil s nějakými funkcemi, které ti asi vyhovovali. Nyní si stěžuješ, že ti nikdo nedá nové? Co to je za blábol. Každá funkce od Applu navíc je jen bonus. Podpora znamená starat se hlavně o bezpečnost a funkčnost. Ten jen SW jak říkáš taky nikdo zadarmo nedělá.
Peter: Co přesně nemá Apple? Podpora hodinek je čtyři roky. A výdrž současných modelů 2-3 dny.
fx – ak máš zapnuté všetky funkcie tak iste. Nerob si srandu. Ešte aj Apple hovorí o 18 hodinách.
fx – predovšetkým výdrž im chýba.
Já už je mám předobjednané :’D
já nabíjím AW4 obden
Úplne nepostrádateľná funkcia je, že keď hodinky stratia kontakt s mobilom, mohli by dať o tom vedieť. Vibrácie každú hodinu sú k ničomu.
Souhlasím taky mně sere že při vzdálení se od mobilu nevybrují…. To snad umí i ty nejlevnější chiny….. Tak nějak jsem doufal, že u watch OS 6 to přidají…..
Tak ta první věta je skvost sama o sobě…
Hodinky by meli zustat hodinkami a ne si na ruku dat kdejaky shit vcetne predrazene notifikacni diody v podobe AW. Pokud se nekteri z vas vymlouvaji na sporttester – ok, ale v tom pripade jedine Garmin, ve sportu tomu nikdo nesaha ani po kotniky. Vyzkousel jsem W2 i AW4, k tomu i Galaxy Watch a nakonec vyuzivam obcas Fenixy, ale na jednani vzdy poradny klasiky. Nudloni s AW jsou k smichu, nedej boze kdyz si to pako 2x vstane pri jednani.:)))))
V čom sú Garmin lepšie v športových funkciách? Majú lepšie GPS senzory ? Vedia merať EKG, presnejšie merajú tep? A čo aplikácie tretích strán, majú lepšiu podporu? Majú detekciu pádu? vieš si cez ne pustiť hudbu ako na AW?
ešte by som doplnil možnosť platby s AW bez nutnosti mať telefon …
Roman – predovšetkým vo výdrži. U športových hodiniek to minimálny základ. Ako dlho vydržia AW, ak na nich zapnem všetky potrebné funkcie? Nie každý športuje max hodinku vo fitku alebo pri niečom podobnom.
Tak Fenix 6 sa hybu v inej cenovej hladine od 600€ vyssie, a ten ich “biedny” displej teda toho moc tym padom oproti Oledu nezozere..Ano je tam nejaky model Vevo ci ako s Oledom tam treba pozriet vydrz. Ja mam Suunto Spartan a tiez v pohode vydrzia skoro tyzden, ale displejom sa tiez nechytaju na AW !!
Přesně, dáš za to přes 10k a vypadá to jako digitálky ze Sapy.
Fenix a ine športové hodinky neboli vyrobené na súťaž o najkrajší display. To nie je ich priorita. ich cieĺom je zaznamenať čo najhodnovernejšie športový výkon , posúdiť, porovnať,vyhodnotiť jeho kvalitu, tvoj fyzický stav, mať dlhú výdrž batérie….
Napriek tomu , že som priateľ Applu, hodinky nemám, od nich…..
Príde mi to ako keď má niekto funkčné prádlo, ktoré si plní absolútne svoj účel i keď nie v práve najmódnejšom vzhľade vs. niekto kto má tiež odev športovej značky , ale so znakom v zlatej farbe, lebo je to inn, bez toho čo od toho môžeš očakávať….
Tak asi apple dela neco dobre kdyz se kazdej po nich nekdo opici ze jo kdyz si chce nekdo koupit hodinky ze sapy tak prosim je to jeho volba a kazdy ma svuj nazor na ruzne znacky ale neznamena to ze musite hanit a pomlouvat ty ostatni znacky ze tohle a tamhle to ne kdo uznava jinou znacku tak prosim ale nemusite pomlouvat jinou je to vas problem ze nemate radi jinou znacku kazdy z nas si nejakou znacku vybral a mel by sni bejt spokojen kdyz si ji vybral a ne ze si to koupite bezhlave a pak to pomlouvat jo tak to ma nekdo v hlave v neporadku proto je tu vice znacek kde hodinky delaji a mate na vyber ale furt vam to nedava to ze budete pomlouvat jinou kazde z vas ma volbu si sam vybrat co chcete nekdo chce ty a nekdo ty a nemeli by jste pomlouvat to ostatni kdyz si neco vyberete
Ale zas mizive % ludi sportuje 5 a viac hodin
Naprostý souhlas Martin, je to hnus. Apple nutí, jak u iPhone, tak u Watch zakoupení nových produktů, aby byl software propracovanější a uměl více. Je plno nových funkcí a designů, které by šly na starší modely, ať Watch nebo iPhone a nedají je tam a záměrně, tak tlačí na nákup nových produktů. Typický příklad s novými ciferníky atd. atd. Lidí to pochopí až vidí novější výrobek. Už to není jako kdysi. Podpora je, ale nové funkce, vzhledy a vymoženosti jsou doménou jen novinek ;-)
My doma obnovujeme iPhony a hodinky co 2 roky. A né že musíme, ale prostě chceme. Kdyby jste viděl naší sbírku mobilu co máme v krabičce od bot, tak se posadíte nadupu :D iOS zařízení, androidy.. Cca přes 20 mobilu tam máme :D Takže naše děti pak budou mít výběr co si můžou vzít. A ne, nemachruju pro rejpaly. Ale jen konstatuji fakt, že jestli Apple nutí každým rokem kupovat jeho produkty, tak ať nutí. Ale my upgradujeme mobil a hodinky co 2 roky. A Tablet ? Co 4 roky, stejně iPad používáme jen pro čtení časáku na WC :’D Nebo při koukání na telku :)
trosku som sklamana z noveho watch os, nakolko som
mala doteraz modularny infograf s appkami ako aktivita, trening, platba kartami,… a najnovsie modularne infografy nemaju vacsinu appiek vobec v rolovacej ponuke, mam tam proste tmu, prazdno… napriklad appka Stocard je instalovana, aj ju vidim medzi appkami v hodinkach ale ako skratka uz odrazu nie je… tak nic no, nastavila som si novy, solarny cifernik, budem si musiet zvyknut
První dojmy: dokud jsem hodinky znovu nevypla a nezaplacení, nezobrazovalo se mi přehrávání hudby na iPhonu, tudíž jsem nemohla pomocí hodinek hudbu přepínat. Nyní mám problém, že i když na hodinkách zapnu letecký režim, aby se mi odpojily od mobilu, když jsem doma a mám ho vedle sebe, stále mi na hodinky chodí veškerá upozornění a zařízení jsou propojena. Neměl by letový režim všechna tato pripojeni vypnout??