V uplynulých několika dnech nebylo o Applu slyšet jen kvůli blížící se Keynote, která přinese spoustu nových produktů, ale i kvůli “velkému množství bezpečnostních chyb”, které v jeho systému iOS našli bezpečnostní pracovníci Googlu z Project Zero a veřejnost s nimi po jejich opravě seznámili. Právě seznámení však proběhlo zřejmě úplně jinak než Apple očekával a tak vyrazil nyní do boje proti dezinformacím, které Google šířil – tedy alespoň podle něj.
V tiskovém prohlášení, které Apple vydal dnes v noci, se ostře ohrazuje proti některým tvrzením Googlu souvisejících především s dlouhou existencí chyb v iOS a jejich častém zneužívání hackery. To však podle Applu není v žádném případě pravda a Google obviňuje z vytváření falešného dojmu hromadného vykořisťování, který mohli mnozí jablíčkáři po zjištění těchto informací nabít. Například škodlivých webů, které měly být schopny “hacknout” iPhony, nebylo v žádném případě mnoho jak Google tvrdí, nýbrž jen něco málo přes deset a jejich cílová skupina byla též velmi specifická. Ještě zajímavější je však zřejmě to, že chyba, která hacknutí iPhonu přes web umožňovala, byla podle Applu v systému pouze velmi krátkou dobu – konkrétně zhruba dva měsíce – a nikoliv dlouhé dva roky, jak Google tvrdí. A co víc – Apple o chybě v době, kdy jej o ní Google informoval, dle svých slov už věděl a finišoval s její opravou, která mu zabrala od zjištění zhruba deset dní. Mezi jablíčkáře se pak rozšířila coby součást iOS 12.1.4.
V závěru svého tiskového prohlášení Apple víceméně připouští, že chyby se stávat mohou a zřejmě v budoucnosti i budou slovy “zabezpečení je nekonečná cesta”, avšak i nadále je přesvědčen, že iOS je v tomto ohledu naprosto bezkonkurenční operační systém. Společnost navíc neustále vymýšlí nové a nové bezpečnostní prvky, kterými se snaží své systémy obohatit a udělat z nich tak de facto nedobytné pevnosti. Není se tedy čemu divit, že jí prohlášení Googlu nadzvedlo ze židle.
Samozřejmě, že Google se jen snaží o to aby se obraz iOS jako bezpečného systému změnil, protože jejich systém je děraví a znám pro svou nekvalitní bezpečnost. To je totiž momentálně jeden z největších rozdílů mezi temito systémy.
Trošku přehrocená zpráva a chybí odkazy!
Je potřeba si konečně přiznat ze je to deravy jak struhadlo :) To ví každej kdo tomu aspoň trochu rozumí.