Java patří mezi jedny z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších programovacích jazyků na světě. V poslední době jste si ale možná mohli všimnout, že se na internetu množí zprávy o napadeních operačních systémů z webu. A většina z nich byla uskutečněna právě kvůli bezpečnostním trhlinám, kterými Java bohužel disponuje. Pokud tedy máte na Macu nějaká důležitá data, a pokud jste zároveň člověk, který by mohl být cílem pro případné hackery, tak byste měli Javu z vašeho Macu kompletně odinstalovat. Bohužel nemáme v případě Javy k dispozici klasické tlačítko pro odinstalování, a tak musíme pro kompletní smazání využít Terminál. Pojďme se tedy společně podívat, jak na to.
Jak na Macu kompletně z operačního systému odstranit Javu
Jak už jsem zmínil v úvodu, tak v tomto případě musíte pro kompletní odinstalování využít Terminál. Ten najdete v Aplikacích ve složce Utility, popřípadě jej můžete spustit skrze Spotlight, který vyvoláte stisknutím klávesové zkratky Command + mezerník. Do textového pole Spotlightu poté stačí zadat slovo Terminál a volbu potvrdit klávesou Enter. Po spuštění terminálu si zkopírujte tento příkaz:
sudo rm -fr /Library/Internet\ Plug-Ins/JavaAppletPlugin.plugin
A poté jej potvrďte Enterem. Jakmile se tento příkaz vykoná, tak zkopírujte další příkaz:
sudo rm -fr /Library/PreferencePanes/JavaControlPanel.prefPane
Poté jej opět potvrďte Enterem. Na konec si ještě zkopírujte poslední příkaz, který kompletní smazání dokončí:
sudo rm -fr ~/Library/Application\ Support/Oracle/Java
A opět jej potvrďte Enterem. Tímto způsobem jste ze systému macOS kompletně smazali veškeré stopy po programovacím jazyku Java. Je možné, že po vás bude Terminál vyžadovat administrátorské heslo pro ověření – samozřejmě jej zadejte. Jakmile tento proces dokonáte, tak už jej nelze žádným způsobem vrátit zpět. Pro opětovné nainstalování Javy ji budete muset znovu stáhnout a nainstalovat.
Java však nemusí být jedinou hrozbou, díky které se mohou hackeři zmocnit vašich dat. Problémy má i výrobce procesorů Intel, které jsou mimo jiné osazené i ve všech Macích a MacBoocích. Jen v tomto roce se objevily tři závažné chyby, konkrétně Meltdown, Spectre a ZombieLoad. První ze dvou jmenovaných chyb už byly nejspíše odstraněny, avšak co se týče ZombieLoad, tak v tomto případě se můžete ochránit pouze vypnutím multithreadingu. Přijdete tedy o významnou část výkonu vašeho Macu. Pokud se chcete dozvědět, jak na to, tak si otevřete související článek u tohoto odstavce.
A co „/Library/Java/JavaVirtualMachines“, tam nic? :-D
Takže takhle: macOS disponuje příkazem, který umí zobrazit všechny JVM které jsou v systému nainstalované a ten příkaz zní /usr/libexec/java_home
Jeho výstupem je něco jako třeba u mě:
Matching Java Virtual Machines (2):
12.0.2, x86_64: „OpenJDK 12.0.2“ /Library/Java/JavaVirtualMachines/jdk-12.0.2.jdk/Contents/Home
1.8.0_221, x86_64: „Java SE 8“ /Library/Java/JavaVirtualMachines/jdk1.8.0_221.jdk/Contents/Home
Pokud nevíte o čem mluvím, proboha hlavně nic neodstraňujte a to ani podle toho článku ;-)
presne ;-)
Sorry jako, ale jaka je logika, ze kdyz nejaky system je “napadnutelny”, ze ho odstranite? Kazdy system ma bezpecnosti diry, to je jak rict, ze nebudete chodit ven, protoze prece je moznost, ze vas zajede auto… prosim vas, instslujte pravidelne aktualizace (nechte automat) a jste v klidu, java je tak hrozne moc pouzivana vsude, ze hotfix prijde ihned, kdyz nejakou bezpecnosti diru odhali.
Prostě jakmile vybalím nový Mac z krabice a nahraju si do něj data, vydloubnu procesor z MB – po této operaci už pak nemusím Java odinstalovat a data mám v bezpečí, ne? Co si o tom myslíte?