Není to tak dávno, co se objevily zprávy o tom, že Google a Huawei spolupracují na vývoji chytrého reproduktoru, který měl konkurovat jablečnému HomePodu nebo Echu od Amazonu. Spolupráce ale byla přerušena letos v květnu, tedy zhruba v době, kdy byly na Huawei uvaleny restrikce ze strany americké vlády.
Výsledkem spolupráce obou gigantů měl být chytrý reproduktor z dílny Huawei s podporou Google Assistant. Produkt se měl prodávat na trzích mimo Čínu, přičemž hlavním cílem měly být právě Spojené státy. Zaměstnanec společnosti Huawei, který si nepřál být jmenován, uvedl, že obě firmy na projektu spolupracovaly zhruba jeden rok, během kterého dosáhly velkého pokroku. „Pak se všechno zastavilo,“ uvedl dotyčný. Příčinou byly podle všeho výše uvedené vládní sankce vůči firmě Huawei, které do velké míry omezily podnikatelské aktivity firmy ve Spojených státech.
Společnost Huawei měla nový reproduktor představit v rámci zářijového veletrhu IFA. Nebylo by to ale poprvé, kdy by Huawei představil zařízení tohoto typu. V loňském roce spatřil světlo světa chytrý reproduktor s názvem AI Cube, který podporoval asistentku Alexu a zároveň sloužil také jako router.
Na černé listině
Sankce na společnost Huawei byly uvaleny zejména z důvodů obav o bezpečnost Spojených států, firma však jakoukoliv aktivitu, ohrožující bezpečnost, popírá, a jako vzor ve věci ochrany uživatelských dat dokonce uvádí společnost Apple. V rámci těchto sankcí bylo také odejmutí licence na operační systém Android. Podle dostupných zpráv navíc Huawei zhruba v květnu čelil podezření z instalace zadních vrátek u nejmenované telekomunikační firmy, přičemž roli v celé věci hrály také možné vazby na čínskou vládu. Ještě před uvalením zmíněných funkcí probíraly společnosti Google a Huawei možnosti spolupráce v různých oblastech včetně zavedení kompatibility Android Auto u smartphonů značky Huawei. V současné chvíli ale obě firmy jednají pouze ve věci právních záležitostí.