Jestli je něco na ekosystému Applu skutečně skvělé, je to jeho parádní propojenost umožňující například velmi rychlé sdílení obsahu napříč zařízeními přes AirDrop. Ten sice v minulosti okoukal i Google a implementoval jeho modifikaci do starších verzí Androidu, avšak ta nebyla ani zdaleka tak dobrá jako AirDrop. Nová verze tohoto prvku však dorazí již do Androidu Q.
Novou verzi androidího AirDropu testuje Google v rámci bety chystaného Androidu Q. Tato funkce se jmenuje Rychlé sdílení a bude fungovat jak mezi smartphony s touto verzí Androidu, tak i se zařízeními s operačním systémem Chrome OS. Sdílet bude možné spoustu různých souborů od fotek, přes videa či odkazy až po různé .zip soubory či podobné věci a to bez připojení k internetu. Stačit bude jen zapnutý Bluetooth a polohové služby.
Sdílení bude probíhat podobně jako u Applu. Ve sdílecím rozhraní se objeví všechna dostupná zařízení, na které bude možné pomocí Rychlého sdílení soubory odeslat. Na ty bude pak už stačit jen jednoduše tapnout prstem a počkat, než protistrana potvrdí příjem. Vše by mělo probíhat stejně jako v případě Applu velmi rychle a spolehlivě. Velmi zajímavé je pak to, že se ve sdílecím rozhraní objevují dokonce i blízké iPhony a jiné Apple produkty podporující AirDrop. Jelikož se však jedná zatím jen o beta verzi systému a tedy i funkce, nemusí tato věc zajímat vůbec nic. Pokud by však bylo sdílení umožněno i s iZařízeními, znamenalo by to do jisté míry narušení ekosystému Applu, jelikož by jednu z jeho funkcí přebrala konkurence.
Ostrá verze Androidu Q dorazí na smartphony a tablety letos na podzim, přičemž přesné datum zatím známé není. Je však více než pravděpodobné, že stejně jako v minulosti zpřístupní Google tento systém nejprve svým Pixelům, jejichž novou generaci na podzim představí také. Androidí AirDrop tedy dostane valná většina smartphonů za pěkných pár měsíců.
Kdyby to bylo kompatibilní s Apple, tak by to bylo jedno z nejlepších vylepseni v novým Androidu. Sdílení souborů mezi těmito platformami je fakt bolest a prakticky se mi zatím nepodařilo najít dobré řešení bez kompromisů.
KejPi: já to řeším mailem. Sice to není ideální, ale lepší než nic.
Jednu fotku taky vetsinou mailem, pro vice fotek jsem to zacal resit pres sdilene album na Google Photos, ale taky to neni idealni, protoze se tam ty fotky nejak komprimuji a navic to neni uplne bezudrzbove reseni.
Mezi platformami funguje dobre ShareIt. Neni tak total jednoduchy jako airdrop ale funguje podobne a zatim hlavne fungoval vzdy :-). Email ci pres kecalky atd je oser a zere to dat ci musi byt wifi. ShareIt propoji zarizeni naprimo takze to jede i kdejake tramtarii bez signalu.
SHAREit – Connect & Transfer
https://apps.apple.com/us/app/shareit-connect-transfer/id725215120
Jabĺčkári, nerobte si ilúzie, na AirDrop nie je doslova nič na odklonovanie.
AirDrop je najväčšia hlúposť, ktorú som na Apple zariadeniach zažil. Mám iPhone od modelu 4 a odvtedy som mal 5, 5s, 6, 6s, 7, X a teraz Xs, plus k tomu MacBook Air. Ani na jednom AirDrop nefungoval správne, veľakrát som zažil situáciu, že som sa 30 minút s AirDropom trápil a ono to proste nevedelo a nevedelo nájsť zariadenie. Všetko zapnuté, reštart obidvoch zariadení, update na najnovší softvér, nič nefungovalo – AirDrop má proste vlastný život. Keď sa vám táto úžasná featura rozhodne, že dnes iné zariadenia nenájde alebo že bude dnes pre ostatok neviditeľná, nič s tým nespravíte. Je to softvérová diera. Nepomohlo naozaj nič, len sa na párovanie vykašľať, použiť kábel alebo cloud a vyskúšať to najlepšie o deň alebo o dva. Zázračne AirDrop vždy naskočil, ale až keď tomu dal človek čas. Keď sa to proste samo od seba rozhodlo, že to nebude fungovať: neviete si predstaviť tú bezradnosť, keď 8krát po sebe reštartujete iPhone a i tak to stále nedokáže nájsť. A potom odrazu, vám tam tá ikonka priateľa vyskočí: vy, ako IT znalý človek, len krútite hlavou a ostáva vám rozum stáť – nedokážete totiž pochopiť, čo bolo gro problému a taktiež sa len tak nechápavo prizeráte, ako AirDrop nedokáže naštartovať ani niekoľkonásobné reštartovanie obidvoch zariadení! Je to hnus a jediná vec, ktorá ma dokázala vytočiť do nepríčetna. A to všetko len a len kvôli nadčasovosti APPLU: ktorý si proste povedal, že AirDrop všetko vyhľadá automaticky, NETREBA predsa tlačítko na manuálne vyhľadávanie zariadení, veď načo… môžete potom ako debil čakať aj polhodinu, ikonka air-drop-priateľa proste nenaskočí. A nenaskočí….