Společnost Apple má laptopy ve své nabídce již řadu let. Postupem času se měnil nejen jejich design, ale také rozměry, váha, funkce a názvy. Jakými proměnami si notebooky od Applu prošly od svého počátku?
PowerBook 100
PowerBook 100 byl nástupcem prvního přenosného počítače od Applu, kterým byl Mac Portable. PowerBook 100 byl vybaven klávesnicí, dostatečně vzdálenou od okraje počítače, aby měl uživatel dostatek prostoru pro ruce. Uprostřed přední části laptopu byl umístěn trackball a již tehdy – tedy počátkem devadesátých let – byl PowerBook kritizován pro absenci mechaniky pro disketu. Vybaven byl procesorem Motorola 68000, disponoval 2MB RAM a jeho podsvícený LCD displej měl úhlopříčku 9 palců. Magazín PCWorld označil v roce 2006 PowerBook 100 za desátý nejlepší počítač všech dob.
PowerBook 500 – vstupenka do světa laptopů
PowerBook 500 spatřil světlo světa v roce 1994. Trackball by nahrazen trackpadem a laptop byl vybaven vestavěným mikrofonem, ethernetovou konektivitou a stereo reproduktory. K dostání byl buďto s černobílým, nebo barevným displejem o úhlopříčce 9,5 palce a poháněl ho procesor Motorola 68LC040.
PowerBook G3 – dokonale přizpůsobitelný
PowerBook G3 patřil mezi nejpřizpůsobitelnější laptopy od Applu. Byl osazen procesorem PowerPC G3 a nabízel až dvojnásobně vyšší rychlost oproti počítačů s procesory Pentium a Pentium II. Apple ho vybavil CD a DVD mechanikou, vestavěným video výstupem a Li-ion baterií. Přes klávesnici mohli uživatelé snadno získat přístup k RAM a hard disku.
iBook G3 – barevný a bezdrátový
Design iBooku G3 byl ovlivněn vzhledem prvního iMacu. Apple svůj iBook G3 vydal v lákavých barvách a s polykarbonátovým šasi. iBook G3 byl vybaven 12,1palcovým active-matrix displejem s vysokým rozlišením, CD mechanikou a 3,2GB hard diskem. Díky speciálnímu držáku ho bylo možné pohodlně přenášet a laptop navíc nabízel bezdrátovou konektivitu. Li-ion baterie zajišťovala až šest hodin provozu.
PowerBook Titanium G4 aneb přichází kov
Apple svůj PowerBook Titanium G4 představil v roce 2001. Počítač byl vybaven procesorem PowerPC G4, DVD mechanikou a 15,2palcovým TFT širokoúhlým active-matrix displejem. Notebooky s procesory Pentium III překonal ve výkonu až o 30 %. Baterie slibovala výdrž až pět hodin a Apple na exteriér laptopu použil kov, který se u jablečných notebooků postupně stal standardem.
MacBook Pro – první profík mezi jablečným notebooky
Svůj první MacBook Pro vydal Apple v roce 2006. Jednalo se o první laptop od Applu s podsvícenou klávesnicí, svou premiéru si zde odehrál také oblíbený MagSafe konektor. První MacBook Pro se mohl chlubit o 67 % jasnějším displejem, vylepšeným trackpadem, a procesor PowerPC zde byl nahrazen procesorem od Intelu. Krátce po patnáctipalcové následovala i sedmnáctipalcová verze laptopu.
MacBook white/black aneb pokus s polykarbonátem
Polykarbonátový MacBook, vydaný poprvé v roce 2006, sloužil jako nástupce iBooku a dvanáctipalcového PowerBooku. Apple ho označil za nejpokročilejší spotřebitelský notebook. MacBook byl až čtyřikrát rychlejší než dvanáctipalcový PowerBook, disponoval 13,3palcovým širokoúhlým displejem, vestavěnou iSight kamerou a vylepšeným trackpadem.
MacBook Air aneb tenký krasavec z obálky
Okamžik, kdy Steve Jobs vytáhl v průběhu konference Macworld z obálky supertenký MacBook Air, vstoupil do historie. MacBook Air byl prvním Macem, který byl zbaven optické mechaniky. Multitouch trackpad nabízel podporu gest, Air byl dále vybaven třináctipalcovým LED displejem, podsvícenou klávesnicí a vestavěnou iSight kamerou. O něco později Apple představil také 11,6palcovou variantu tohoto laptopu.
MacBook Unibody aneb revoluce v konstrukci
V roce 2008 osvěžil Apple svou nabídku MacBooků modelem s unibody konstrukcí. MacBook byl vyroben z jediného kusu hliníku. Byl vybaven podsvíceným LED displejem, jistou dobu obhájil titul nejlépe prodávaného MacBooku v historii Applu a byl také jedním z nejlépe prodávaných počítačů vůbec. Apple o něco později vydal také unibody verzi svých polykarbonátových MacBooků.
MacBook Pro Retina aneb ještě lepší displej
V roce 2012 zavedl Apple u svých MacBooků Pro skvěle vypadající, jasné, kvalitní Retina displeje se super vysokým rozlišením. Podobně jako MacBook Air postrádal i MacBook Pro Retina Superdrive mechaniku. Byl vybaven SSD flash úložištěm a jako poslední generace z této produktové linie disponoval HDMI portem. Dále byl vybaven druhou generací MagSafe konektoru a vylepšenými reproduktory.
MacBook Retina aneb tenký, lehký, a v barvách iPhonu
V roce 2015 přišel Apple s novým modelem MacBooku. Byl o poznání tenčí a lehčí než jeho předchůdci, disponoval Retina displejem, Force touch trackpadem, USB-C portem a novou klávesnicí s „motýlím“ mechanismem. Apple tento MacBook nabízel ve zlaté, stříbrné, vesmírně šedé a rose gold barvě.
MacBook Pro 2016 – TouchBar přichází
Rok 2016 byl zároveň pětadvacátým výročím vzniku přenosných počítačů od Applu. Firma v tomto roce představila nové modely MacBooku Pro v tenčím, lehčím provedení. Jedna z variant byla vybavena dotykovým OLED Touch Barem, který nahradil obvyklé funkční klávesy. Novinkou byla také funkce Touch ID.
MacBook a MacBook Pro 2017/2018 aneb krásné nové stroje
V roce 2017 přišlo další obohacení produktové linie MacBooků a MacBooků Pro. Nový dvanáctipalcový MacBook získal procesor Kaby Lake od Intelu, byl vybaven o polovinu rychlejším SSD a „motýlí“ klávesnicí druhé generace. Také třinácti- a patnáctipalcové MacBooky Pro se dočkaly nových procesorů i rychlejší grafiky.
MacBook Air 2018 – ještě tenčí Air
Volání uživatelů po aktualizaci MacBooku Air bylo v roce 2018 konečně vyslyšeno. Firma představila tenčí, lehčí, menší MacBook Air v nových barvách, s Retina displejem a funkcí Touch ID. Nový Air byl vybaven dvojicí USB-C portů, klávesnicí nové generace a 13,3palcovým displejem.
„V roce 2008 osvěžil Apple svou nabídku MacBooků modelem s unibody konstrukcí. MacBook byl vyroben z jediného kusu hliníku. Byl vybaven podsvíceným LED displejem“
A môže byť displej aj nepodsvieteny ? Ved to je základ LCD nie ? 😲
„podsvicenim LED“, predtym sa podsvecovali CCFL trubicami, ale kto vie ci autor nechcel napisat podscvietenu klavesnicu
TouchBar je naprosta zbytecnost. Ten prvek je nepouzitelny. Hlavni nevyhodou je jeho nekonzistence a odlisnost v ruznych aplikacich a jejich kontextu.
Absence hmatove odezvy znemoznuje ovladani bez nutnosti cokoliv na TB hledat.
Za skoro dva roky co mam MB pro jsem jej pouzil na ovladani hlasu a zvuku. Kdy y Apple nabizel 13”Pro se cteckou otisku a bez TB byl bych spokojenejsi.
Namisto toho at opravi klavesnici, zamezi odirani klavesnice do obrazovky a vymysli lep usb c konektor, aby z nej porad nevypadavaly kabely.
Nejhezčí G3 Pismo a Titanium. To ostatní prostě jen notebook jako mají ostatní. Co se týče touchbaru, jde to mimo mě. Nejsem uživatel na kterého je to zaměřený. Větší touchpad je užitečnější.