Když se řekne jméno Craig Federighi, tak si určitě spousta z vás řekne „hele, to je ten věčně vysmátý týpek“. Ano, tak přesně tento věčně vysmátý týpek se před několika dny zúčastnil epizody podcastu AppStories, který vede šéfredaktor magazínu MacStories. Celý podcast má něco málo pod 50 minut, a abyste jej nemuseli zbytečně celý v angličtině poslouchat, tak vám v rámci tohoto článku sepíšeme všechny nejdůležitější body, o kterých Craig v podcastu diskutoval. Není na co čekat, pohodlně se usaďte a pusťte se do čtení.
Projekt Catalyst
Na vývojářské konferenci WWDC 2019, kde Apple představil nové operační systémy, jsme se mimo jiné dočkali i představení nového projektu s názvem Catalyst. Možná se ptáte, co to ten Catalyst vlastně vůbec je. Jednoduše řečeno se jedná o jakýsi „převodník“ aplikací. Pomocí něj můžete jednoduše převést aplikaci určenou na iPad na aplikaci, která bude fungovat v macOS – a to všechno pomocí zaškrtnutí jedné fajfky. Samozřejmě aplikace nemusí fungovat naprosto bezchybně, tudíž bude nutná nějaká optimalizace. I přesto se pro vývojáře aplikací jedná o velké ulehčení práce, jelikož nyní nemusí zbytečně vyvíjet zvlášť aplikaci pro iPad a zvlášť pro Mac. Craig Federighi je z tohoto kroku naprosto nadšený, jelikož se jim podařilo „zalepit“ pomyslnou prohlubeň mezi frameworkem UIKit (určený pro vývoj iOS aplikací) a frameworkem AppKit (určený pro vývoj aplikací na Mac):
„UIKit a AppleKit byly vždycky dva rozdílné světy. Pokaždé, když vývojář pracoval na aplikaci, tak mohl využít toho, že v obou frameworcích jsou podobné syntaxe. Pořád ale bylo nutné, aby se v týmu nacházel specialista na UIKit a specialista na AppKit. Většina vývojářů si totiž vybere jen jedno odvětví, na které se specializuje,“ řekl Craig.
Zároveň byl Craig z projektu Catalyst velmi potěšen, jelikož si konečně bude moci užít aplikace určené pro iPad i na jeho Macu. Jedna z prvních společností, která se rozhodla pro rozšíření aplikace z iPadu na Mac, byla společnost Twitter.
Framework SwiftUI
Nový framweork SwiftUI nabízí vývojářům jednoduchý kód pro vytváření uživatelských prostředí. Tímto krokem dal Apple vývojářům možnost vytvářet taková uživatelská rozhraní, o kterých se nám ani nesnilo. SwiftUI Craigh označil jako velmi interaktivní a přístupný i takovým uživatelům, kteří nemají s programováním velké zkušenosti.
Nový operační systém iPadOS
Podle Federighiho převzal mnoho operační systém iPadOS z iOS, což je samozřejmě pochopitelné. Některé funkce jsou však pro iPad jedinečné, například v podobě gest, funkcí a dalších „vymožeností“:
„Věci, jako je například funkce táhni a pusť, rozdělené zobrazení, anebo třeba Apple Pencil… to jsou věci, díky kterým můžete prostě a jednoduše iPad využívat naprosto jinak. Když na mém iPadu pracuji, rozhodně si nepřipadám, že pracuji na přerostlém telefonu, či že pracuji na Macu. Prostě se cítím tak, že pracuji na iPadu. Když řekneme macOS, tvOS, anebo watchOS, tak se většině z nás představí operační systémy, které jsou od sebe odlišné. Toho jsme chtěli dosáhnout i s iPadem, a proto vznikl iPadOS. Momentálně se cítíme tak, že všechny věci jsou tam, kde mají být,“ pronesl viceprezident softwarového inženýrství v Applu.
Podpora USB disků a SD karet u iPadů
Poslední věcí, která se v rámci rozhovoru řešila, byla podpora USB disků a SD karet u iPadů. V tomto případě se Craig nebál vtipkovat, jelikož prý tímto krokem poctili devadesátá léta minulého století:
„Externí zařízení… tímto krokem jsme poctili devadesátá léta minulého století. Víte, lidé pořád USB disky využívají, avšak osobně jsem fanoušek AirDropu, který pro tyto příležitosti využívám. Každopádně naprosto chápu, že tady je druhá strana uživatelů, například fotografové. Pro ty je možnost připojení fotoaparátu k iPadu a okamžité přenesení fotografií například do Lightroomu velice důležité.“
Apple tu zaspal a dohana co uz mal mat davno. A nakoniec bude casom macOs aj na iPade. Hold Apple je tu trocha zabrzdeny….
Ahoj – snad se nemýlím, když JohnaST podpořím tím, ze Apple u USB support opravdu zaspal. Totiž, SanDisk již nějakou dobu nabízí USB externí disky pro iPhony, bohužel jen do jiste míry nahrazující OTG. Proč tuto fcí iPhony nemají? Protože tím Apple určuje cenu iPhonu a odvolává se na uzavřenost iOS.
A teď Apple jásá nad podporou USB disku u iPadu? Poněkud zvláštní retroaktivita a obch. strategie!!
Podle mě nezasapal a bral bych to také spíš jako vtip a podporu max pro fotografy.
Dnes to tam dávat už neměli když to tam není dávno. Trochu se tím shodili.
Fotoaparáty mají přeci dnes už wifi a jde přenášet bezdrátově.
Nechápu tento krok.
Zřejmě mají jiný úmysl.
WiFi přes fotoaparát je o několik radu pomalejší, než lightning čtečka sd karet v iphone.
Wifi prenos fotografii je pre profesionála max. doplnok, no nie náhrada za kábel. Vravím za seba ako fotograf. Keby ste chceli preniesť RAW fotky z 30-50Mpx zrkadlovky, alebo 100Mpx stredoformátu, tak jednu fotku budete prenášať dobrú minútu…Pri fotení je takých fotiek stovky, až pár tisíc…Čo je nereálne :) V tomto prípade je USB-C určite veľké plus a pre možnosť náhľadu fotografii pred klientom, rovno na iPade, je určite funkcia ktorú veľa profesionálov privíta :)
To je jednoduche, od pocatku byl iPad pouze pro konzumaci obsahu a hry a Apple prime pripojeni disku nechtel a to uz od Steva. Uzivatele ale dokazali diky vyvojarum pouzivat ipad k praci. ta propast mezi konzumenty obsahu a pracujicimi se zacala prohlubovat a ipad na to trpel i prodeji. V momente kdy se Apple rozhodl pro ipad OS si uvolnil ruce a udelal z ipadu primarne pracovni nastroj se vsim vsudy a zaroven tim nezaplevelil ios. Plus projekt Catalyst prinesl dalsi benefit, kdy ipad aplikace budou vyvyjeny naprimo a portace na mac bude komfortni. Bnefit tam bude urcite i pro iphone s tim ze backend bude hodne podobny s ipadem a macem jen ui bude odlysne. Taky jsem to chtel uz drive, ale myslim ze letos to dava opravdu smysl.
Pan ale zabuda ze nie kazdy ma v praci mac resp opacne. Apple mal dat podporu mass storage ked to bolo aktualne. Dnes uz vacsina funguje na cloude. Lightning SD/USB adapter mam roky takze pripojit SD kartu/fotak a stiahnut fotky slo vzdy (ipad). Pointa bola skor marza na pamatiach, kedze vela produktov je v zaklade nepouzitelnych a treba si priplatit.
Cele mi to pripada tak, ze ked zdvojnasobili cenu iPhonu (8->X) a min kapacita 64GB uz vela ludiom staci tak teraz im daju podporu externeho uloziska. Uz nas skastli tak nech si pripajame co chceme.
Cloud je pro Apple priorita a nekdy od iphonu 4S, takze nebyl duvod davat mass storage. Ted ale proste ipad se prosadil jako primarne pracovni nastroj a k tomu jsou treba externi periferia ktera jsou vetsinou na standardu USB.
Ahoj, to Wenca – v tom máš jistě pravdu, ale tzv. zakopaný pes je jinde. Určitě víš, že od určité kapacity iCloudu si musíš navýšení zaplatit. A jsme opět na začátku. Nové zavedení Mass storage u Apple produktů je jako zjištění, že je možné použít vodu na hašení ohně!!