V posledních letech se často řeší nízká výdrž baterií u našich jablečných telefonů a uživatelé mnohdy volají po zlepšení. Oproti tomu takové MacBooky s výdrží až natolik problém nemají a při správném používání se chlubí se solidními hodnotami. Jak dlouho ale vlastně vydrží klasická baterie v našem jablečném laptopu a co udělat pro maximalizaci životnosti?
Životnost baterie v MacBooku
Baterie v dnešních jablečných laptopech by měly být schopné vydržet okolo jednoho tisíce nabíjecích cyklů. Co je to ale nabíjecí cyklus? Přestože jsme se tomuto tématu na našem magazínu věnovali již několikrát, jeden nabíjecí cyklus tvoří vyčerpání přesně sto procent z kapacity. Jakmile váš MacBook dosáhne tisíc nabíjecích cyklů, kondice baterie by neměla klesnout pod 80 procent. Pojďme se tedy podívat, jak zjistit aktuální počet nabíjecích cyklů v systému macOS. Z horního menu baru stačí klepnout na , přidržet klávesu ⌥ Option a vybrat možnost Informace o systému. Následně musíme z levé části okna vybrat sekci Napájení, díky čemuž se nám zobrazí již námi požadovaná informace – Počet cyklů.
Jak navýšit životnost baterie
Abychom maximalizovali životnost baterie v našem MacBooku, měli bychom se řídit několika základními pravidly. Pro samotný akumulátor je například nejdůležitější, aby nebyl vystavován jakýmkoliv extrémním teplotám. Baterie je navržena pro práci mezi 10 až 35 stupni Celsia a při dlouhodobém vystavování pod nebo nad tento rámec může naší baterii skutečně uškodit. Další důležitou záležitostí je Mac vypínat, když víme, že jej nebudeme po delší dobu potřebovat. Mezi další tipy bychom mohli zařadit mít vždy aktualizovaný operační systém a veškeré aplikace, pracovat se sníženým jasem a podsvícením klávesnice (například v poledne určitě nepotřebujeme mít zapnuté podsvícení na maximum), správné nastavení Úspory Energie, vypnutí Wi-Fi v momentě, kdy ji opět nepotřebujeme, a nebo odpojení všech externích periferií, s kterými aktuálně nepracujeme. Pokud jako já využíváte častokrát externí monitor, rozhodně byste jej neměli mít připojený neustále. Já osobně jej zapojím pouze v momentě, kdy jej skutečně potřebuji. Od doby, co tohle praktikuji, jsem si nemohl nevšimnout, že se samotná výdrž baterie o poznání navýšila a taktéž si tím šetřím svou baterii.
Jak mít o naši baterii přehled
Základní přehled o naší baterii můžeme vidět přímo na pravé straně našeho menu baru. Pokud tuto funkci však nemáme aktivovanou, stačí přejít do Předvoleb systému, otevřít sekci Úspora energie a v levém dolním rohu již stačí pouze zaškrtnout možnost Zobrazit stav baterie v řádku nabídek.
Pokud však toužíte po detailnějších informací, budete muset sáhnout po nějaké aplikaci třetí strany. Světově nejvíce osvědčená se zdá být aplikace Battery Health 2, díky které můžete vidět kondici, počet cyklů, stáří, teplotu a spoustu dalších užitečných informací. Program je navíc plně zdarma, avšak pokud byste toužili po ještě větším přehledu, za částku $9,99 (asi 230 korun) se k vám dostane daleko více užitečných dat.
[appbox appstore id1120214373]
Nerozumím této větě: “Pokud jako já využíváte častokrát externí monitor, rozhodně byste jej neměli mít připojený neustále. Já osobně jej zapojím pouze v momentě, kdy jej skutečně potřebuji. Od doby, co tohle praktikuji, jsem si nemohl nevšimnout, že se samotná výdrž baterie o poznání navýšila a taktéž si tím šetřím svou baterii.”
To mate monitor s vestavěnou baterii? Pokud ne, tak nechápu proc provozovat MB na baterii v místě kde je monitor tudíž zasuvka elektrického proudu.
Nejlepší je nechat trvale na nabíječce, protože pak jede notebook ze zdroje, nikoli z baterie. Ta se nabije na maximum a nepoužívá se. Já mám MacBook starý 3 roky, protože je téměř trvale připojený, má za sebou asi 250 cyklů (z uváděných 1000), baterie v perfektní kondici, když ho někam vezmu venčit, vydrží několik hodin.
Odpojujte pouze pokud notebook nesete pryč.
Ano, delam to tak taky, po roce mam 14 cyklu :-).
Dobrý den, takže..když nechám adaptér v notebooku a stále mám připojeno tak se baterie tímto neničí?
Já tady ty věčné debaty o bateriích moc nechápu…pořád jen cykly…cykly…proč bych měl řešit jestli mi po 1000 cyklech vydrží baterie „pouze“ 80% původní kapacity? Svého současného MacBooka Pro 15″ mám od roku 2016 – je to poslední verze toho předchoího modelu (mid2015), mám 688cyklů na baterii a výdrž cca 4hodiny….baterii přece řeším až je to pro mně znatelné a důležité – prostě když to potřebuji a ne když mi počítač začne psát, že mám baterii předat do servisu ne?