Stejně jako každý rok, i letos odstartovala společnost TSMC na přelomu května a června hromadnou výrobu svých nejnovějších a nejvýkonnějších procesorů pro mobilní zařízení. Zatímco vloni se jednalo o 7nm procesory, letos se podařilo tomuto výrobci laťku posunout opět o kousek výše a srdce pro letošní iPhony – čipy A13 Bionic – vyrobí 7nm+ technologii, díky čemuž by měly být o poznání lepší než jejich předešlá generace. Stejným procesem by pak měly vzniknout i Kiriny 985 pro Huawei, které budou použity v dalších top modelech této čínské společnosti.
Už loňský 7nm procesor A12 Bionic označovali mnozí za úžasný mistrovský kousek z dílny TSMC, který hned tak něco nepřekoná. Výrobní proces se však podařil této společnosti přeci jen opět vylepšit a to novou EUV, díky které by měly být procesory i přesto, že budou jako vloni založené na 7nm procesu, opět výkonnější a úspornější.
V tuto chvíli můžeme jen spekulovat nad tím, jak velkého výkonnostního nárůstu se u čipsetů A13 dočkáme. Podle mnoha zahraničních expertů je však pravděpodobné, že se bude jednat o nárůst v řádu nižších desítek procent, stejně jako tomu bylo vloni u A12 Bionic. To však špatné rozhodně není. V roce 2017 totiž Apple vytvořil skutečné výkonnostní monstrum v podobě čipsetu A11, který hravě strčil do kapsy veškeré ostatní procesory a to o vyšší desítky procent. Každý výkonnostní nárůst oproti této bestii je tak jen a jen vítaný.
Je neuvěřitelné, kam až se výkon malých mobilních procesorů dostal. Teď ještě pořešit tu baterii… 🙄
Tak tak, souhlasím s tebou :)
„Stejným procesem by pak měly vzniknout i Kiriny 985 pro Huawei,“ To těžko když ma Huawei stopku od ARM na vyrobu CPU :/ ..
Však na Kirin 985 mají ještě od ARM licenci
Však oni se dohodnou. Už teď buržoust kňučí strachy, že přijde o prachy od Huawei. Je to pro ně dost velká finanční ztráta.
Nove ARMy pekne zatopi intelu.
Vzhledem k tomu, ze vetsina serveru a cloud platforem jede na Linuxu a Linuxu je prakticky jedno, na cem bezi, vidim to na postupny presun z Intelu na ARMy. Spotreba elektriny a chlazeni je nejvetsi OPEX naklad datovych center.
Na druhou stranu Java JDK pro ARM je na tom dost bidne, JDK pro x86 je mnohem vychytanejsi.