Když jsem se seznámil s Applem, nebyl to výrobce mobilních telefonů ani tabletů, byl to zkrátka Apple. Společnost která dělala nejlepší počítač na světě, společnost jejíž počítače si kupovali profesionálové a zbytek světa po jejích produktech toužil. Pro mě osobně byl Apple nejlepší v době o něco novější, kdy jasně dělil své produkty na profesionální a produkty pro běžné uživatele. Nevím jestli si pamatujete počítače PowerBook, pro mě osobně byl PowerBook G4 Titanum první notebook od Apple, ale také počítač který již nikdo nikdy nepřekoná. Tento názor sdílí většina majitelů PowerBooků Titanum.
I když tento článek píši již na svém MacBook Pro 15“ i7 v nejvyšší konfiguraci s Kingston PnP 8GB 1866Mhz RAM a SSD diskem Kingston HyperX 250GB, není to ono. PowerBook byla zkrátka na svou dobu taková pecka, že ostatní počítače byli spíš kalkulačky. Abych se ale dostal k meritum věci. PowerBook G4 byl profesionální počítač, který si kupovali pouze lidé, jenž přesně věděli co s ním budou dělat, zkrátka profesionálové. Ještě dodám, že já jsem si jej pořídil za 10 000Kč až jako bazarový stroj. Pokud jste si koupili PowerBook nebo PowerMac, zkrátka jste si koupili profesionální počítač a Apple k vám také tak přistupoval. Nebál se vzít si za notebook 100 000Kč, protože věděl, že pro vás je Apple PowerBook něco jako monopost pro jezdce F1.
Na druhou stranu však v té době již Steve Jobs věděl, že je potřeba prodávat. Kromě iPodů tak přišel ještě s jednou věcí, s počítači eMac a iBook. V té době ono označení iBook a eMac znamenalo počítač pro běžné uživatele. V USA se iBook zažil jako typický školní počítač, který byl zkrátka plastový (předchůdce bývalého MacBook White) a stál ještě jakž takž rozumné peníze. Pokud jste chtěli profesionální stroj, koupili jste si PowerBook, pokud jste byli studenti, koupili jste si iBook. Dokonce i eMac a později iMac (lampička) vznikl jako verze stolního počítače pro běžné uživatele. Nikdo přece nemohl chtít po normální rodině platit 120 000Kč za PowerMac a dalších 40 000Kč za Apple Display. Proto společnost Apple představila eMac, rodinný počítač pro běžné uživatele.
Nyní s příchodem MacBook Pro Retina ve mě alespoň do doby než Apple doplní kompletní řadu všech svých počítačů na modely s Retina displeji svitla naděje, že se Apple opět dostává tam, kde mu bylo nejlépe. Do role společnosti, která dělá profesionální počítač MacBook Pro Retina za 60 000Kč, ale zároveň prodává za 25 000Kč MacBook Air pro studenty. Osobně si myslím, že by se věci jako je Retina display, nový typ chlazení nebo revoluční způsob umístění reproduktorů a mikrofonů neměli objevit v běžných počítačích Mac, ale Apple by je měl striktně dodávat pouze do modelů, které jsou určeny profesionálním uživatelům. V posledních letech, respektive od zrušení modelu MacBook White mám totiž neustále pocit, že Apple hledá kompromis mezi opravdu kvalitním profesionálním počítačem a cenou, která dokáže uspokojit běžného uživatele.
A tak alespoň na pár měsíců, než bude mít rozlišení 2880×1800 pixelů každý student, mám opět pocit že se Apple vrátil tam, kde jsem jej miloval, do doby kdy dokázal nabídnout nejlepší technologie profesionálním uživatelům, ale zároveň dokázal uspokojit běžné uživatele. Doufám, že se technologie MacBook Pro Retina dostanou do ostatních Maců za co nejdelší dobu, aby mi ten pocit vydržel.
Trochu nostalgie s PowerBookom.
Suhlasim s nazorom, ze predosla edicia MacBookov Pro je nieco medzi pro a MacBookom white. Ale vyvoj nezastavis a raz bude retina aj v klasickych Airoch.
Něco na tom bude :) Bylo by fajn zastavit teď trochu čas.
Naprosto souhlasím s každým slovem. Majitel takového počítače, jako je MBP Retina by měl za takovou cenu získat nejen tento stroj, ale i onen pocit vyjímečnosti a jedinečnosti. Je to jako s Lamborgini. Pořád je to jenom auto, ale vyjímečnost dělají technické „maličkosti“, ale zejména jedinečnost. Když by ho měl kde jaký tydýt, tak by to už nebylo ono :)
S názorem souhlasím, že Apple už není, to co býval na konci devadesátých let či v dobách duhovaného loga.
Na popisovaný RetinaBook se těším. Bojím se však představené redukce Thunderboooolt – Firewire. Resp. její kompatibility pro některé profi FW kamery vs. FinalCutPro 7 (FCP X zatím pro mne nepoužitelné, leda tak na střih rodinných klipů na YT™). Mám info, že redukce zatím není moc spolehlivá. Buhužel od zdejších eShop prodejců, kteří akorát kazí ceny, se nikdy nic odborného nedozvíme a v kamenných krámech umí ty klučíci poradit tak akorát s obalem k iPhone…
A s tím souvisí i ono APPLE NENÍ TAM KDE BYL, ale vím bohužel, že to platí nejen u něj.
Takže jsem si postěžoval a zatím tedy neobjednávám.
Covece k cemu je ti ten pocit? Co s nim jako delas? Co si za nej koupis? Mas potrebu mit neco extra na co ostatni lidi nemaji? Ja bych teda spis doufal ze se Retina display dostane i do 13″ a cena spadne na rozumnejsi uroven aby si i obycejnejsi uzivatele mohli doprat tuto kvalitu a pozitek.
Pěkně napsané, souhlasím ze všech pohledů… Můj Switch proběhl také na iBooku nyní je u mě doma Jabko na každém rohu :)
Na jednu stranu chapu pocit z neceho, co jednoduse predci jakekoliv ocekavani. Nadruhou stranu si myslim, ze profesionala v oboru muze novy Retina Display podporit pouze na poli grafiky, a to si jeste nejsem jisty vyhodami noveho MBP15″ retina oproti externimu displayi. Ja bych nikdy neobetoval moznost vymeny HDD za retina display. V nizsi konfiguraci ma MBP15″ retina jen 256GB on-board flash disk, coz je pro mne jako vyvojare SW a DB s obcasnymi sklony ke grafice nedostacujici ani na system + time machine zalohy. Na slozku download + off-line zalohy webu a db potrebuji cca dalsich 250GB. A to mam i externi disk na FW800, ale nebavi me ho lovit z tasky :-) Nemluve o tom, ze pri selhani flash disku bude treba vymenit celou zakladni desku (predpokladam cenu opravy kolem 30 – 40 tisic Kc cca po 3 letech intenzivniho pouzivani). Navic pri navrhu webovych aplikaci davam prednost videt stranku tak, jak ji uvidi 80% uzivatelu (1280px na sirku je idealnich). Mam zkusenost od kolegy z Full HD displaye, ktery dela taky vyvoj webovych aplikaci. Nejsem clovek, ktery kupuje nove veci, aby se odlisil. Snazim se tvorit to nejlepsi pro klienty a pouzivat takovy HW a SW, ktery mi to umozni delat nejlepe. V idelanim pripade bych tedy chtel, aby ti, pro ktere to delam, videli veci stejne, jako jsem je tvoril. Sjednocujici usili Applu tak podporuju ;-)
Proč by měl vývoj zamrznout jen kvůli pocitu výjimečnosti pro pár lidí? Nevidím žádný rozumný důvod proč by se technologie použité v MBPR neměly dříve či později objevit ve všech noteboocích Apple, potažmo i jiných značkách. Tedy jedině, že by si snad někteří přáli, aby otěže vývoje nových technologií převzala jiná společnost. Já tedy nemám potřebu platit nějaké americké společnosti za její produtky o desítky tisíc víc jen pro to, abych byl něčím výjimečný, aby bylo vidět, že na to mám. Vůbec bych se nezlobil, kdyby současné produtky stály třeba o třetinu méně při stejné kvalitě a parametrech i s předpokladem toho, že se jich prodá více a setkáme se s danými produkty častěji. Však čím více lidí pozná a naučí se používat Mac OS, tím přece lépe pro všechny. Jestli chce někdo něco exkluzivního, co jen tak někdo nemá, už dávno si nekoupí tuctovku Lamborghini, alias převlečné Audi.
S názorem, že kvalita by neměla ustupovat cenové dostupnosti vesměs souhlasím, ale jinak si nemohu pomoci – článek na mě to působí dojmem – „to je přeci bída, aby si každý mohl dovolit to, co patří jen smetánce.“ :-) Pokud chcete stát mimo střední třídu, kupte si diamantový obal na iphone. Cena elektroniky a její dostupnost pro běžného s tím nemá nic společného. Vyjde-li retina displej o několik tisíc korun draž, proč ji nenabídnout za příplatek i do levnějších strojů? Udržovat ji uměle jen v těch nejdražších konfiguracích je škoda… ačkoliv nedivil bych se, kdyby to byl marketingový záměr Apple
MB Pro Retina je pre mna najrevolucnejsie CPU doby.
Chcem ho mat medzi prvymi!!! :-)
Ahoj mládenci. Jsem Apple křovák a nuzák pračlověk, který si na první PC vydělával jako vyhazovač v bordelu. Je jedno co dělám, ale jsem profesionál, který si nemohl nikdy dovolit Apple vč. softwarového vybavení. A proč? Protože je u nás situace taková, jaká je. Teď se situace změnila a mohu si dovolit Apple komplet vše, co je na trhu. Nedědil jsem, nikdo mi nic nedal. Když jsem přišel po „revoluci“ z vojny, měl jsem v kapse 200 Kčs. Tím chci říct, že jsem si na na vše co mám, vydělal poctivou prací i poctivým obchodováním.
Na jednu stranu pisatele článku chápu a na druhou vůbec. Apple jsou nejlepší uživatelské mašiny na světě, to je bez debaty. Jejich OS (postavený na platformě Linux) je opravdu „vymazlený“ a je vidět, že programátoři Apple neponechávají nic náhodě oproti Microsoftu, který neoptimalizuje téměř nic a programové bloky tam píší studenti brigádníci. Vidle jsou virem a Bill Dží se nasomroval do kanceláří a tím ovládl téměř vše. Nicméně si myslím, že srovnávat Lamborghini s počítačem je nesmysl. Nic ve zlém, ale počítač je pořád jen počítač a pocit vyjímečnosti bychom si měli jako lidé budovat na našich činech a postojích a ne na tom, co mám v kabeli. Vím, že ne každý je osobnost, která nepotřebuje k dokreslení svého já tetování, zlatý řetěz, tunningové doplňky všude, kde se dá a posledního „meka“. Nicméně jsem pro, aby se technologické skvosty dávali všude, kde to jen jde. A proč? Protože ne všichni si mohou dovolit svůj sen a protože život je moc krátký. Přejme a bude nám přáno. Přeji všem krásné dny.
Rovnako si myslim ze zastavit vyvoj len preto aby sa par jednotlivcov citilo vinimocne je obycajne snobstvo. Pocitac je na to aby sa pouzival nieje to ani privesok na krk ani snubny prsten. Je to spotrebak. Pravdou sice je ze tym ze sa cena neustale tlaci nadol nemoze stupat kvalita. Preto nech stoji Macbook retina 2000€ ale rovnako moze stat aj 1000€ pocit vynimocnosti budete mat tak ci tak kedze iny vyrobca tak detailny display neponuka.
Nevím.Mě by se víc líbilo,kdyby 15″ monitor měl aspoň full HD rozlišení.Co dostaneme?Displey 1440×900 rádků a to je v dnešní době málo,k tomu zase všudypřítomnou vypalovačku,vyšší cenu,pomalý HD zralý na tím pádem drahou výměnu za SSD.Pokud na MBP s retinou budou v budoucnu tak nákladné servisní zásahy,neměl by dát Apple taky delší záruku?
Chtěl jsem přejít z MBP 2009 13″na 15″,ale výše vyjmenované důvody mě odradily.Spíše to vidím na na základní 13″ air.
Roman> Samozřejmě, že jsem nechtěl MB za desítku. Ale za třicet s 256 SSD by už být mohl a Apple ani kvalita by nepřišly zkrátka. Rozdíl profi vs. amatér bych spíš než ve větrácích a retině viděl v počtu a typu konektorů, externí grafice, ve větší kapacitě baterie. U nového MBPR konektory spíš ubývají.
A celkem dost mi vadí ceny, které si Apple diktuje za vyšší verze, ať už jde o kapacitu disku a hlavně o operační paměť. Dnes je rozdíl mezi cenou 4 GB a 8 GB minimální a u tak drahých notebooků by standard mohl být klidně 16 GB. Dřív se dalo řešit snadno výměnou, nové modely to zdá se neumožní.
Dobu PowerBooků a PowerMaců jsem zažil, ale při pohledu na jejich ceny jsem vždy raději sáhl po řešení vlastní počítač + Linux. Věřím, že to byly skovstné stroje, ale to bylo v době, kdy i počítače ostatních značek stály jiné peníze. V dnešní době možná Apple vidí prostor jen pro dvě řady. Jednu stylovou pro „amatéry“ a jednu méně stylovou pro „profi“. Jsem zvědavý, jak se poperou (jestli vůbec bude) MBPR 13″.
Pěknej článek! :-) Pozor ale na tradiční hrubky:
„…ostatní počítače byli…“,
„…že by se věci…neměli objevit…“
Opravdu uz Apple neni tim cim byval? A ve ktere dobe za poslednich 30 let byl necim jinym nez je nyni? Vubec tomu clanku nerozumim. Pracovni stanice dela porad uz od dob Apple II, home Pc taktez uz od dob Mekintoshe. Doba trochu poskocila, tak mame i notebooky, ultrabooky, tablety, smarfouny. Je to porad ten stary dobry Apple. Obcas prijde na trh s necim co jiny zrovna jeste nema a jak uz to umi Apple nejlepe, vytvori u toho pocit naproste vyjimecnosti. BBylo to tak vzdycky a bohu dik za to.
…tak tomu teda nerozumím, na jedné straně chápu touhu po špičkovém zařízení (ve světě windows si každý taky nekoupí Sony Vaio Z), ale jak může autor článku opěvovat oddalování retina displeje?? Já jsem naopak pro maximální používání nových technologií – nebo snad macbook pro s rozlišením 1280×800 je pro profesionály a já jako amatér si holt musím vystačit s macbook air pro chudé studenty, který je o něco výkonnější, lehčí s rozlišením 1400×900 za ubohých 40000Kč? :-D
Muzu vedet proc tak dogmaticky tlacis tu ideu, ze Retina MacBook Pro je zasadne profesionalni notebook? V cem se tak strasne lisi od „neprofesionalniho“MacBook Pro bez Retiny? Doba se vyrazne meni a profesionalni praci jde uz dnes delat velmi dobre i na „domacich sestavach“ protoze maji brutalni vykon, ktery uz je proste dostupny pro kohokoliv. Myslim ze by bylo dobre v prvni rade vubec definovat co ze to vlastne je ten “ profesionalni pocitac“ zvlaste pak v segmentu notebook. Je iPad3 profesionalni tablet? Jen proto ze ma Retina display? Nechci ti nijak bourat tve zaujeti pro RetinaBook, ja jsem z neho taky vedle sebe, ale nejak‘ me nenapadlo, ze by se jeho uvedenim na trh Apple nekam vracel. Nekam kde byl lepsi nebo originalnejsi nez dnes. Podle me je to potomost.
Nepřijde mi, že zrovna Air je notebook pro profesionály. Jen ta jeho cena je „profesionální“. Pokud vynechám Mini, pak iMac bych viděl jako domácí počítač a Mac Pro pro ty profi zákazníky. Ale ceny obou produktů by měly jít znatelně dolů, aby iMac více odpovídal rozpočtům domácností a Mac Pro zase odpovídal ceně za hw + sw. V současnosti je to výsměch. Tím, že jsou drahé iMacy, není ani moc prostoru pro snížení cen Mac Pro. Neviděl bych tak problém v počtu řad jako spíš v cenové politice. Především ceny lépe vybavených modelů stejné řady mají dost přehnané ceny, ale i základní Air 11″ je dost odstrašující cena. Řekl bych, že by lidi měli raději pomalejší SSD minimálně za loňské ceny.
Romane ja vim ze ot vis ale eMac byl predstaven az jako druhy nejprve byl iMac puvodni barevne krasne CRT uzasna vec ve sve dobe zjeveni. Pak prisla lampicka a pro skoly eMac ale proto ze o nej byl velky zajem zacal se prodavat i mimo edu.
Prazdroj: si asi tak prvni linuxak se kterym souhlasim v nazoru na Apple. Opravdu maji posledni dobou profesionalni jen ceny :D (a ja prestavam chapat kde sem na ten muj MBP pred rokem schrastil dost penez)
No ja se casto pletu ;) ale tohle vim protoze puvodni iMac byl opravdu ve sve dobe zjevani a na vystavach kterych v te dobe bylo i u nas jako hub po desti zbiral obdivovatele.
eMac byl v podstate jen prepracovany puvodni iMac a misto G3 dostal G4 a to zase vim proto, ze tohle byl muj prvni Mac a jeste pred dvemi lety jsem ho hodne pouzival.
Hezký den všem. Tak jste mně přiměli též zavzpomínat tak 15 let zpět, kdy jsem kupoval první iMac G3 (bondi). Od té doby používám pouze Apple a vůbec toho nelituji. Souhlasím s tím, že od doby iOS se na stolní počítače trochu kašle. Typický příklad zastaralé iWork, zrušení iWeb, iDisk atd.
Škoda, že tyto webové stránky neinklinují kompatibilitou k době, kdy byl Apple více pro profíky. Na zmíněném iMacu ’98 s OS-9 pod browserem Netscape se stránky (na rozdíl od jiných) vůbec nenačtou a zamrznou. Byl jsem při té nostalgii zvědavý na přiřazenou ikonu systému a prohlížeče v této diskusi. Musel jsem tedy sáhnout jak tuctovka po iPadu…
Tom> Také jsem rád, že jsem na Vánoce koupil manželce Air 13″ 256 SSD, když vidím aktuální „profi“ ceny :-). Doufám, že až za několik let bude pomalu dosluhovat mé aktuální železo s Linuxem, budou ceny i kurz koruny na lepší úrovni.
Pro Radka: Jobs veřejně pohřbil devítku před deseti lety.
Z mého pohledu to byl a pro mnohé ještě je nejstabilnější operační systém, pokrok ale nezastavíš.
http://zkrat.me/jobs
pro Yukon: Nebyl. Dělám na Macu od OS 6.3. Je pravdou, že 9.2 byl už slušný, ale proti OSX to bylo nebe a dudy. (Tedy proti dnešním verzím, první byl běs). Ale v podstatě až na výjimky 7.1, 8.1 a 9.2 to byly všechno spíš padáky. Srovnávat zrovna stabilnost je zhůvěřilost. To tedy „mnozí“ jsou troubové.
Tak jsem nakonec neodolal a objednal si ho. Vybral jsem si raději vyšší konfiguraci s 512SSD a zvedl RAM na 16GB, protože by již nešla navýšit kvůli integraci na desce. Z výsledné ceny 80tis se mi podařilo u distributora sehnat slevu na 72tis. Kdyby to nebyl můj výrobní nástroj v oblasti střihu videa, nešel bych do toho :).