Jak iPhone stárne, klesá zároveň kapacita baterie, která může být po pár letech úplně žalostná. Na vině obvykle bývá sám uživatel, protože ji nevědomky opotřebí mnohem více, než je potřeba. Mezi uživateli jsou pak nezodpovězené otázky „co ji zničilo?“ a „proč mi vydržela jenom dva roky, když jemu tři?“. Důvodů může být více a my se vám v následujících řádcích pokusíme rozebrat alespoň nejzásadnější, kterým se dá celkem snadno vyvarovat.
Způsobů rychlejšího opotřebení existuje podstatně více, mnohé jsou „provozní“, jako třeba vysoký jas nebo neustále spuštěných 30 aplikací, takže je procesor, RAM, i zbytek telefonu neustále pod zátěží. Baterie pak začne vypovídat službu o několik měsíců dříve, v extrémních případech nevydrží nová baterie ani den už po roce a půl. Její průměrná životnost je 2-2,5 roku, kdy vydrží v průměru celý den, a poté se začne buď rychle vybíjet/nabíjet, nebo skokově ztratí kapacitu, a vydrží nabitá třeba jen pár hodin.
Úplné vybití baterie a „uložení ke spánku“
Tohle bývá problém u starších baterií, nebo u záložních telefonů, které vytahujete z šuplíku jednou za pár měsíců. Pokud není jejich baterie, potažmo akumulátor, dostatečně nabitý (doporučuje se mezi 40 a 70 %), a ukládáte ho ke spánku třeba s 5 %, nemusí jít po těch několika měsících zapnout. Důvodem je, že ačkoliv není využíván, dochází k pomalé ztrátě, která může vést k tzv. podbití. Ne každou baterii se pak podaří oživit, u většiny by to ale jít mělo.
Nabíjení v extrémních teplotách
Někdy si to člověk ani neuvědomí, zapojí iPhone na nabíječku a položí ho do blízkosti topení nebo na místo, kam v létě praží slunce. Už při samotném nabíjení bývá někdy telefon abnormálně teplý (hlavně při používání výkonnější nabíječek), a když ho ještě rozpaluje přímé slunce, trpí dvojnásob. iPhone tak nejlépe nabíjejte při běžné pokojové teplotě, a v létě ho schovejte do stínu.
Špatná je ale i nízká teplota, která může baterii doslova zlikvidovat. Zejména iPhony jsou na to náchylné kvůli kovovému tělu, na kterém je baterie nalepena bez větší ochrany. V zimě je tak celkem běžné, že baterie z ničeho nic umře, nebo se začne chovat podivně (nejčastěji tak, že procenta skáčou nahoru a dolů). V zimě ho tak noste (a teplota někdy nemusí klesnout ani k nule) na místě, kde nemůže být baterie vystavena nízké teplotě.
Užívání rychlonabíječek a bezdrátových nabíječek
Mít nabito 50 % baterie během 30 minut je super, ke všemu, když chvátáte, a na nabíjení prostě není čas. Jenomže rychlonabíječky vyvíjí na telefon, zejména na baterii, větší zátěž než ty základní 5W. V důsledku je pak baterie více opotřebována, v praxi jí zkrátíte život i o pár měsíců. Podobný efekt mají i bezdrátové nabíječky, které navíc můžou iPhone zahřívat více, než je žádoucí.
Obecně se dá říci, že baterii může škodit relativně dost věcí, avšak i přesto se její životnost může zkrátit „jen“ o pár měsíců. Pokud tedy některé zlozvyky děláte i vy a nejste si úplně jistí, zda dokážete přestat, důvod k obavám mít nemusíte. V případě potřeby holt baterii vyměníte jen dříve než uživatel, který se na ní snaží dávat pozor. Ani ten se však výměně po letech užívání samozřejmě nevyhne.
Tak nevim. Nedavno tu byl clanek ze nabijeni i kdyz je kapacita 80% nevadi vubec. Spis na opak. Ted zas ze to skodi. U novych modernich baterii to nevadi. Spis nemaj rafi uplne vybiti a klesani na 30% kapacity. Takze jak to teda je ?
Tak a čo je lepšie ? V článku sa píše presný opak :D
Blbecek blbecek jsi mozna ty co ses podepsal jako blbecek spis negramot jsi ty. Asi po fotrovy co ? To nej od nej vyteklo
Pro Blbecka. V asi neumíš číst blbečku. V článku je psáno že to vadí. Při tom nevadi vubec dobíjení od 3/4 a článek že vadí. Neumíš číst blbečku
Neni jasné jestli autor článku chápe pojem cyklus baterie ale 1 cyklus = 1 úplné vybití + jedno nabití na 100% – takže absolútne je dobré dobíjet, nenechávat baterii vyčerpat. Čím pravidelněji a systematičtěji tím víc vydrží.
Potíž je v tom že lidi neumí odlišit staré akumulatory jako třeba ni-mh ni-cd a nove li-on li-pol …. nejak nechapou že stare akumulátory bylo idealní uplne vybit a pak teprve nabijet nektere nabijecky to umeli udelat za uzivatele ….. a ze nove akumulatory upnle vybití proste nemaji rady to v podstate činí znalost cyklu baterie jako neduležitou protože čím méně dopustíme aby akumulator prosel cyklem tim lepe ……
stejne jako malokdo z vás chápe že baterii máte u umyvadla a nebo vas z ní může sejmout dělostřelecký granát
Článok od copywritera z roku 1997.
Žiadne nabíjanie od 3/4 nevadí ale treba nabiť tak do 95% napr nie do 100% inak je to ok. Na nabíjacie cykly sa už dávno nehrá a lepšie 5 nedokončených ako 1 do nuly
Baterka na nabíjačke pri 100% nie je neustále vybíjaná a dobíjaná. Telefón ide cez adaptér a baterka je „akoby“ odpojená – takže jej pokles je podobný ako pokles batérie položenej na stole.
Bezdrátové nevadia keď sú ok a nie sú to nejake mega žiariče. Rýchlonabíjanie škodí ale rozdiel oproti 5W oproti 12W bude veľmi malý a prínos oveľa väčší takže 12W je top pomer medzi ničením baterky a rýchlosťou. 5W je už také hýčkanie 😀
Nabiti na 100% na displeji neni 100% kapacity baterky. Vybiti do vypnuti neni 0% baterky. Je tam rezerva. System ukonci drive. Takze nabit na 100% displejovych a neresit.
Souhlasim ale s clankem v tom ze neustale nabijeni a behem dne neni ok. Odjebal jsem takhle baterku u iP5. Nabit, kdyz je treba je ok. Neustale davat do nabijecky a vyndavat z nabijecky behem dne muze nektere baterky casem zmrsit.
Celkom oničom článok. Batéria by sa nemala dostavať pod 20%, vtedy trpí najviac. Tak isto časté navíjanie vôbec neprekáža. Je lepšie nabiť 5x denne, v rozmedzí 20-80, ako vybiť na 20- a následne nabíjať.
Tvl, hovorí človek, čo pracuje v Planeo :D
Toj je zajimavé že samotné telefony dnes řídí nabíjení na cykly…. takze na ne asi hrajou …..
kto vie kde je pravda
kto vie kde je pravda
Kazdy tvrdi ine. Najdem 10 clankov ktore zasa radia az robim to co vy tu kritizujete
Ono by totiž neškodilo, kdyby i iP uměl nabíjet tak jako Lenovo nebo Sony – podle denního režimu uživatele a nad 90% jen na vyžádání.
jenže pak by ty baterie vydržely věčně ;-)
Bateria je vyrobena z degradujuceho materialu, tak ze to ma daleko od toho, aby vydrzala vecne.
asi tak Lenovo treba u ntb ma režimkdy je stale pripojená nabijecka tak udrzuje nabití na rozsahu 55-65%
A proto to budu dělat furt stejně, večer vlezu do pelechu, telefon dám na nabiječku, ráno vezmu a tohle furt dokola 😁
Baterka je důvod proč měn iPhone občas irituje – stahování fotek. Naučil jsem se stahovat je občasně kabelem, když budu potřebovat nabíjet baterku. Jinak ho nepřipojuju, Bohužel, občas člověk potřebuje stáhnout fotku a má 50-80% baterky. Tak holt čekam :-( Nechápu, proč v iOS nejde nastavit připojení kabelem jenom na datový přenosy a né na dobíjení.
Jinak s výdrží spokojenost – po roce a půl moje SEčko vydrží 4-5 dní a nabíjim při poklesi k 20% až do plna.
Na přenos fotek přes wifi je super app PhotoSync.
Tady neni problem v baterce nebo iPhone ale vasem nesmyslnem postupu. Pokud tedy potrebuji pripojit telefon kuli stazeni fotky tak jej pripojim a neresim nesmysly okolo nabiti baterie. Ale popravde, proc to resit takto nesikovne kdyz existuje iCloud, pripadne i jina cloudova uloziste.
Já teda víc věřím přímo Applu, viz. článek https://www.apple.com/cz/batteries/why-lithium-ion/
Ale notak, nebuď obce. Vážně to myslí Apple se svými zákazníky tak dobře? ;-)
Článok od APPLE dáva zmysel a v konečnom dôsledku je to len o tom, ako rýchlo dokáže používateľ zariadenie vyšťaviť.
Pan autor, polka clanku su totalne blaboly.
1. Ak je telefon na 100% tak telefon je napajany zo siete a bateria sa nepouziva. Mal som 6 rocny macbook pro a kedze bol vacsinu casu na nabijacke tak bateria bola ako nova. Pokles kapacity skoro ziadny (coconutbattery)
2. To ze telefon ukazuje 20% neznamena ze ta bateria je nabita na 20%. Je tam rezerva kedze lithiove baterie namju radi uplne vybitie. Takze ak telefon ukazuje 1% realne ten telefon moze mat aj 20% ale na tie sa proste nesaha a telefon radsej ukaze 1% a potom sa vypne. Urcite je lepsie nabijat castejsie ako ho nechavat uplne vybit.
3. Bezdrotove nabijanie zahrieva telefon co nici bateriu.
4. Nizke a hlavne vysoke teploty nicia bateriu viac ako nejake to caste nabijanie. Cize nato si treba davat pozor.
Osobne som mal iPhone 6S ktory mal 2,5 roka a bateria podla udaja v nastaveniach mala 89%. Ziadna tragedia. Pritom spadal do vymenneho programu. Ani novy majitel to neriesil.
Momentalne mam Xrko ktory ma neuveritelnu bateriu. Nabijam ho kazdu noc na beznej nabijacke. Neviem si predstavit, ze by som kazdu chvilu striehol kedy bude nabity na 90%.
A nie je to jedno? Smartfon mam na to aby som ho vyuzival bez starosti a nie daval pozor na baterku. Ked mam liter na fon tak mam 50-70€ na vymenu baterky.
lepe bych to nenapsal, telefon ma slouzit majiteli, ne opacne
A na ekologii kašleme, že?
Nééé nekašleme koupíme si všichni elektromobily. tim to spravýme rozkopeme zemi aby jsme z ní vytahali vsechno lithium a vypustime při výrobe elektromobilů tolik splodin že nejaky akumulatory do mobilů už přírodě neublíží …..:D
Idem sa nabiť mam 38% 😀
Idem sa tiež nabiť, mám v ľadničke 12% …
:-D
Nie je dobre, ked autor pise clanky o tom, v com sa nevyzna. Najme, ked je to clanok z ktoreho by pouzivatelia pochytali nespravne navyky.
Elon musk vraví úplný opak ja baterku nepustím pod 50% ani iPhone ani Watchky a všetko je ok,.. aplikácie mám spustené úplne všetky ale nemám back refresh, jas na auto ,.. podľa mna tento článok je o batériách ktoré sa vyrábali za čias online 3310 ???
Nabijel sem telefon klidne 10 krat denne a po dvou letech sem ho musel mit na nabijecce porad jinak nevydrzel. A firemni nam vydrzel asi ctyri roky nabijeli ho trikrat tydne.
Nabijeni v rozmezi od 0 do 100 je 1.2 cyklu tj cca 300x nabijete a je po baterce.. Nabijeni od 80 do 100 je 0.9 cyklu.. Ale nabijeni mezi 20-80% tj nabijet jen do 80% je cca 0.15 cyklu a baterie vydrzi az 3000x takhle nabit navic se zvysi i vydrz baterie.. Vse mam vyzkousene dokonce je na to i aplikace ktera vam tyto hodnoty ukaze AccuBattery bohuzel jen na Android.. Po pul roce nabijeni v rozmezi 20-80 mi zivotnost baterie neklesla ani o 0.2% navic telefon dokonce mel vysi vydrz nez nabijet do 100%. Iphone to ma trosku chytreji resene nedobiji do 100 procent ale do 95 cca ve skutecnosti tak samo pri uplnem vybiti je v baterii 5% rezerva..
Díky za dobrou radu – AccuBattery. Už používám, je to fajn.
Kdo z Vas ma auto se start stopem? Kdo ma jeste klasiku? Ktera vydrzi dele??? Start/stop ktera ma 3x delsi zivotnost nebo klasicka autobaterie ktera vykona cca 10x mensi zatez behem sve zivotnosti? ….. kdo porovnava stejne podminky pouziti – mraz, vedro, slane prostredi, vlhko atd…. tisic a tisic veci co ovlivni elektroniku. A nenabijet alumulator telefonu do 100% mi prijde jako prosim hovadina, dnesni el. nabijecky po dosazeni pozadovaneho napeti nastavi udrzovaci proud, takze se nic nenici, at uz se jedna o aku auta ci telefonu.
Auto se starts-topem mám. Ale kde zjistim, jestli jeho baterka vydrží déle, než ta v minulém ? V minulém autě mi vydržela origináln í baterka 10-11 let. Takže teď by mi měla vydržet až 35 let ? OK, to beru.
Ale stejně si myslim že nejde porovnávat lithiové baterky s olovem a kyselinou v autech.
Prumerne vydrzi start stop 3 – 4 roky, proto byla pointa s 10x zatezi, kdezto starsi aku i tech 10let z prvovyroby. Proc by neslo srovnat, princip je stejny. Nekdo drti telefon, nekdo obcas zapne wifi/data, ale radeji ne at vydrzi baterie telefonu :))).
Co je hlavni nesmi klesnout napeti aku pod urcitou mez kde zacnou nevratne procesy ktere vedou ke ztrate kapacity akumulatoru, at se jedna o lipol ci kyselinu.
V realnem zivote telefonu bych se nebal nabijet aku na 100%, tot vse.
AGM a elektrolyt ale taky nejde porovnavat
Ale jde porovnat jedna věc žádné auto nedobíjí samo akumulátor do 100% alternátor to prostě nedovolí, většinu času je akumulátor nabitý maximalne na 80% ;) proto když auto nejezdí pokuckáváním po 2 km zastvakach tak akumulator vydrží tak dlouho (krome lidi který z nej sosjí energii radiem atd bez beziciho motoru, ne nadarmo je to spravnym jmenem startovaci akumulator)
logika porovnavat autobaterie AGM/CaCa s Li-on Li-Pol uplne jina technologie .. ano mobilni baterie nejvice trpi kdyz jsou dobijena od 80 do 100 procent ..
1. je to plné nesmyslů,
2. fakt někdo chce být otrok telefonu nebo raději zaplatí výměnu baterie o něco dříve?
Hmm. Asi mám jasno.
Otrok je ten, kdo dává telefon nabíjet častěji, než ob dva dny.
To ale musis koupit poradny telefon, ne jebku co ma 1800mAh baterku o velikosti postovni znamky, pak je holt potreba nabijet 2x denne nebo platit predrazeny servis.
Ale no tak, iPhone nabíjím každý den (někdy 2x – hold ho využívám hodně), nabíjím většinou pod 10%, ale někdy bohužel si neohlídám a klekne (nabíjím od vypnutí – zřídka), nechám nabíjet většinou na cca 95%, někdy opět neuhlídám a mám 100%. Baterka drží pořád skvěle! No a jak tu někdo psal, je to spotřebák, sice předraženej, ale furt spotřebák, takže tak. Pokud vidí někdo v telefonu/značce atd. něco víc, tak mi je ho fakt líto :-D
Priamo v telefóne ani nie – ale musíš uznať že je to absolútne najosobnejšie zariadenie aké kedy bolo… Preto tam aké také emócie môžu vznikať…
To je hezky,co se tu pise,jenze vsechny tablety,telefony,laptoty jsou takovymi zrouty,ze se nabiji vlastne porad..nekolik dni mi rozhodne nevydrzi ani nahodou a nemusim byt vecne on-line..ano aplikace „zerou“nejvic,jenze diky internetu se aktualizuji stale dokola,to by clovek musel tlacitkovy mobil jako driv pouze na volani a sms,tyhle tech ologie si ziji tak nejak svym zivotem.Nikdo nebude delat krok zpet,aby mu telefon vydrzel o par dni dele..
To je zase clickbait a clanek od odbornika.
1. Li-Ion baterie nemaji rady vyuziti kapacity baterie pod cca. 20-30%
2. Nejlepe je je nabijet do 80%, pak vydrzi dele.
3. Pokud mam telefon na nabijecce, nabije se na 100% dochazi k odpojeni nabijeni a udrzovani proudu. Ergo pokud by se telefon vybil pod 100% a zacal nabinet znovu, rekneme z 99% na 100% dojde k vyuziti 1/100 nabijeciho cyklu.
4. doporucuje se nabijet prubezne protoze Li-Ion maji zanedbatelny pametovy efekt a vyuziva se jen pomerna cast nabijeciho cyklu.
5. Li-Ion baterie degraduji samy od sebe i kdybyste je mel ve skladu.
6. Sam Apple doporucuje nabijeni iP 10W/12W nabijeckami iPadu.
Jedina pravda je vyvarovat se vystavovani vyssim teplotam a ze bezdratove nabijeni, produkuje zahrivani ktere skodit muze. To je ale pak na reseni samotnych nabijecek, nektere proste tolik nehreji.
Souhlas !!! takhle to je presne !!
Omlouvám se za kritiku, ale ten článek je v dnešní době totalni nesmysl.
Rozumím ale tomu ze čím víc článku tím víc peněz z reklamy. A pokud se hodně lidi rozhodne napsat komentář, tak těch peněz je ještě víc. A to vše bez ohledu na “kvalitu” článku.
Přesto tento server beru stále jako seriózní. I mistr tesař se hold občas utne. Pevne věřím, ze i nadále zůstane “občas”.
Zajimalo by me co na tento clanek rika Petr Mara protoze prave on rika presne uplny opak tak kde je pravda
Rika, ze plotnovy disk v kompu za 40 tacu dava smysl.
🤠👍
Metr Para – Vytrhl jsi to z kontextu, takže je to v podstatě nesm ysl co ty tu tvrdíš.
ako článok je plný zavadzajúcich faktov v rodine máme tri IP kupované skoro v rovnakej dobe kedže j mám aj ipad používamm jednu nabíjačku na ipad aj na IP na cestách čiže použivam rychlo nabíjačku ale u všetkých troch je bateria na 98% po 14 mesiacoch
A tohle jste našel v systému telefonů, nebo máte změřenou reálnou kapacitu těch baterií? Navíc to vůbec není relevantní, protože některé iPhony hlásí po 300 nabitích pod 80 % kapacity (ta vydrží pořád cca den), a stejnou kapacitu hlásí u 5,5 roku starého 5S, kde ta baterie nevydrží ani hodinu. Zdraví LA
Mam doma iphone 4s s puvodni baterii a ios6 jailbreak .. a baterie ma zivtonost 93 procent .. byla dobijena do 80-90 procent .. vydrz je porad perfektni i po tech X letech
Jo, zázraky se občas dějí, Wortos. U těch čtyřek ty baterie celkově vydrží nějak dlouho, spousta jejich uživatelů jede dodnes s původní baterií, málokdo ji mění. Zdraví LA
S těmi bateriemi se setkávám už několik let, a průměrně po 2-2,5 letech se začnou skokově vybíjet/nabíjet, nebo ztratí tolik kapacity, že vydrží sotva půl dne. Využívané jsou obvykle stejně, tzn. nabíjení 1-2x denně. Občas se setkám s takovou baterií i v telefonu, co je 1,5 roku starý – jeho uživatel ho nabíjí denně několikrát, věčně píchnutý na nabíječce kvůli navigaci, doma odkládá na bezdrátovou nabíječku atd.
To opotřebení mi potvrzují i případy kancelářských Macbooků, které byly od nabíječky v průběhu několika let odpojeny všehovšudy max. 5x, a ty baterie stejně vypověděly službu. Buď je tedy všechny zničilo něco jiného, nebo tam to opotřebení kvůli non-stop nabíjení prostě je. Sám jsem si v telefonu baterii zničil, protože ji někdy nabíjím i 5x denně. I když by jí to tedy podle některých vadit nemělo (a to nebývají nabíjecí cykly dokončené), přesto vydrží o dost méně než dříve. Až to bude k nevydržení, baterii si prostě vyměním.
Pokud jsou v článku samé nepravdy, prosím o vysvětlení, proč to v praxi často vypadá jinak. Zdraví LA
Rekl bych UTFG… aaaale…
O nabijeni baterii byo napsano spousta clanku a daji se jednoduse vyhledat.
Od fraze „Hot to charge Li-ION“ az po nase ceske „jak nabijet Li-ion“
Tady mate clanek o samotnem nabijeni a vyvraceni vasich nepravd.
https://wmmania.cz/clanek/jak-spravne-nabijet-bezne-li-ion-akumulatory-chytrych-zarizeni/
Co se tyce samotneho vybijeni pri pouzivani. Uvedomte si, ze SW se stale vyviji a kazda aplikace byva narocnejsi na vykon, ergo telefon / laptop musi vynalozit vice usili, aby dane procesy a vypocty provedl.
Programatori se s tim neparaji a telefony i laptopy jsou spotrebni zbozi, jinak by nam doted stacily prvni generace procesoru a par kilo RAM.
Dalsi veci jsou pojistky vyrobcu, kteri davaji do baterii cipy, ktere zabranuji nabijet akumulatory po x cyklech / casovem useku. Setkal jsem se s laptopovymi bateriemi, ktere jednoduse jednoho dne odmitly nadale fungovat byt do „predchoziho dne“ uzivili laptop nekolik hodin.
Ano taky jsem se s tímhle setkal, koupil jsem si novou baterii do staršího HP nx9420 a po asi roce a půl, kdy ten notebook běžel naprostou většinu času na nabíječce (jako stolní pc připojené k monitoru), baterie začla extrémně rychle odcházet (desítky minut výdrže místo 2+ hodin) a za dalších pár měsíců umřela úplně, prostě 2 roky a konec…
Teď mám tablet (dell venue pro 11), používám ho stejně a po dvou letech co ho mám, má výdrž prakticky stejnou.
Redaktor presvihol 1 april, tak to skusa s clankom na 1 maja? Lebo obsahovo to sedi :-( A mazeme prispevok o 3…, 2 …, 1 …
Co to tu píšete za hovna? Celkem pravidelně se tu střídají články o nabíjení, kde jednou je špatně to a podruhé zase ono.
Kazdy tvrdi ine. Najdem 10 clankov ktore zasa radia az robim to co vy tu kritizujete
Nabíjení baterie, i když to není potřeba – NESMYSL!
Každý akumulátor má určitý počet plných nabíjecích cyklů (0 – 100%) např 500 pro pokles kapacity např. pod 80%. Pokud budete nabíjet třeba už na 50%, tak těch nabíjecích cyklů nebude 500, ale třeba 1500. Takže časté nabíjení neškodí, ale naopak!
Neustálé odpojování od nabíječky – NESMYSL!
To srovnání se startováním auta je fakt úplně mimo.
Konstantní připojení v síti, i když není využíván – NESMYSL!
Opět snaha o pochopitelnou analogii s cvičením, ale zase úplně mimo. Po nabití akumulátoru nabíjení přechází jen do udržovacího nabíjení a v některých případech se nabíjení úplně ukončuje a opět se spustí až při poklesu na 90 – 95%.
Nabíjení v teple a na přímém slunci – ASI JEDINÝ ROZUMNÝ DŮVOD
Kdo někdy používá mobil jako navigaci v rozpálených letních dnech za oknem v autě, tak ten už jistě ví.
Užívání rychlonabíječek a bezdrátových nabíječek – NESMYSL!
Tak to by mě fakt zajímalo, jak „nedokonalý přenos energie“ může zkrátit životnost baterie o tři měsíce? Pokud budete pravidelně huntovat akumulátor vybíjením pod 20%, tak jste na nejrychlejší cestě k jeho odrovnání.
Tyto „rady“ sepisoval buď prodejce baterií do mobilu, který si chce zajistit odbyt nebo člověk který o akumulátorech a potažmo elektronice nemá ani páru.
Radši to nečíst, každej „odborník“ máý jiný rady, seru na ně!
I kdyby to byla pravda (jakože není), tak je to stejně šumák. Telefon je dneska pro spoustu lidí spotřebka, novinky napotřebuju (kvalita foťáku mi je šumák a hry na tom nehraju), takže mám telefon vždy cca 4 roky. Nijak tohle neřeším, že bych nabíjel od tolika do tolika a tak, prostě ho prdnu nabíjet na noc když má pod 50% a i po letech je ta baterie vždy ještě stále v pořádku (telefon ukazuje klidně víc než týden, když je jen občas nějaká sms/hovor a stále vydrží pracovní den náročnýho používání kdy je připojenej a často zaplej displej) a to některý telefony slouží darovaný v rodině ještě další roky navíc s původní baterií.
Proto NASA na svých satelitech dobíjí baterie při poklesu kapacity na 80%, patrně se nechali zbulíkovat od Putina.
jj, taky si myslím, že je to dost nesmyslný článek. Mobil dobíjím přes noc a nebo když potřebuji a nehodlám hlídat, jestli už je nabito na 80%, abych to vypnul a akumulátor vydržel o chvíli dýl v lepší kondici, ale celou dobu se budu sám okrádat o 20%, to je podle mě blbost… Jediné pravdivé vídím v těch extrémních teplotach (mráz i horko). Přesto si občas neodpustím rychlodobíjení a současné hraní… Největší problém pak bude navigace s nabíjením a v létě. To jsem naštěstí vyřešil propojením auta a mobilu přes Android Auto (ještě že se dá stáhnout apk, protože tady zatím oficiálně nejde nainstalovat). Mobil pak není vystaven na palubce a nemusí mít zapnutý display, pravda musím to mít přes USB, takže se musí u toho dobíjet. Ale v autě USB neumí Quick Charge, takže se telefon dobíjí „pomalu“ a když ho po jízdě vezmu z auta, tak má pohodovou teplotu, takže to akumulátoru neškodí…
Co třeba není v článku uvedeno je, že když už vybijete tak, že se mobil vypne, tak rozhodně znovu nezapínat, dokud aspoň trochu nedobijete a co nejdříve dát na nabíječku. Elektronika v akumulátoru a mobilu sice hlídá, aby se nevybilo pod kritickou hodnotu, ale opakovanými pokusy o zapnutí by se mohl akumulátor vybít víc, než je pro něj zdrávo…
Zdar,
měl jsem iP4 cca 4 roky a baterie po této době vydržela tak o cca 20% méně než na začátku.
Pak u Samsung S6 po třech letech cca 25% méně než na začátku a u žádného jsem neřešil nabíjení,
Každý večer jsem to hodil na nabíječku a jelo to až do rána.
A jak už tady někdo psal pro toho kdo dá za telefon 20K – 40K by neměl bejt problém dát za dva
roky 2K za novou baterku.
Váš Drakouš :D
Ještě že jako uživatel Samsungu takové starosti a problémy nemám.
Článek plný nesmyslů na takové úrovni, že skoro věřím, že spoléhá jen na diskuzi a počet prokliků, protože takový paskvil okomentuje každý druhý…
Super, jak každý ví o nabíjení úplně všechno. Bohužel každý něco jiného :/
Kroutím hlavou nad tím, jak všude píší něco jiného.
Nejhorší ale na tom všem je, že je pořád stádo lidí kteří tomu věří.
Tento článek je přesně to samé…….
Ještě že mám normální mobil. Nabíjení řeším jednou za týden a když zapomenu, vydržím ještě asi 2 dny. Momentálně je baterie stará 2,5 roku, do 5 let vydrží 100%.