Bezpečné odebrání USB flash disku – nezbytný krok, za jehož nedodržení vám systém pohrozí strašlivými následky, otravný krok, který řada z nás podstupuje „pro jistotu“, i vděčné téma četných vtípků. Operační systém Windows od Microsoftu po dlouhá léta uživatele důsledně nabádal k tomu, aby své flashky jen tak zbůhdarma nevyškubávali z počítačů. To je ale od nynějška minulostí.
Majitelé počítačů s Windows 10 mohou nyní ze svých počítačů jednoduše vyjmout USB flash disk, aniž by se museli obávat jakýchkoliv negativních následků. Nová funkce má název „Quick Removal“ a umožňuje vyjmout USB flash disk z počítače bez jakýchkoliv dalších kroků navíc. Jedinou podmínkou je, aby v okamžiku vyjmutí disku neprobíhalo aktivní ukládání dat.
Ještě před rozmachem smartphonů a cloudových úložišť, jako je Google Drive nebo Dropbox, představovaly USB flash disky jednoduchý způsob ukládání dat a jejich přenosu mezi počítači. Spolu s novými možnostmi synchronizace napříč zařízeními ale popularita flashek postupně upadá.
Podle webu The Verge se možnost rychlého vyjmutí flash disku stal součástí operačního systému Windows již v loňském roce, když byla vydána verze 1809. Microsoft ale změnu detailněji oznámil teprve minulý týden, když se aktualizace více rozšířila. Podle společnosti Microsoft je tento krok změnou v rámci snahy vyjít uživatelům více vstříc. Rychlé vyjmutí flash disku je umožněno tím, že USB zařízení přestala používat pro zápis dat mezipaměť.
Uživatelé, kterým novinka nebude z jakéhokoliv důvodu vyhovovat, se mohou vrátit ke starému způsobu odebírání flash disku. Stačí ve vlastnostech USB disku v záložce Zásady změnit položku „Rychlé odebrání“ na „Lepší výkon“.
V životě jsem nepoužil funkci odebrat zařízení. A světe div se, nikdy se nic nestalo.
Asi tak a to snad už od 7, nebo 95tek…
Jsem pokrokový,dělám to takhle už několik let 😀
Šmarja panno, tato možnost byla již ve Windows XP. Zase jen slepě přebraný článek bez jakýchkoliv znalostí novináře, který si není schopen ověřit fakta.
S Applem žádnou, ale s LSA zásadní! Je nutné, aby redaktor chrlil 5 článků denně, jde o prachy z reklamy, kterou naštěstí nikde díky Ad-Bloc-ku nevidím, jinak bych se zbláznil a internet ze svého života navždy vymazal :-D
Zlatý AB! Když chci redakci a kohokoli podpořit, tak zapínám, ale v 99% je to jedna velká reklama k zblití, tak rychle zapínám zpět. Málo který web, má decentní reklamy, že se může AB vypnout.
Trham to z pc od win xp a vzdy vse na cajku 😉
dělal jsem to i dřiv. jen ted jsem zaměnil win na mac os :D
Spíše mi prosím někdo poraďte, jak vymazat z flashky jednotlivé soubory, aniž bych ji musel furt jak trouba formátovat 💁♂️😅 na Macu samozřejmě.
Normalne je hodis do kose, az vyjmes (vysunes softwarove) flashku, smazou se.
Bohužiaľ mnoho skrytých sa nezmaže. A dokonca aj keď si v macOS dám zobraziť skryté súbory, následne ich vymažem a flashku vložím do TV, tak tam vidím aj také, čo som nevidel v macOS ani Win10. :(
Tam vidis kopiu obrazu z mac os, si vsimni, ze nazov maju rovnaky….a vymazavaju sa cmd+backspace
Ja to vytahoval vzdy na tvrdo. Jak xp vista po 7 az 10. Nikdy sem nedaval odebrat. A nikdy zadna potiz.
U win jsem to trhal vždy bez umrtvení 😉, ale u maca mám strášek. Občas zapomenu a pak mě mac pokárá. Tak fakt nevím. Každopádně je to opruz. A co vy? Taky trháte bez umrtvení? 😂
No konečně, super, to je báječné! Jejda, já už vlastně 2 roky šťastně nic od mrkvosoftu nepoužívám.. tak nic, no..
Potvrdzovať bezpečné vytiahnutie flashky bolo potrebné vo Windows98. Vo WindowsXP bolo bezpečné vytiahnutie nastavené defaultne.
co dělám špatně. několikrát se mne stalo na Macu ze jsem vzal flesku bez odhlášení a fleska potom nebyla čitelná Dle mého názoru u Maca fleska vytrhávat taky nejde. děkuji milos
Tak začni používat opravdový OS a ne jen nějakou infantilní atrapu a parodii na OS pro děti.
Začni třeba Windows 10, nebo Linuxem.
Ne na MACku je to průšvih, vyndat flashku bez vyhození do koše. Na Woknech s tim neni problém ale Mac OS je normálně přemazává, při nesprávnym vyjmutí. „otestoval“ jsem to úspěšně asi 4x, od tý doby si dávam bacha.
1. Tá cache (vyrovnávacia pamäť) tam je nato, aby sa súbory prekopírovali „rýchlejšie“. Pri externých HDD s USB 3.0 to bol extra problém. Hlavne, keď sa odpojil disk počas zápisu, aj keď už zápis naooko skončil. Po pár pokusoch odpojenia bez „bezpečného odstránenia“ už čítacia hlava nevedela nájsť zavádzaciu tabuľku NTFS a podobne.
Ak ste vypli cache, namiesto 160-180 MB/s, ste sa museli uspokojiť s 70-80 MB/s priameho zápisu. Na niektorých USB 3.0/3.1 Gen1 flashkách ani 50 MB/s.
2. Cache je na diskoch predvolene vypnutá, ak ste inštalovali čistú inštaláciu Win 10 1809. Ak ste upgradovali, nič sa nezmenilo. Táto „funkcia“ je tu už od Win XP SP2, len sa zmenilo, čo je predvolené.
„USB zařízení přestala používat pro zápis dat mezipaměť.“
Viac ako 90% USB flashiek na trhu dodnes používa medzipamäť.