Pokud se moc neorientujete v situaci mezi Qualcommem a Applem, nevadí. Důležité je to, že společnosti si jdou kvůli všem možným i nemožným patentům či poplatkům po krku u orgánů soudní moci. Nyní ale započalo soudní jednání ve zdaleka největším patentovým nebo antimonopolním případě na světě. Apple a čtyři jeho dodavatelé žalují Qualcomm o téměř 30 miliard dolarů za náhradu škody kvůli nekalým praktikám společnosti.
V nových iPhonech modemové čipy od Qualcommu již nenajdete:
Soud započal dnešního dne v San Diegu a bude se jednat o čtyřtýdenní jednání, ve kterém bude soud rozebírat podklady a vyslýchat důležité svědky. K soudu se chystá samozřejmě i Tim Cook. Apple žádá po Qualcommu náhradu škody ve výši 27 miliard dolarů, 1 miliardu dolarů, kterou společnost údajně dluží na slevách a 2 miliardy dolarů kvůli licenčním poplatkům. Qualcomm přirozeně všechno odmítá a žádá od Applu a jeho dodavatelů 7 miliard dolarů.
Soud bude zkoumat především dvě hlavní otázky. Politiku Qualcommu při jejich účtování si určitého podílu z každého prodaného zařízení jakožto poplatek za patentovou licenci. A dále jeho obchodní praktiky v dodávání součástek. Jelikož Apple platil za dodání čipů a následně za ten samý produkt (rádiový čip) též licenční poplatek. Apple zakázal dodavatelům platit licenční poplatky a zaručil se, že pokud je Qualcomm bude žalovat, náklady uhradí.
Výsledek případu je zvláště důležitý pro Qualcomm. Jeho většina příjmů totiž plyne právě z licenčních poplatků. Pokud se tedy ukáže jeho politika právně nepřípustná, zřejmě se ozvou i ostatní výrobci, s nimiž má Qualcomm podepsané licenční smlouvy. Jedná se opravdu o veliký případ. Dosud největší patentovým sporem byl ten mezi Hawlett-Packard a Oracle, kdy druhá jmenovaná společnost musela zaplatit 3 miliardy dolarů.
Ahoj pane redaktore. Není náhodou onen popisovaný spor již sporem právě ukončeným, a to ve prospěch Qualcommu? Ano, jednalo se právě o škodu na licenčních poplatcích atd. a Apple nově bude od Qualcommu odebírat jeho čipy. Tak zní jádro mimosoudní dohody.
Steve, neblbni, LSA ještě spí :-)