Není týden, kdy bychom vás neinformovali o právní vřavě mezi společnostmi Apple a Qualcomm. Deník Wall Street Journal nyní přichází s myšlenkou, že spor může být svým způsobem osobní a zkoumá vztah mezi Timem Cookem a CEO Qualcommu Stevem Mollenkopfem. Zpráva se zaobírá rok starým setkáním obou lodivodů znepřátelených společností v sídle Applu.
Nesympatie obou mužů vznikly v momentě, kdy se Steve Mollenkopf měl podezření, že by Apple měl podporovat převzetí Qualcommu společností Broadcom. Při začátku schůzky nechtěl dokonce Mollenkopf ani promluvit a nechal hovořit svého poradce. Toto tvrzení prý vyzradili WSJ lidé, kteří byli na setkání přítomni. Obě společnosti mají stále možnost uzavřít dohodu a spor vyřešit mimosoudní cestou, což by je mohlo ušetřit nepříjemného šťourání médií. Podle výkonného ředitele Qualcommu, který si nepřál být jmenován, je ale dohoda mezi společnostmi takřka nemožná. A to právě kvůli osobnímu odstupu obou generálních ředitelů.
Zpráva dává pohled na začátky spolupráce obou společností. V roce 2007 vyjednal první spolupráci mezi oběma společnostmi Steve Jobs, který prý velmi dobře vycházel s tehdejším CEO Qualcommu Paulem Jacobsem. Tehdejší dohoda říkala, že Apple zaplatí Qualmommu za licenční poplatky 7,50 dolarů za každý prodaný iPhone. Když v roce 2011 přebral Apple Tim Cook, řekl, že dohoda je „neskutečná“ a žádal, aby jednání o poplatku byly oživeny. V letech 2007 až 2012 Apple prodal kolem 250 milionů iPhonů a vygeneroval zisk 150 miliard dolarů. Qualcomm za toto období vygeneroval z licenčních poplatků zisk ve výši 23 miliard dolarů od všech partnerů a 42 miliard dolarů z prodeje čipů a dalších produktů. Když Tim Cook zjistil, že Apple platí na poplatcích ze všech nejvíce, spokojený nebyl a znovu tlačil na upravení dohody. Tehdy se zřejmě zrodily počátky nesympatie mezi oběma společnostmi.