Na internetu se stále válčí ohledně toho, zdali je lepší soukromé nebo veřejné cloudové řešení. Abyste byli v obraze, tak pod pojmem soukromé cloudové řešení si můžete představit domácí NAS server, který máte doma, například od Synology. Veřejné cloudové řešení je poté klasický cloud, který představují služby jako je iCloud, Google Drive, DropBox a další. V dnešním článku se podíváme na to, v čem mají obě tyto řešení své výhody a nevýhody. Také se pokusíme zodpovědět si otázku, které z těchto řešení je vlastně lepší.
Privátní cloud vs veřejný cloud
Pokud se o zálohování dat a všeobecné využívání cloudu zajímáte, tak jistě víte, že je téma soukromý cloud vs veřejný cloud, velice žhavé. Uživatelé rozdílných služeb se stále obhajují v tom, že právě jejich řešení je lepší. Mají k dispozici hned několik argumentů, kdy některé jsou samozřejmě správné, jiné však naprosto zcestné. Obě řešení mají rozhodně co nabídnout. Veřejný cloud je v dnešní době velice populární. Nemyslím si však, že slovo „populární“ jde ruku v ruce se slovem „soukromí“. Veřejný cloud je velice jednoduchý na používání a mnoho jeho uživatelů si právě stojí za tím, že mají všechna svoje data k dispozici kdekoliv na světě, a to hlavně se stabilním připojením a rychlostí. U soukromého cloudu máte tu jistotu, že máte zařízení se svými daty doma a ať se stane, co se stane, tak vaše data nejsou odkázána na nějakou společnost, ale pouze na vás. Obě řešení mají své výhody a nevýhody a pokud si myslíte, že časem vznikne pouze veřejný a nebo pouze soukromý cloud, tak jste naprosto vedle.
Od bezpečnosti privátních cloudů…
Největším benefitem je v případě privátních cloudů bezpečnost. Jak už jsem jednou řekl, tak přesně víte, kde jsou vaše data uložena. Osobně moje Synology tepe nad mojí hlavou na půdě a jednoduše vím, že když na půdu vyšplhám a podívám se, tak zde stále bude, společně s mými daty. Aby se k datům někdo dostal, tak by muselo dojít k odcizení celého zařízení. Avšak i kdyby došlo k odcizení zařízení, tak se stále nemusíte ničeho bát. Data jsou uzamčena pod uživatelským heslem a jménem a navíc máte ještě další možnost si data zvlášť zašifrovat. Taktéž je zde jakési riziko požáru a ostatních živelných pohrom, avšak to samé hrozí i u veřejných cloudů. Pořád si nemohu pomoci, ale i přesto, že veřejné cloudy musí plně respektovat zákony a plnit kdejaké normy, tak se pořád cítím lépe, když jsou mé data několik metrů ode mě, než aby byly uloženy na druhé straně polokoule.
Synology DS218j:
…přes nezávislost na rychlosti internetového připojení…
Mezi další skvělou vlastnost, kterou v Česku oceníme, je nezávislost na rychlosti připojení. V případě, že máte vaše NAS zařízení umístěno v síti LAN, tak nemusíte řešit to, jestli bydlíte na vesnici a máte nejpomalejší připojení k internetu v celé republice. Rychlost přenosu dat se v tomto případě odvíjí od propustnosti sítě, potažmo rychlosti pevného disku, který je v NAS nainstalován. Nahrávání obsáhlých souborů na cloud tedy může trvat doslova pár sekund. V 99 % případů bude vždy lokální přenos dat rychlejší, než přenos dat na vzdálený cloud, který je limitován rychlostí vašeho internetového připojení.
…až po cenovku.
Mnoho uživatelů také usuzuje, že veřejný cloud je oproti tomu privátnímu levnější. Záleží na tom, kolik za veřejný cloud platíte. Je nutné si uvědomit, že v případě veřejného cloudu odvádíte každý měsíc (nebo každý rok) určitou částku společnosti, která jej provozuje. Pokud si však zakoupíte vlastní NAS stanici a budete provozovat privátní cloud, tak jsou náklady pouze jednorázové a prakticky se o nic dalšího nemusíte starat. V poslední době se navíc ukazuje, že cenový rozdíl mezi veřejným a soukromým cloudem není tak závratný. Mnoho světových společností uvádí, že si za podobnou cenu, jako stojí veřejný cloud, dokázalo sestrojit privátní cloud. Navíc se ukázalo, že i kdyby veřejné cloudy snížily svou cenu o 50 %, tak by stejně více než polovina společností stále zůstala u privátních řešení. Prakticky jde o to, že na privátním cloudu můžete mít uloženo několik terabajtů dat naprosto zdarma. Pronajmout si u nějaké společnosti cloud o velikosti několika terabajtů vás vyjde opravdu draho.
I veřejný cloud si však své uživatele najde!
Největším důvodem, proč byste tedy měli využívat veřejný cloud, je přístup prakticky kdekoliv na světě, kde je připojení k internetu. S tím samozřejmě souhlasím, avšak Synology si tento fakt uvědomilo a rozhodlo se, že to nenechá jen tak. I ze Synology si můžete udělat jakýsi veřejný cloud, a to pomocí funkce QuickConnect. Pomocí této funkce si vytvoříte účet, díky kterému se k vašemu Synology můžete taktéž připojit kdekoliv na světě.
Momentálně žijeme ve světě, ve kterém se asi jen tak sjednocení veřejných a privátních cloudů nedočkáme. Prakticky je to vlastně i nemožné. Nemůžete totiž přinutit všechny uživatele veřejných cloudů, aby si všechna svá data stáhli na privátní cloudy, to jednoduše nelze. Můžu vás tak ujistit, že obě formy cloudu zde budou k dispozici ještě pekelně dlouho. Je tak jen a jen na vás, pro jaké řešení se rozhodnete.
Závěr
Na závěr si jen troufnu říct, že otázku soukromého a veřejného cloudu jednoduše zodpovědět nelze. Obě řešení mají své plusy a mínusy. Nejlepší je si však uvědomit své priority. Pokud chcete mít 100% jistotu, že máte svá data jen a jen ve svých rukou pod zámkem a v bezpečí, měli byste zvolit privátní cloud. Pokud však požadujete rychlý přístup k vašim souborům odkudkoliv, nezáleží vám na tom, kde jsou vaše data uloženy, tak se nabízí využití veřejného cloudu. Pokud se však rozhodnete pro soukromý cloud, tak byste určitě měli sáhnout po Synology. Společnost Synology se totiž snaží o to, aby vaše data byla ještě ve větším bezpečí a zároveň svým uživatelům nabízí další benefity, které jim dokáží ušetřit spoustu práce a času.
Trénink od Synology
Pokud chcete ze Synology NAS vytěžit maximum, právě teď jsou pro vás připravené online kurzy v českém jazyce. Za 4 hodiny se dozvíte, co všechno toto zařízení dokáže. Během kurzu můžete pokládat otázky a nastavit si tak svůj privátní cloud podle sebe. Stačí se přihlásit na nejbližší volný termín. Klikněte na http://sy.to/treningysynology.
Kombinují oba a využívám tak jejich výhod. 😀
Víte, u privátního řešení (NAS na půdě, jak se zde píše) mi chybí jedna stránka bezpečnosti: fyzická ochrana – od možnosti ukradení, přes ochranu proti přepětí až po nutnost dalšího zálohování dat na oddělené fyzické nosiče (zřejmě další externí disk). K tomu přepětí – již jsem přišel o počítač, televizi i počítačovou sít po úderu blesku cca 200 m daleko – a měl jsem všechny doporučené pojistky před PC. Nic z toho nestačí.
WOW, tak tomu se říká smůla.
Mě by spíš zajímal nějaký článek, jak to zprovoznit, aby se jednalo opravdu o bezpečné zálohování dat. Mě totiž furt přijde jednodušší, data hodit na externí HDD a je to. Samozřejmě, chápu, že cloud není (jen) o zálohování, ale o přístup k datům 24/7 odkudkoli, ale to já nepotřebuju, spíš by mě zajímalo to zálohování? Protože pokud se zálohy provádí na 1 HDD a na druhý HDD se jen zrcadlí, tak pal, když nastane chyba, je už vyzrcadlená, tudíž člověk přijde o data….
Měl jste skutečně třístupňovou ochranu proti přepětí? Tedy v hlavním rozvaděči či přípojkové skříni první stupeň ochrany svodič bleskových proudů třída B, v podružném rozvaděči druhý stupeň ochrany omezovač zbytkového napětí třída C a třetí stupeň přepěťovou ochranu jednotlivých spotřebičů třída D, tedy např zásuvkovou lištu s ochranou proti přepětí?
Pokud ne, tak nejste dle norem ČSN chráněn proti přepětí vlivem blesku.
ano, první dvě ověřovala pojištovna kvůli plnění – a mimochodem těžko si je nainstalujete sám. Bud máte dobře postavený barák nebo ne. A ano, u počítače jsem měl UPS s ochranou a u televize aspoň zásuvku s pojistkou. Jak říkám, nestačí to i když Vás prodejci přesvědčují o opaku. Nejenom, že se spálily všechny čipy, ale i 2 ze 3 disků. A pro větší údiv – byly vypálené zásuvky LAN i zvonkové dráty od vrat. To co se dá označit za nízkonapětové rozvody bylo spálené úplně.
… data můžete škudlit doma. To je pravda. To si ale profesionál, jehož data jsou např. předmětem podnikání nemůže vůbec dovolit. Nesmí o ně přijít v žádné myslitelné variantě a v případě destrukce lokálních systémů je musí být schopen obnovit z dálkové zálohy během hodin.
S tím nesouhlasím. Stačí mít dva NASy, jeden doma a jeden ve firmě a data mít v obou.
Jasně, to jde – ale pak už se bavíme o dvojnásobné ceně. Plus UPS a další fyzické zálohování. Ale stejně je to složitější. Pro GDPR je třeba velmi obtížné používat legálně Dropbox, GDIsk, a další. Pro úložiště v zahraničí budeme mít velké trable pokud je chcete použít ve firmě. Takže jsme znova u toho – proč ten cloud chcete.
pouzivam oboje, ale clanek je jen o preferenci NASu. clanek zapomina na spotrebu eletricke energie, ktera u 24/7 neni zanedbatelna, zejmena kdyz jedete na 2 a vice disku. Pak jak bylo zmineno, tak fyzicka ochrana. NAS mate jen doma, ale verejny cloud pouziva zalohy na ruznych serverech statu, takze lokalni pozar data neohrozi, protoze jsou dostupna i na serverech tisice km jinde. jediny rozdil je tedy obava o soukromi dat. kdy na NASu muze byt cokoliv u verejnych cloudu jsou regule, jaka data tam smi byt. coz nemusi byt mile, kdyz nejaky algoritmus vyhodnoti data jako nelegáni a prijdete o vse.
Škoda ze v iOS nejde změnit v nativních aplikacích cloud (iCloud nahradit domácím “NASem”).
Preferuji NAS. V článku nebyla zmíněna jedna důležitá skutečnost. Při rozhodování drtivé většiny lidí hraje velkou roli jejich IT zdatnost. Z toho důvodu je pro většinu lidí lepší (jednoduší) používat veřejný cloud. NAS by si neuměli koupit, nakonfigurovat, zabezpečit ani udržovat.
Já se držim hesla, co neni na mym disku, není moje. Viz kdysi King Dot Com. Někdo se zblázní a je mu šumák že podnikáte na jeho cloudu. Jasně můžu vyhořet, může praštit blesk do baráku… V případě pohromy trham zrdcadlící disk od počítače, beru shanon s osobními dokumenty a mizim z baráku.
„beru shanon s osobními dokumenty“ s tou „američtinou“ bych to nehrotil. Česky se říká šanon.