V minulém roce nám Apple představil svůj aktualizovaný MacBook Air, po kterém spousta z nás delší dobu toužila. Jediný problém s jeho vydáním spočíval v jeho ceně. Ta byla totiž navýšena na 35 990 korun, za což si kalifornský gigant vysloužil solidní kritiku. V podobném čase představil Microsoft svůj Surface Laptop 2, který je cenou i výkonem přímým konkurentem pro jablečný MacBook Air. Pojďme si je tedy objektivně porovnat a říct si, v čem má jeden navrch oproti tomu druhému.
Oba modely jsou pro běžné užití, mezi které řadíme čtení emailů a projíždění internetu, naprostou špičkou. Co mají společné je dokonalý design a stejná váha, která činí 1,25 kg. Na první rozdíl narazíme při pohledu na displej. Zatímco MacBook Air nabídne na 13,3″ Retina displeji klasické rozlišení 2560 x 1600 bodů, Surface Laptop 2 disponuje 13,5″ displejem s rozlišením 2256 x 1504 bodů, jehož poměr stran je je nezvyklých 3:2. V čem se produkt Microsoftu nadále odlišuje jsou barevné kombinace. Jablečný notebook si můžeme nakonfigurovat pouze do již zaběhnutých barev, mezi nimiž najdeme všem známou zlatou, stříbrnou a vesmírně šedou. Surface Laptop 2 si můžeme koupit v daleko svěžejších barvách, které tvoří černá, platinová, burgundská a kobaltová modř. Další na první pohled patrný rozdíl je v užitém materiálu. Zatímco Apple již řadu let vsází na hliník, v případě Microsoftu je tělo zahaleno do látky Alcantara.
Prohlédněte si snímky z představení MacBooku Air:
V čem má MacBook patřičně navrch, je podle recenzentů jeho klávesnice. Práce s ní je o poznání lepší a měla by vyhovovat více lidem, avšak i tak se najde nejeden jedinec, kterému takzvaný butterfly key design nemusí vyhovovat a práce na Surface Laptopu 2 je pro něj posléze příjemnější. Dalším klíčovým prvkem je samotný trackpad. Ten je pochopitelně opět lepší v případě MacBooku, jelikož jej doplňuje technologie Force Touch s dokonalou haptickou odezvou, díky čemuž se jedná o perfektní prvek pro jakoukoliv práci. Co se týče konektorů, jsou na tom oba produkty vcelku bídně. Zatímco jablečný notebook nabídne dva USB-C Thunderbolt 3 porty a jeden 3,5mm jack, u Surface Laptopu 2 nalezneme pouze jeden USB-A port, jeden port pro napájení a Mini DisplayPort.
Co se týče autentizace, jsou na tom oba modely doslova skvěle. MacBook Air si odemkneme pomocí technologie Touch ID, pomocí níž můžeme taktéž platit skrze Apple Pay, zatímco Surface Laptop 2 nabídne Windows Hello s rozpoznáváním obličeje. V budoucnu bychom se mohli dočkat implementace Face ID také do jablečných počítačů, avšak v současné situaci si budeme muset ještě chvíli počkat. I webkamery jsou v obou noteboocích skoro stejně. Oba totiž nabídnou kameru s rozlišením 720p, přičemž v obou případech nejsou výsledky zrovna příliš dobré. Na poli zvuku a interních reproduktorů jsou na tom oba modely velmi podobně, avšak při nastavení maximální hlasitosti dosahuje MacBook dle zahraničních recenzentů daleko čistějšího zvuku. V čem si jsou modely nadále velmi podobné je jejich výkon. Ten je dostačující pro běžnou kancelářskou práci a dokáže si poradit i s lehkou úpravou fotografií například ve Photoshopu. S editací videa nebo 3D modelováním si ale neporadí, s čímž bychom v případě koupě měli patřičně počítat. Ani u jednoho z notebooků se navíc nesetkáte s problémy s baterií. Jak MacBook Air, tak Surface Laptop 2, dokáže nabídnou deset až dvanáct hodin zábavy pro výše zmiňovanou kancelářskou práci.
Na lámání chleba dojde v případě ceny. Hned na začátku článku jsem zmínil vyšší cenu nového MacBooku Air, která za základní konfiguraci s dvoujádrovým procesorem Intel Core i5, 128GB SSD diskem a 8 GB operační paměti RAM činí 35 990 korun. Na druhou stranu za úplně totožnou konfiguraci v případě Surfacu zaplatíme 29 990 korun a navíc dostaneme o dvě jádra navíc. Pro výběr by však měl být zásadní váš dosavadní ekosystém. Zdali doma vlastníte Apple produkty a baví vás práce s macOS, není co řešit a rozhodně se vyplatí investovat peníze navíc.
To se snad ani neda porovnavat. Window vs OSX ma vzdy jasneho viteze v podobe jabka. Zadny hardware to nezachrani.
Na prohlizeni facebooku urcite. V momente kdy budes chtit vic tak se ten Air sesype, je to skoro stejne slaby jak deset let stary c2d. Za to 40 litru fakt ne. MBP 2017 je mnohem lepsi volba za stejnou cenu.
Nově jsem pořídil právě Aira a mohu říci, že třeba Adobe Premiere – katastrofa – nelze v tom pořádně dělat, ale naopak Adobe After Effects, Photoshop, Illustrator a Final Cut úplně bez problémů.
Od Adobe platím balík Creative Cloud, takže jsem mohl porovnat při práci ještě před koupí.
Myslím, že tvrdit o „kompu“, že je stejný jako model před 10 roky je trochu mimo. Např. porovnávat architekturu procesoru nyní a právě před 10 lety?
Další věc je, jak je daný soft či app napsána viz Safari – to by zasloužili po tla.ě, ale Logic Pro, poběží i na předchozím modelu Airu úplně v pohodě.
dvanáct hodin zábavy pro kancelářskou práci :-D jinak já jsem minulý rok rozmýšlel mezi airem a mbp2017 a nakonec zvítězil MBP, za stejnou cenu lepší, až na touch id a možná klávesnici
Teda to je srovnání… Úplně Mega :-D Vytahat vedle sebe katalogové údaje bych dokázal taky. Kde je prosím ta exkluzivita tohoto porovnání? Dle nadpisu bych čekal minimálně 3-4 stránkové srovnání s mnohem více detaily. Vždyť i v komentářích jsou zajímavější a relevantnější údaje. Ach jo, dnes si každý myslí, že si může dělat co chce, i když na to očividně nemá a ještě má tu drzost to předkládat jako úplnou pecku. Kam ten svět spěje… Dnes si člověk ani pořádně nepočte a když už, tak víc v komentářích, než samotném článku.
Zajimave je, ze neni zminen dotykovy displej na Surface Laptop a jeho kompatibilita se Surface Pen. Vlastnim obe zarizeni a na MacBook Air uz mi postupne seda prach, jelikoz ten dotykovy displej je velmi navykovy a Maca uz jsem delsi dobu nepouzil. Dost casto si delam poznamky ve OneNote, s kolegy v ramci porad kreslime vzdalene v Microsoft Whiteboard a pri prezentacich zvyraznuji nektere objekty prave pomoci Inking funkce v PowerPointu, coz je velmi efektni. Jak si na tyto skvele kreativni veci zvyknete, uz proste nechcete jinak. Panu redaktorovi vrele doporucuji vyzkouset a pripadne doplnit do clanku, aby zachoval objektivitu. S ostatnim srovnanim vesmes souhlasim, vcetne pocitove lepsi klavesnice u MacBook Air
Děkuju Experte, pár slov bylo víc než celý clanek!
Windows mají jeden velký problém, a to je škálovatelnost zobrazení. Vývojáři programů to musí do svých aplikací udělat a přestože to už je dlouho možné, valná většina na to dlouho kašlala. Takže Windows se dají buď provozovat v nativním režimu a při tomhle rozlišení bude potřeba lupa nebo mikroskop, nebo přepnout do nižšího rozlišení. To pak výhoda takového pěkného displeje jde do kopru.
Takový problém na MBA opravdu neexistuje.
Který hlupák toto chce porovnávat? Že konkurence – apple nikdy nevydal nic, o čem by se dalo z hlediska hardware, software, nebo užitečnosti hovořit jako o konkurenci pro surface. Jediné co by mohlo konkurovat a to jen v uvozovkách je cena, ale ne už cena/ výkon/ užitečnost. Od značky apple teď oprávněně postupně odchází všichni mí známý a na fakultě to nikdo nechce mít. V momentě, kdy potřebujete něco na studia, tak vás apple ani nenapadne. Za to surface je poklad (ještě bych doporučil mrknout i na surface book – s jeho stylusem se píše podobně jako s reálnou tužkou – luxusně se s tím dělají poznámky). Je mi líto, ale pokud se apple nepochlapí, tak dává na trhu svou hlavu na špalek. V současné době již neexistuje moc důvodů, proč apple kupovat.
Pro pozery dobry
A taky proto sem vymenil macbook pro 2018 za surface Pro- daleko lepsi vykon a rozhrani jak macbook za stejnou cenu ( 105 000,- )
Mám HP Pavilion se 4K displejem a Win10 a až na pár aplikací, které ale nemám zakoupené v akutálních verzích (zonerphotostudio, splashplayer nebo starší gimp…novější verze už to ale zvládají) je všechno, co používám škálovatelné, kdy jedu v nastavení win na 225 %, takže to co píšete platilo tak možná před 2-3 lety, nebo používaté nějaké speciální aplikace, na které vývojáří opravdu kašlou.
Pro objektivnost hlásím, že mám i starý MB Air a na to jaká je to HW „šunka“, tak funguje pořád skvěle. I ten strašný displej se dá překousnout.
Air sto let za opicema bez touchscreenu!!!
Velké srovnání? LOL