Že Apple pracuje již řadu let na vlastních procesorech pro počítače víme díky různým únikům informací poměrně dlouho. Vzhledem k tomu, jakých kvalit dosahují procesory řady A v iPhonech a iPadech navíc plán vytvořit vlastní čipsety pro Macy nikoho příliš nepřekvapuje. Velkou neznámou však je, kdy bychom se jejich nasazení mohli dočkat. Podle portálu Axios by ale měly dorazit první Macy s jablečnými procesory už skutečně velmi brzo.
Výše zmíněný portál hovořil s předními vývojáři i vedoucími pracovníky společnosti Intel, která nyní do Maců dodává své procesory. Oficiální vyjádření od nich sice samozřejmě nezískal, „mimo záznam“ mu však valná většina z nich údajně potvrdila, že první Macy s procesory z dílny Applu dorazí již v příštím roce. O jaké modely se ale bude jednat nejspíš netuší ani oni sami. Nicméně se nezdá, že by procesory Apple nasadil ihned do všech svých strojů, ale bude na ně „najíždět“ postupně.
Brzký příchod předpovídají i ostatní
Axios tak svým novým zjištěním jen potvrdil to, co mnozí analytici předpovídají už dlouhé měsíce. Například uznávaný Apple analytik Ming-Chi Kuo s podobným tvrzením přišel v loňském roce hned několikrát. Nebyl si však tehdy ještě zcela jist, zda k tomuto kroku Apple přistoupí už v roce 2020 nebo až v roce 2021.
Je však tato změna správná? Nejspíš ano. Tímto krokem by došlo k jistému sjednocení veškerého softwaru, který by mohl být zcela jednodušeji vyvíjen jak pro iOS, tak pro macOS. Tato změna by pro sérii Maců znamenala obrovskou změnu, kterou jsme naposled mohli vidět v roce 2005. Tehdy Apple přešel z procesorů PowerPC na dosavadní Intel. Pokud se podíváme na naše jablečné telefony, najdeme v nich speciální procesory vyvíjené Applem. Díky tomu iPhony disponují extrémním výkonem a dokáží si s konkurencí hravě poradit v nejrůznějších rychlostních testech, přestože jsou papírově o poznání horší. Těží totiž právě z toho, že jsou vyvíjeny „na míru“ jablečným telefonům.
Případný přechod na vlastní jablečné procesory s sebou přinese také jednu nepříjemnost. Samotní vývojáři budou mít posléze nějaký čas trochu problém s vývojem svých aplikací, jelikož je budou muset přizpůsobit hned pro dvě architektury – starší Macy s Intelem a nové s vlastním jablečným čipem. Jejich trápení by vyřešil až čas, kdy by všichni jablíčkáři přešli na nejnovější Macy, díky čemuž by mohli vyvíjet jen jednu aplikaci, která by se poté dala spustit na všech platformách. Některé zdroje dokonce tvrdí, že dojde k sjednocení operačních systémů iOS a macOS. Vedení Applu však s tímto tvrzením absolutně nesouhlasí a dle jejich slov k tomuto nikdy nedojde.
Koncept nového MacBooku Pro (Viktor Kadar):
Tuto změnu by přivítal rozhodně nejeden jablíčkář, jelikož si v současné době spousta uživatelů stěžuje právě na intelovské procesory. Jak bylo zmíněno výše, nové Macy by posléze zřejmě dokázaly nabídnout daleko větší výkon, jelikož by systém macOS byl postaven přímo pro svůj vlastní procesor – stejně, jako je tomu u iPhonu. A co vy, těšíte se na tuto změnu?
a ešte upozorním na jednu hlúposť v článku
Případný přechod na vlastní jablečné procesory s sebou přinese také jednu nepříjemnost. Samotní vývojáři budou mít posléze nějaký čas trochu problém s vývojem svých aplikací, jelikož je budou muset přizpůsobit hned pro dvě architektury – starší Macy s Intelem a nové s vlastním jablečným čipem
silne pochybujem že procesory pre macy bude apple vyrábať na základe nejakej novej jeho architektúry , procesory v iPhonoch je architektúra ARM
zase to bude použitie licencovanie už známej architektúry pre PC pred požitím Intelu procesory powerpc boli architektúra a inštrukcie IBM apple na základe licencie pre daný typ architektúry nadizajnuje vlastný procesor optimalizovaný pre presne daný typ jeho hardware a niekto v azii mu ho výrobí presne ako to je u iPhone
ach jo len upresním
procesory v iphonech sú procesory architektúry ARM a apple ho vyvíja na základe licencie od ARMu
takže to nie je jeho procesor ale licencovaný ARM based
na základe článku by si niekto mohol myslieť že apple má svoj vlastný procesor čo však nie je až tak pravda podľa návrhu applu ho vyrába TSCM ktorá vyvinula technológiu 7nm tato výrobná technológia je plne vlastníctvom TSCM
presné označenie je
The Apple A12 Bioni 64-bit ARM-based system on a chip (SoC) designed by Apple manufatured TSCM
Samsung si tiež vyrába vyvíja vlastný procesor architektúry ARM pod označením exynos
toľko na okraj
Optimalizovat systém můžou přece už teď. Jaký je v tom rozdíl?
Pokud to udělají, tak obávám se, že ztratí leckterého uživatele, který občas potřebuje pracovat ve Win. Díky Bootcampu a Parallels je to dnes malina a některé profesionální aplikace tam já osobně prostě potřebuji. Proto jsem také na Apple přešel až po jeho switchi na Intel procesory.
Osobně nevidím žádnou výhodu něčeho takového. Současné ARM procesory sice mají na telefony či tablety úctyhodná čísla, ale jakmile se začneme bavit o profisegmentu, o vícejádrových systémech jako Mac Pro a nejsilnější CPU v Macboocích Pro, je situace jiná. Pokud do toho Apple půjde, je to rezignace na profesionální segment…
Kromě toho, naprosto nechápu proč sjednocovat dvě zcela rozdílné platformy, kdy jedna je orientovaná na ovládání myší a druhá na ovládání dotykovým displejem, když Apple se zaklíná, že ten ve svých noteboocích nikdy dělat nebude (o stolních počítačích nemluvě, tam to absolutně nemá smysl). Kromě toho, v případě přechodu na nové CPU není pro vývojáře problém aplikace zkompilovat 2x a dodávat je jako universal binnary, jak se to dělo kdysi při přechodu z PowerPC. Poznámka z článku o „přizpůsobování CPU“ je dle mne nesmyslná, normální systémové aplikace pojednou naprosto nezávisle na tom, jaký CPU je bude pohánět, samozřejmě za předpokladu, že bude dostatečně výkonný. CPU opravdu v XCode neřešíte, respektive řešíte to volbou podporované platformy (telefonu, tabletu atd.) a víc vás nezajímá, to vše je pár kliků…
Stejně tak je nesmyslné, že by nemohli optimalizovat systém už teď – to samozřejmě mohou a také to dělají.
Jediný benefit, který by přechodem vznikl, by pravděpodobně byla nižší spotřeba a tedy delší práce na baterie v noteboocích. Otázka je ale o kolik no a pro Macbook Pro, zvláště pro 15“s dedikovanou grafikou, tam je stejně asi největším žroutem ta grafika, takže je otázka, zda by to byl opravdu rozdíl zásadní. Ostatně iPad Pro, jehož výkon je s notebooky srovnatelný, dokáže pracovat 10h, takže víceméně stejně, jako MB Air (a to při menším displeji, bez klávesnice atd.)
Takže suma sumárum – jaká by to vlastně byla výhoda? Proč by se na něco takového měl normální uživatel těšit? Co mu to přinese?
Podle mě by to fungovalo na podobném principu jako Continuity. To je že něco začnu na tabletu a dodělám na Macu a nebo naopak. Vývojář udělá jednu verzi pro různá zařízení a data budete mít všude kde budete potřebovat nebo chtít. Pro mě by to byl v tomto ohledu přínos.