Produkty od jablečné společnosti jsou známé svou stabilitou, rychlostí a jednoduchostí používání. I mistr tesař se ale někdy utne. V tomto případě je tesař Mac či MacBook, u kterého může občas dojít k zamrznutí aplikace, která nejde klasickým způsobem vypnout. Oproti konkurenčnímu operačnímu systému Windows je však ukončování aplikací, které neodpovídají, o mnoho jednodušší. Když totiž Macu řeknete, že má aplikaci vypnout, tak ji prostě okamžitě vypne a na nic nečeká. Existují dva způsoby, pomocí kterých můžeme zamrzlé aplikace vypnout a v dnešním návodu se na oba tyto způsoby podíváme.
Vynucené vypnutí aplikací z Docku
Ve většině případů lze většinu nereagujících aplikací na Macu vypnout přímo z Docku. Jednoduše stačí najet myší do spodní části obrazovky, kde se nachází Dock. Poté podržte klávesu Option a pomocí pravého tlačítka (na Trackpadu stisknutí dvěma prsty) klikněte na ikonu aplikace, která nereaguje. Zobrazí se okno s možnostmi, kde už stačí pouze stisknout Vynutit ukončení.
Speciální rozhraní
Pokud chcete zobrazit obdobu Správce úloh z Windows, tak i v macOS samozřejmě můžete. Klávesy Control, Alt a Delete byste však na Macu hledali těžko. Rozhraní pro nucené ukončování aplikací lze v macOS zobrazit pomocí klávesové zkratky Command + Option + Escape. Po stisknutí této klávesové zkratky se zobrazí malé okno, ve kterém je nutné označit aplikaci, kterou chcete vynuceně ukončit. Poté v pravém dolním rohu okna stačí kliknout na modré tlačítko Vynutit ukončení.
Jak už jsem v úvodu zmínil, tak onen „správce úloh“ v macOS je dle mého názoru o mnoho lepší, než ten ve Windows. Můj názor zakládám na faktu, že když ve Windows chcete pomocí Správce úloh ukončit jakoukoliv aplikaci, tak to většinou trvá dlouhou dobu. Prvně zamrzne aplikace, poté zamrzne celý systém a společně s ním i Správce úloh. Vy tak musíte dlouhé sekundy nebo minuty čekat, dokud se systém nezotaví. Tohle se v macOS jednoduše nestane a když už aplikace zamrzne, tak máte možnost ji bleskově vynucené vypnout.
Na Macu niečo zamrza? :))) som myslel, že iba widle a na android
Můžu říct že dokážu zamrznout třeba VLC playera. Stačí mu dát divnej videosoubor a je po něm. Myslim, že ho jde i oblbnout změnou přípony souboru.
Co je ale větší průšvih a setkal jsem se s nim už bohužel asi 4x, tak zamrzání aplikací způsobí třeba chípající disk. V iMackách mi pochcípaly plotnový disky (prostě je to paskvil co se neuchladí) a krom zamrznutí aplikace nepoznáte, co se děje. Díky nepřítomnosti jakýkoliv kontrolky na počítači je to hůř identifikovatelný průšvih, než na skládačce s woknama. Když aplikace stojí protože nehrábne na disk, disk slyšet neni ani normálně a nevíte jestli se má číst a nečte se…. A nevíte že je čas lifrovat data jinam…
Jo i Mac někdy zamrzne. Dodonce se mi to za posledních 6 let používání stalo už dvakrát! To je děs, zlatý widle a android :))))))
Palec nahoru redakci za praktické články a rady. Člověk s stále učí… Ja třeba kombinaci cmd-opt-esc vůbec neznal.
Někdy uvedené postupy nefungují, když se blokne nějaké dialogové okno. Pak mi vždy pomohl brutal 4hmat CMD+ALT+SHIFT+ESC. Tím jsem zabil zatím vše, co jinak nešlo :-)
Ve Windows ve správci úloh se stačí přepnout na procesy a vypnout samotný proces, a aplikace se vypne hned stejně jako u Macu. Žádné dlouhé čekání.