Neexistuje snad žádný český jablíčkář, který by nezaznamenal úterní dlouho očekávané spuštění Apple Pay na našem území. O službu byl okamžitě obrovský zájem. Podle statistik Komerční banky si během prvního dne aktivovalo Apple Pay více než 17500 klientů této banky, kteří provedli 10500 transakcí v celkovém objemu 3,7 milionu korun. Toto číslo se pak v průběhu včerejška ještě zvýšilo a to konkrétně na téměř 25 tisíc unikátních uživatelů, kteří za dobu funkčního Apple Pay zaplatili mobilem či hodinkami 14511krát. Popularita jablečné platební služby je však obří po celém světě.
Společnost Loup Ventures se na to, jak je Apple Pay oblíbené ve světě, pokusila odpovědět ve svém nedávném průzkumu. Její statistika tvrdí, že služba Apple Pay je používána na 43 % iPhonů. V září loňského roku to bylo na 36 % iPhonů a v prosinci 2017 jen 20 % jablečných smartphonů. Podle tvrzení Tima Cooka je na této planetě aktivních 900 milionů iPhonů. Na základě dat společnosti Loup Ventures tedy můžeme říct, že na zhruba 383 milionech iPhonech uživatelé využívají Apple Pay. Podle výpočtů společnosti se tak jedná o 21 % mezičtvrtletní nárůst. Meziroční nárůst je pak 123 %. Není tedy pochyb o tom, že Apple Pay roste skutečně závratným tempem.
Loup Ventures dále odhaduje, že pouze 12 % uživatelů Apple Pay pochází ze Spojených států. Poměrně zajímavé je, že si Apple Pay přitom dle průzkumu vyzkoušelo zhruba 24 % Američanů vlastnících iPhone. Co se pak týče celosvětového měřítka, s Apple Pay má alespoň malou zkušenost na 47 % uživatelů majitelů iPhonů. „Domníváme se, že necelá polovina majitelů iPhone využívá Apple Pay a věříme, že toto číslo bude i nadále narůstat. Velké množství obchodníků, univerzit a systémů veřejné dopravy pomalu bezkontaktní platby začíná nabízet. Je tedy jen otázkou času, než lidé začnou o svém telefonu uvažovat jako o peněžence.“
Je více než pravděpodobné, že obliba Apple Pay poroste mezi uživateli i nadále a postupem času kvůli ní zaniknou i klasické platební karty. Ostatně, právě to mnozí analytici již nějaký ten pátek předpovídají. Vzhledem k tomu, jak pohodlné placení přes Apple Pay je, bychom se však nejspíš příliš nezlobili.
Budiž jim přáno, je to fakt skvělá vychytávka.
Mate pravdu prvni den kdy sem aktivoval sem tez hned bezel to vyzkouset :-D jak hodinkama tak mobilem. A musim uznat ze kartu uz nevytahuji s penezenky :-D xxx let sem platil jen kartou a to i nakuk za 50.kc a prijde mi ze tim mob ci hodinkama je to rychlejsi mnohem nez kartou
Já kartu nevytahoval od doby, co je bezkontaktní, stačí přiložit peněženku.
Proč pořád toužíte po konci hotovosti? Apple Pay je skvělá alternativa a rád jí občas využiju. Jenomže platební kartě se nevybije baterka a je mnohem menší a lehčí, není jí problém mít neustále u sebe. Nemluvím otom že u pokladny s ní zaplatíte rychleji a snáz (především v kombinacis FaceID). Navíc mám vystavení karet zdarma. A hotovost je hotovost… Opravdu chcete aby banka a stát věděl o naprosto všem co jste si koupili, nebo komu dali peníze?? Nevzdávejte se svobody ve jménu pokroku…
Doporucji precist jak funguje olatba Pple pay zadne udaje obchodnik nema!!! Z karty ma o vas vse uplne takze asi tak. Apple play je bezoecnejsi nehrozi oskenovani atd.
Já vím jak funguje. Přečti si znova co jsem psal a zapni si přitom mozek
Tezko bude stat vedet komu co obchodnik prodal, kdyz Apple nepredava udaje o karte obchodnikovi a tudiz ani nemuze obchodnik statu.
Platba mobilem ktery drzim v ruce uz je proto, ze tam mam vsechny vernostni karty takze platba za par vterin bez karty.
Ale ja reagoval na Dovi si orectete co pise za blbost. Apple neoredava obchodnikovi nic. Jako vase jmeno cislo karty atd. Na karte o vas obchodnik vi vse. Ale s apple play nevi nic vubec. A je to rychlejsi jak platebni kartou. Takze za mne uz jen apple play
Nemluvím o současné situaci ale budoucí situaci ke které směřujeme…
A že držíte mobil neusále v ruce je smutné…
A jestli je rychlejší přiložit k terminálu kartu zavřenou v peněžence, nebo odemknout telefon, zapnou aplikacu, dvakrát zmačknout tlačítko, naskenovat obličej, přiložit k terminálu, to už ani nebudu komentovat…
Jaký odemykání telefonu a zapínání aplikace? Na uzamčeném telefonu v ruce zmáčknu dvakrát Home, okamžitě se otevře Apple Pay s kartou a než telefon přikládám k terminálu, tak je sken dávno hotový, zaplatím a je hotovo.
Přesně, na zamčeném mobilu dvakrát zmáčkneš boční tlačítko, v mžiku tě oskenuje a přiložiš. Hotovo. Já platím hodinkami a tam je to bezkonkurenčně rychlé. Dvakrát zmáčkneš tkačítko a dáš hodinky k terminálu. A navíc, nad 500 nedávaš PIN!
A už jste to fakt zkoušeli, nebo jen papouškujete to co jste si přečetli v letáku od banky? Já teda nevím, ještě jsem neplatil, pouze mám aktivováno, ale jak popisuješ teda aplikaci spustit nejde… dvouklik na ověření obličejem je až v aplikaci…
Jo už to mám, dvouklik se musí povolit v nastavení…
To nic ale nemění natom, že neutočím na Apple Pay, ale ptám se v čem je výhoda zrušení hotovosti. Nic jiného tu řešit nechci….
Bože co je to za kec „hotovost je hotovost“. dřív se platilo zlatem nebo se měnilo kamení za dřevo, ale doba se změnila. Kecy typu „stát o vás bude vědět všechno“ jsou mi úplně u zadele, pokud denně neplatím kartou lidi pašované v kontejnerech. Mysli trochu pokrokovo Kefalín, zaspal si.
Ignoruješ vývoj k nesvobodě. Myslíš si, že pokud nepácháš třestnou činnost, nemáš co skrývat, ale neuvědomuješ si, že soukromí má i jiné rozměry. Třeba dnes když jdeš požádat o životní pojistku, tak se už pojištovna snaží o tobě zjistit co nejvíc informací. V okamžiku, kdy nebudou peníze a každé pivo si budeš muset koupit telefonem přes svůj učet, ti pojištovna piva spočítá a řekne že moc piješ, tak tě nepojístí, nebo ti dá horší podmínky pojištění. Je to jen příklad, těch možností kde to využít je spousta. Co se mě jako mladému zdálo jako absurdní nesmysl, je dnes běžná realita.
To jsou děsivé nesmysly. Obchodník se dozví jen část čísla karty a identifikační číslo platby. Jinak vůbec nic. U ApplePay se nepoužívá číslo karty, ale číslo zařízení.
Žabáku, žabáku… kdo tu mluví o obchodníkovi? Vubec nikdo nezpochybňuje zabezpečení, ale situaci kdy všechno platíš přes účet. Mě Apple Pay vůvec nevadí. Ale vadilo by mi zrušení hotovosti… protože by to byl další krok ke ztrátě soukromí…
Dovi, Dovi … to byla reakce na Patrika. Ten tvrdí, že s kartou o vás obchodník ví vše.
A hotovost zanikne. To je na beton.
Souhlas!
Pokrok sice nezastavime, ale za Tvou posledni vetu se klidne podepisu. Degenerujeme, slepneme, nezijeme.
Mně přijde naprosto v pořádku, že ten kdo moc chlastá bude mít dražší pojistku! Stejně tak kuřákům bych zdražil zdravotní pojištění.
Pivo jsem použil jako nejsnažší přirovnání. Pokusím se vysvětlit hlouběji. Jdeš žádat o práci a tam ti řeknou: Děkujeme za návštěvu, jste zajímavej uchazeč, ale koupil jste si před rokem knihu, která se neslučuje s našema firemníma hodnotama….
Nebo jsi zaměstnaný u Coca Coly a najednou dostaneš padáka, protože si moc často kupuješ Pepsi.
Ale tak mi někdo napište nějakou výhodu zrušení peněz v hotovosti… docela by mě zajímala
Dovi, mícháte páté přes deváté. Banka není stát.
To, že nějaká instutuce chce chránit svou investici tím, že využije Vámi podepsaných obchodních podmínek, nahlédne do pohybů vašeho účtu aby zjistila jak často platíte kartou pervitin a následně Vás nebude chctít pojistit, se mi vůbec nezdá nesvobodné, ale logické. Z pohledu ochlasty, kuřáka či smažky nemilé, ale nikoliv neřešitelné.
Banka není stát??? Kdo určuje bankovní pravidla a dohlíží na banky? Stát. To že dnes nemůže běžně nahlížet do účtu, neznamená že to za pár let nenastane. Stačí změnit jeden zákon.
Nejsem dealer ani ochlasta, ale zkuste vnímat kolik se utahují kohoutky svobodě za posledních 20 let. Když jsem začínal řídit auto, hrozil mi při překročení rychlosti jen polda s radarem schovanej v křoví, ted jsou všude kamery a radary a nejnověji povinný ecall v nových autech, který na vás práskne naprosto všechny překročení rychlosti. už slyším váš argument že je to pro dobro všech. Jenže si neuvědomujete jak se postupně z nás stavají nevolníci, kteří mohou funguvat pouze podle pravidel, předpisů a nařízení. A nakonec nam zavedou bodovej system občana, jako ted už realně zavádějí v číně. Doufám že si takový život užijete plnýma douškama…
Hezky napsáno. Ikdyž frikulínům to asi nevysvětlíš :)
Bone, seš si jistý, že lze platit jakékoliv zakázané drogy např. pervitin, kokain, heroin platební kartou ? Asi jedeš v jiné dimenzi 😜