První co mě při podobných produktech napadá, je zda má někdo s telefonem za 15 000Kč potřebu poslouchat hudbu z přístroje za 1500Kč. Až doposud byla má odpověď rezolutní ne. Ovšem iLuv Modern Sound je zcela něco jiného. Na stůl se vám totiž nedostane nejnovější designový hit, slibující za cenu pod dva tisíce korun neuvěřitelné zvukové zážitky, rádio, displej, budík a dalších asi deset tisíc funkcí, které však většinou troskotají už při tom, že nelze připojit iPhone v pouzdře. Na stole máte spíše kus ruské ponorky z konce 60 let. Na stole máte nekonvenčnost v tom největším slova smyslu.
Design by SSSR
Znáte takové ty staré komunikační přístroje, které jste vehementně rozbíjeli v Medal of Honor? Tak přesně takto mi iLuv připadá, jako reproduktor ze staré sovětské ponorky z 60. letech. Nakonec mám chuť přepsat nápis Design in New York na něco ve stylu Design in SSSR. Ale víte co, mě se to vlastně líbí. iLuv je totiž úplně jiný než ostatní produkty na trhu. On tak trošku na vše kašle, nezajímá jej textilní pokrytí reproduktorů, nezajímají jej oblé tvary, nezajímá jej moderní design, zkrátka jde svou vlastní cestou a je jen na vás, zda půjdete s ním. Upřímně by mě zajímalo, zda ten kdo vymyslel název Moder Sound někdy iLuv iMM288 viděl nebo slyšel.
V krabici nenajdete kromě samotného iLuv Stereo Speaker Dock včetně adaptéru nic navíc. Kromě krátkého ale velmi elegantního manuálu skutečně nemusíte pátrat po dálkovém ovládání nebo anténě k rádiu. Vše začínám pomalu ale jistě považovat za přínos a říkám si, zda se skutečně pánové a dámy ze společnosti iLuv nerozhodli představit top zvuk, který lze za cenu 1799Kč dosáhnout. Nezbývá tedy nic jiného než samotný Stereo Speaker spustit a zaposlouchat se.
iLuv App
Hned po vložení iPhone, iPadu nebo iPodu touch jste vyzváni k instalaci jedné ze dvou aplikací společnosti iLuv, které podporují dané příslušenství. Zdarma si můžete stáhnout obě dvě a tak není důvod, proč je nevyzkoušet. První aplikací je iLuv Alarm Clock. Stylová aplikace, která nabízí kromě předpovědi počasí v několika režimech zobrazení také rádio, které je laděno pomocí internetu, také přístup k veškeré vaší hudbě. Zajímavostí je možnost vytváření vlastních playlistů pouhým klepnutím na danou skladbu nebo například ekvalizér, který se zobrazuje během přehrávání hudby také v záložce předpovědi počasí. Aplikace je vzhledově zajímavá a během testování jsem s ni neměl sebemenší problém. Hodiny dokáží zobrazit několik světových časů najednou stejně tak dobře jako nastavit budík. Jediné co mi vadí je na Retina displej nekvalitní zobrazení ikon ve spodní části aplikace, které kazí jinak celkově dobrý dojem.
Po stažení a spuštění druhé aplikace s názve iLuv App na vás čeká překvapení, aplikace je totiž kromě ikony a názvu 100% shodná s aplikací iLuv Alarm Clock a upřímně nechápu, proč společnost iLuv vydala dvě stejné aplikace. Skutečně jsem během testování nenarazil na jediný rozdíl. Aplikace jsou zkrátka naprosto stejné, ovšem v iTunes App Store se nachází pod dvěma názvy. Najednou vás taky napadá, že to s tím půl milionem aplikací v App Store nemusí být až tak horké?
Zvuk
Poté co jsem měl možnost za poslední rok vidět, respektive slyšet několik desítek podobných zařízení, jsem ke zvuku trošku skeptický. Většina výrobců se snaží do svých přístrojů přidat neskutečné množství zbytečných funkcí. Ve výsledku si tka nějak nedokážu vybavit pěkný designový budík za cenu pod dva tisíce korun, stejně tak si nedokážu představit kvalitní rádio za podobnou cenu nebo ještě lépe vše dohromady. iLuv Modern Sound nic podobného nenabízí, místo těchto nesmyslů se totiž výrobce rozhodl věnovat veškeré náklady na výrobu do co nejkvalitnějšího zvuku, samozřejmě s ohledem na cenu. Poté co jsem měl možnost slyšet opravdu velké množství podobných přístrojů různých výrobců, troufám si říct, že za cenu pod 1800Kč nekoupíte nic, co by hrálo lépe než iLuv Modern Sound. U reproduktoru této velikosti nemá až tak velký význam řešit přesné vykreslení jednotlivých nástrojů u daných skladeb. Bohatě stačí, když vám řeknu, že za stejnou cenu nehraje nic stejně dobře. Zvuk je vykreslen poměrně kvalitně, ovšem místy zní jak kdybyste jej pouštěli ze sklepa. To je samozřejmě dáno zejména konstrukcí.
Resumé
Pokud chcete poslouchat hudbu na nočním stolku nebo hledáte něco co ozvučí vaš pokoj v ceně do 2000Kč, nehledejte jinde. Pokud chcete poslouchat hudbu, budete si muset připlatit za kvalitní reproduktory a nebo sáhnout ve stejné ceně po sluchátkách. Opravdu si myslím, že zkrátka ze zařízení o podobných rozměrech nemůže nikdo očekávat hudbu vhodnou pro pohodlný poslech. Na druhou stranu pokud chcete kulisu při práci, vaření nebo například uklízení, dostanete za své peníze nejvyšší možnou kvalitu a můžete si být jisti, že 100% částky kterou platíte je věnováno pouze samotnému zvuku. Neplatíte za zbytečné funkce, které patrně nikdy nevyužijete, platíte opravdu jen za zvuk.
Dobrá reklama, ale jsem přesvedčen, že Genius HT, které se dají také sehnat do 2 000,- mě pokoj ozvučí mnohem lépe. Popravdě řečeno to ozvučí celou halu.
Mám doma VERSZO Chopin. Je to sice dvakrát dražší přístroj, ale doba jistě pokročila, tak by mě zajímalo, když jste toho tolik slyšel, jak byste tyto dva přístroje zvukově porovnal. Děkuji za odpověď.
Díky Romane. Vysvětlím (alespoň můj případ – jsem dospělý, ale pořád v „pokojíčku“ :-).
Hudbu z počítače poslouchám přes starší, ale dost dobře hrající Logitech Z-560 (4+1). Ten ale nemá dálkový ovladač, Bluetooth příjmač a ani další audio vstup. Chci totiž po probuzení např. v sobotu ráno bez vylézání z postele a zapínání repráků použít zcela bezdrátově netbook, který má reproduktory dost tiché a slyšet kvalitnější zvuk při prohlížení třeba videí, nebo použít iPhone při poslouchání hudby, či hraní her. Původně jsem to částečně vyřešil dokoupením bluetooht audio příjmače (Logitech Wireless Speaker Adapter for Bluetooth® audio devices), ale jelikož má reprosoustava, jak jsem psal, nemá další vstup (pro výše zmíněný bluetooth audio příjmač), musela být mnou už předem odpojena od PC a připojena svým jediným vstupem k tomuto příjmači a ráno jsem je stejně musel zapnout ručně. Pak (po vylezení z postele) zas ale nefungoval zvuk z PC. Takže jsem začal hledat mezi dnes hojně se rozšiřujícíma malýma přenosnýma aktivníma reproduktorama s bluetooth a dockem pro iPhone. A našel a zakoupil jsem právě VERSZO Chopin, který na svou velikost hraje (při přímém propojení s telefonem) myslím dost dobře (při bluetooth jsou tam sice dost velké ruchy /psalo se i v recenzích/, ale to mi při větší vzdálenosti od postele až tak nevadí).
Takže nyní jsou hlavní repráky trvale připojeny k PC, a já jen ráno po probuzení zapnu dálkáčem VERSZO, otevřu noťas (ten se automaticky po svém probuzení propojí s VERSZEM) a vše funguje k mé velké spokojenosti. Jelikož mám ale rád techniku, pořád pokoukávám po očku co je nového ve světě techto malých (i bezdrátových) iPhone bedniček, no a dnes jsem třeba narazil na ty Tebou recenzované. Ano vím, ty ale dálkáč ani bluetooht nemají, ale zajímá mě prostě kvalita zvuku v malém provedení. Takže si myslím, že TO využití určitě má. To je celé. Snad jsem to napsal srozumitelně.
PS. Recenzi na to VERSZO asi už nenapíšeš , protože se přestaly během doslova pár měsíců prodávat. Asi kvůli tomu znatelně horšímu (pro mě ale né zas až tak moc) zvuku při propojení přes bluetooth. Jinak více zde http://verszo.cz/